Ojetý Jeep Renegade překvapí v terénu i výběrem motorů. Se servisem není problém
Pokud z nějakého důvodu uvažujete o pořízení bazarového SUV, věřte že nemusíte mít nudný nafouklý hatchback s pohonem předních kol, malým motůrkem a manuální převodovkou. Na trhu se totiž vyskytuje jeden unikát. Jedná se o málo okoukaný model od Jeepu, který je v mých očích velmi zajímavou volbou díky tomu, čím vším může disponovat a jak hodně se liší od běžné konfekce. Pod hranatou karoserií můžete mít velký diesel, devítistupňový automat a k tomu ještě pohon všech kol.
Příbuznost se sesterským Fiat 500X nemáte šanci odhalit. Pod silně stylovým kabátem Jeepu se skrývá to nejlepší ze společné spolupráce americké a italské automobilky. Přibližně pětina ojetin je vybavena pohonem všech kol 4WD a podvozek se i u předokolek spoléhá na víceprvkovou zadní nápravu, mohutná ramena nebo kvalitní tlumiče.
Vybere si každý
Velkou zbraní malého jeepu je široká nabídka různých provedení. Narazit je možné na benzinový tříválec, ale také už zmíněný dvoulitrový diesel. Volit šlo manuální převodovku nebo automaty, mezi pohonem pouze předních nebo všech čtyř kol. Jednotlivé modely se od sebe liší nejen výbavou, motorem nebo převodovkou, ale i dobrodružnou stránkou.
Všechny vozy s pohonem všech kol mají standardně větší světlou výšku, takže se nemusí bát výletů mimo silnice. Světlá výška je u nich 200 milimetrů, zatímco předokolky mají 175 mm. Kromě toho se prodávala verze Trailhawk, u níž světlá výška dosahuje dokonce 210 milimetrů. Poznáte ji podle odlišných nárazníků dovolujících větší nájezdové úhly, ochranných krytů podvozku, obutých terénních pneumatik, redukční převodovky a další drobností užitečných pro jízdu v terénu.
Velký diesel, automat a 4x4
Koupit si můžete Kiu Soul nebo Hondu HR-V, Jeep si ale s ničím jiným nespletete, navíc nabízí největší porci stylu a dovedností. K testu jsem si vybral model poháněný vrcholným dvoulitrovým dieselem MultiJet o výkonu 103 kW spojený s devítistupňovým automatem a pohonem všech kol. Kombinace, která vyhoví nejen řidičkám jezdícím přes obrubníky ale i řidičům milujícím nezpevněné cesty.
Osmiletý vůz v červeném laku měl v době testu najeto necelý 125 tisíc kilometrů a autobazar Auto ESA si za něj žádal 340 tisíc korun. Jeep má celkově nižší nájezdy, nabídka ojetin je více než solidní. Čtyřkolka je každé čtvrté auto v nabídce a automat má zhruba polovina exemplářů.
Devítistupňový automat má extrémně krátkou jedničku, která simuluje redukci. Je tu také víceprvková zadní náprava, auto je nečekaně komfortní, jisté a vrhá se s chutí do zatáček. Renegade, který už v základu nebyl zrovna lehký, je s dvoulitrem těžší o zhruba tři metráky, což ovlivňuje jízdní vlastnosti. Dálniční stabilitu při intenzivním brzdění může narušit přetížení předních kol. A v extrémních případech, pokud brzdíte prudce na suché silnici, mohou se zadní kola dokonce zvednout od země a vůz bude rýt čumákem v zemi.
Srdce z Itálie nezklame
Kromě základní motorizace 1.6 E-TorQ pocházejí všechny pohonné jednotky od Fiatu a je to jen dobře. Italské motory nikdy nepotkal žádný velký průšvich. V podstatě patří k tomu nejlepšímu, co můžete dostat.
Základní atmosférická šestnáctistovka E-Torq z dílny Chrysleru se často pojila pouze s pohonem předních kol a manuální převodovkou. Samotná pohonná jednotka je jednoduchá a spolehlivá. Na krabici jako je Renegade ovšem stačí jen tak tak, zapomenout můžete na výraznější dynamiku i rozumnou spotřebu paliva – běžně jezdí za osm až deset litrů na sto.
Přeplňovaný čtyřválec1.4 MultiAir s nepřímým vstřikováním oproti tomu táhne moc hezky odspodu, je ale servisně náročnější. Důležité je u něj používání kvalitního oleje a dodržování jeho včasné výměny.
