Malý, ale šikovný. Potrápili jsme Jeep Avenger 4xe v terénu. S hybridem je dobrý i na silnici

Jeep je pro řadu lidí synonymem off-roadu, nebo alespoň pořádného SUV. Představa, že model nesoucí tento název na kapotě nebude mít v nabídce pohon všech kol, je pro ně tedy poněkud zvláštní. Moc dobře to vědí i v italské centrále této americké značky, kterou Italové už v podstatě přijali za svou. A tak teď svůj nejmenší a zároveň nejdostupnější model opatřili pohonem všech kol. A pohráli si i s dalšími detaily, což jim umožnilo z malého auta vykřesat schopnosti, se kterými drtivé většině svých konkurentů vytře zrak. Tedy hlavně mimo asfalt. I to jsme zjistili během prvních jízd s Jeepem Avenger 4xe v okolí Florencie.
Poznáte ho na první dobrou
Jeep Avenger patří s délkou lehce nad čtyři metry mezi malá SUV, kde se pohon všech kol příliš nevidí. Šel na to chytře a při vstupu na trh vsadil na lákavou cenu. V Česku se například v základní variantě vejde pod půl milionu korun. Teď ale přijíždí na řadu Avenger z opačné strany. „Vymazlený“, s bohatou výbavou a hybridním pohonem.
Jeep Avenger 4xe na první pohled dává najevo, že není žádné městské ořezávátko. Už v základu dostává 17“ černá kola obutá do pneumatik typu M+S, stejně tak černá loga nebo ližiny. Tahle varianta má také jiný přední i zadní nárazník se zajímavými zelenkavými detaily. Hlavním náznakem drsnosti je ovšem masivní tažné oko, které trčí z pravé strany zadního nárazníku. A na kapotě můžete mít nálepku!
Uvnitř samozřejmě najdete také zajímavé detaily. Třeba zelenkavý lem kolem palubní desky, na které je i logo verze 4xe. Vše doplňuje černá stropnice, kryt středové přihrádky s logem a hlavně nová sedadla, která mají nepromokavý a odolný potah. Jsou poměrně pohodlná i praktická, jen by to možná chtělo pro vyšší postavy delší sedák. Každopádně platí, že Jeep Avenger 4xe vypadá ze všech verzí tohoto modelu nejlépe, a to ho můžete mít ještě ve značkové edici The North Face!
Je ale dobré vědět, že Jeep Aveneger 4xe je už v první výbavě Upland solidně napakovaný, uvnitř najdete dva 10,25 palců velké displeje, automatickou klimatizaci, adaptivní tempomat, sadu elektronických asistentů, 180stupňvou kameru a další. Jen je potřeba počítat s už poměrně vysokou cenou, která začíná na tři čtvrtě milionu korun. Kompletní ceník Jeepu Avenger najdete v našem katalogu.
Jeep Avenger 4xe: Technická data
Motor: 1.2 Turbo e-Hybrid
Převodovka: 6st aut.
Max. výkon: 107 kW
Zrychlení 0-100 km/h: 9,5
Spotřeba: 5,4 l/100 km
Délka: 4084 mm
Základní cena: 749 900 Kč
Další technické údaje ZDE.
Doma v terénu i ve městě
Jeep Avenger 4xe pohání velmi zajímavý hybridní systém. Skládá se z benzinového tříválce s objemem 1,2 litru, který doplňují hned dva elektromotory se shodným výkonem 21 kW. Každý z nich má na starost jednu nápravu, jde tedy o paralelní čtyřkolku. Systémový výkon je 107 kW (145 koní) a maximu točivého momentu 230 Nm. Jeep zvládne stovku za 9,5 sekundy a slibuje kombinovanou spotřebu 5,4 litru na 100 km.
My jsme s Avengerem 4xe nejprve jezdili po místních okreskách, dálnice bohužel nebyla vůbec v itineráři cesty. Libil se nám nejen tichý chod systému, ale i chování šestistupňové automatické převodovky, která je k práci s hybridem správně vyladěná. Při ostřejší akceleraci se už tříválec ozýval klasickým zvukem těchto motorů. Elektromotory dynamice vozu silně prospívají, což je cítit pod pravou nohou na plynovém pedálu, na jehož sešlápnutí vůz reaguje docela hbitě. Dech mu dochází až ve vyšších rychlostech, je cítit, že tohle je auto hlavně do města a nově tedy i do terénu. I tak se ale těšíme na standardní test, kdy ho podrobíme i dálniční zatěžkávací zkoušce.