Vznětové čtyřválce 1.6 MultiJet a 2.0 MultiJet jsou hlučnější než konkurenční jednotky, ale o to spolehlivější. Mají rozumně nastavený servisní plán (olej se u nich mění po 20 tisíc km) a s rozumnými náklady dokáží zdolat velké kilometrové porce.
Zkoušený naftový dvoulitr je mechanicky odolný agregát, který vyžaduje často jen výměnu rozvodů (po 120 tisících km nebo šesti letech provozu). Doporučeného oleje normy SAE 0W-30 je tady 4,3 litru. S mtoorem spojený devítistupňový automat vyvinutý firmou ZF dodával pro Renegade Chrysler a zatím si nevede po stránce spolehlivosti špatně. Čas od času se objevila nějaká ta softwarové chybka způsobující škubání.
Olej a filtr v automatické převodovce se mění po 240 tisících kilometrech, včasnější výměnou šesti litrů oleje rozhodně nic nepokazíte. Olej v diferenciálu čtyřkolky měňte každých 60 tisíc kilometrů nebo po třech letech provozu.
Volba manuální převodovky přináší větší jistotu. Kdo ovšem nechce řadit, může sáhnout po automatických převodovkách, které mohou být při vyšším kilometrovém proběhu rizikovější volbou. Šestistupňová dvouspojka DDCT od Fiatu montovaná do vozů s pohonem předních kol i už zmíněný devítistupňový automat ZF pojící se se čtyřkolkou zatím nijak zásadně nezlobí, ale v budoucnu tomu může být jinak. U manuálních šestirychlostním převodovek se mění olej po 120 000 km.
Z mechanických věcí se objevují čas od času vadné hnací hřídele, což poznáte podle bouchání při zrychlení nebo zpomalování.
Kvalitní servis zaručí nadprůměrnou spolehlivost
Koupí tohoto modelu získáte poctivý a neokoukaný stroj. Pozor si dejte na stav podvozku, přece jen je možné u tohoto SUV předpokládat častější výlety mimo zpevněné silnice. Narazit můžete na korozi podvozkových dílů, a to i u poměrně málo jetých kusů.
Jeep Renegade není o nic méně spolehlivější než jiná konkurenční SUV. Ba naopak, vyniká povedenými motory, vrozenou odolností a odlišuje se celou řadou věcí, které u jiných značek jednoduše nedostanete.
Plusy:
- dobré motory, široká nabídka kombinací
- jízdní vlastnosti
- nadprůměrná výbava
- vzhledem k rozměrům dostatek prostoru
- stop-start lze trvale vypnout, stejně tak jízdní asistenty
- výhled z vozu a snadné parkování
Minusy:
- hlučnější diesel
- při vyšších rychlostech aerodynamický hluk
- spotřeba kolem osmi litrů (u 2.0 MultiJet)
- horší výhled z vozu
- koroze podvozkových dílů
- kratší zadní sedáky
Redakce děkuje za zapůjčení vozu společnosti Auto ESA.
Jak to vidí Filip Kučera
Zajímavostí je, že ačkoliv jde o Jeep, tak pouze nějakých 30 procent ojetých a zánovních vozů na českém trhu má pohon všech kol. Automatem disponuje přes 40 procent aut.
Populárnější jsou benzinové motory, kterých je na českém trhu ojetin oproti naftovým takřka dvojnásobek. Nejpopulárnější, zároveň doporučeníhodné jsou 1.4 MultiAir v různých výkonnostních verzích. Jsou dostatečně výkonné a podle slov našich zákazníků i mechaniků spolehlivé. Spolehlivý je i 1.6 E-TorQ, ale většině zákazníkům nedostačuje jeho výkon. Pokud byste chtěli sáhnout po naftové jednotce, určitě se podívejte 2.0 MultiJet, který můžeme s klidným svědomím doporučit, zákazníci si ho vychvalují.
Našim zákazníkům se SUV značky Jeep často líbí, ale mívají strach ze servisu. U modelu Renegade je většinou uklidní to, že techniku sdílí s vozy značky Fiat, takže s náhradními díly by neměl být problém. Navíc jde o poměrně spolehlivá auta. Renegade se tak stává vyhledávaným městským crossoverem/SUV. Do terénu ho vezme málokdo, což je škoda, protože verze s pohonem všech kol se ho nebojí. Obzvláště schopným je Trailhawk, kterých je jako šafránu, svého nového majitele si tak zpravidla najde velmi rychle.