I když jsme ale jezdili jen po okreskách a chvíli po městě, nebyla spotřeba úplně ideální. V průměru jsme se dostali na 6,8 litru benzinu na 100 km, což je o 1,4 litru víc, než uvádí tabulka pro kombinovaný provoz. Nutno ale podotknou, že jsme jeli trasu směřující do kopce, navíc s čerstvým motorem, který měl najeto jen pár stovek kilometrů. I v tomto případě může reparát v podobě redakčního testu dopadnout pro Jeep Avenger 4xe mnohem lépe.
Ještě je ale potřeba pochválit jízdní vlastnosti vozu. Avenger 4xe totiž na silnici působí dospěleji a jistěji než ostatní varianty tohoto malého SUV. Vděčí za to zadní nápravě typu multi-link, která je vyhrazena jen pro něj. Ostatní motorizace mají totiž klasickou torzní příčku. Podvozek díky tomu neodskakuje, netluče a celkově je svezení s ním komfortnější a příjemnější.
Brodu se nebojí
V době, kdy je mezi malými SUV jen málo těch, které nabídnou pohon všech kol, působí sebevědomý Jeep Avenger 4xe tak trochu jako zjevení. Nejen kvůli systému 4x4, ale také díky svým schopnostem. Mít pohon všech kol a zvládnout projet terénem jsou totiž dvě opravdu rozdílné věci. Tato verze ale dostala vyšší světlou výšku 21 cm a s tím i lepší nájezdové úhly. Avenger 4xe také zvládne brodit až 400 mm hlubokou vodou nebo se rozjet na šotolině ve 40procentním stoupání.
Potok jsme sice v Toskánsku nepřejížděli, ale vydali jsme se na poměrně drsné nezpevněné cesty s velkými výmoly, bahnem či špičatým kamením. S kolegou jsme se shodli, že s vlastním vozem bychom si jízdu asi rozmysleli. Jeep ale neměl sebemenší problém, snad jen občas jsme o něco lehce škrtli. Plastová ochrana ale udělala svůj kus práce. Jinak byla jízda bez potíží a nikde jsme se nezasekli.
Avenger 4xe má specifické jízdní režimy. Trochu jsme si s nimi hráli, i když bylo v podstatě možné nechat automatický s tím, že se systém sám při podkluzu kol rozhodne, že připojí zadní nápravu. Funguje to až do rychlosti 90 km/h, pak je auto vždy předokolka. Pokud zvolíte mód „Sníh“, nebo „Písek a bláto“, pak dostanete pohon všech kol vždy, a to až do rychlosti 30 km/h, do 90 km/h v případě, že řídící jednotka uzná sama za vhodné. V režimu „Sport“ je pak pohon všech kol zapnutý do rychlosti 40 km/h.
Jediné, co nám v terénu trochu chybělo, bylo nějaké off-roadové zobrazení. Jsou tu hned dva displeje, ale my jsme místo náklonů nebo úhlu natočení kol mohli sledovat jen schéma chování hybridního pohonu. To je trochu škoda.
Kde má konkurenci?
Hybridní Jeep Avenger 4xe nabízí příjemné svezení ve městě i na okreskách a schopnosti v terénu, které jen tak v této kategorii aut nenajdete. I díky tomu má v Itálii možnost nahradit vysloužilý Fiat Panda 4x4, který tu je obzvlášť na venkově opravdu oblíbeným autem. Je ale pravda, že v Česku půjde spíš o variantu pro fajnšmekry.
A i když se může cena zdát na první pohled opravdu vysoká, nemá Jeep Avenger 4xe mnoho konkurence. Podobně malé SUV s hybridem a pohonem všech kol vlastně nenajdete. Nejblíž mu je zřejmě Toyota Yaris Cross, která ale s hybridem (96 kW) bez čtyřkolky a v odpovídající pěkné výbavě Executive vyjde na podobných 739 tisíc korun. Oba vozy jsme proti sobě postavili v našem porovnávači. Výsledek najdete zde.