Slušný rodinný bazarový vůz můžete koupit za 80 tisíc. Tento Peugeot 308 SW je toho důkazem
Kombi s prvky MPV dostalo od Peugeotu originální vzhled a stojí na upravené podvozkové platformě svého předchůdce - modelu 307. Na výběr byl tří- nebo pětidveřový hatchback, kombi nebo dvoudveřové kupé-kabrio. V roce 2011 se objevil čtyřdveřový sedan s množstvím chromu určený pro čínský trh. S příchodem sedanu Peugeot vypustil na trh modernizované provedení, u kterého se podařilo snížit hmotnost až o 55 kg. Novinkou se stala mikro-hybridní 308 e-HDI se stop-start technologií.
I se sedmi místy k sezení
Peugeot 308 je považován za bezpečné auto, v hodnocení Euro NCAP získal pět hvězdiček. Stejně tak jde o vůz s dobrou aerodynamikou, i přes svůj mohutný vzhled se pyšní součinitelem odporu vzduchu jen 0,29 (po faceliftu dokonce 0,28).
Francouzskou specialitou kombiku je sedmimístné provedení s dvojicí nouzových sedadel v zavazadlovém prostoru. Variabilitu kabiny zvyšuje kromě trojice vyjímatelných samostatných sedadel v druhé řadě také sklopné přední sedadlo spolujezdce, díky čemuž lze převézt opravdu dlouhé předměty (až 3,1 metru). Pomocníkem ve městě je dvojitý přístup do zavazadelníku. Buď si otevřete celé páté dveře, nebo jen samostatné zadní okno na plynových vzpěrách.
A teď něco pro české chalupáře. Do kufru se v pětimístném provedení dá naložit 674 litrů nákladu. Po vyjmutí sedadel v druhé řadě se přepravní kapacita (až po střechu) zvětší na "dodávkovitých" 2149 litrů (oboje měřeno metodou objemu tekutin). Pokud by šlo o měření metodou VDA, tak se dostaneme na čísla 573 dm3 a 1736 dm3. Mezi podběhy zadních kol narvete klidně metr širokou věc, nejširší místo se chlubí hodnotou 1350 mm. Kromě toho potěší velmi nízko položená nakládací hrana (550 mm nad zemí).
Situace na trhu
Český trh s ojetinami aktuálně nabízí něco málo přes 150 ojetých Peugeot 308, přičemž diesely mírně převažují nad benzínem. Nejčastěji narazíte na kombi a pětidveřový hatchback. Kabriolety se objevují v počtu zhruba deseti až patnácti kusů. Drtivá většina vozů disponuje manuální převodovkou, nabídku automatů spočítáme na prstech jedné ruky. Většina vozů má najeto mezi 150 a 200 tisíci kilometry. Nejčastěji se objevuje šedá a stříbrná karoserie, kterou následuje bílá, černá nebo modrá. Český původ má zhruba polovina vozidel v nabídce, nejčastější dovozy pocházejí ze sousedního Německa, v menší míře pak z Francie nebo Rakouska. První majitel je uváděn v téměř čtyřiceti případech a servisní knížkou disponuje zhruba polovina vozů. Panoramatickou střechou je vybavena zhruba třetina aut, tažným zařízením šestina. A vyhřívaná sedadla má každý osmý vůz v nabídce.
Stav vozu
Červené 308ičce majitelka dopřávala kvalitní servis. Díky tomu vůz netrpí žádným jízdním nedostatkem. Za zmínku stojí jen prasklá žárovka předního levého blikače, nefunkční aretace loketní opěrky, opotřebené písty pátých dveří a několik škrábanců na karoserii. Motor, řazení, řízení i brzdy fungují bez problémů. Časem stojí za zvážení výměna tlumičů pérování.
Zkoušený vůz
Testovaný kousek v červené metalíze z roku 2012 poháněl slabší dvouventilový diesel o výkonu 68 kW ve spojení s pětirychlostní převodovkou. Vůz byl podle dokladů ve voze koupen v Česku a v době testu si za něj prodejce říkal při platbě v hotovosti 80.000 Kč (cena na úvěr činí 65.000 Kč). Číslu na tachometru s hodnotou 185.689 najetých kilometrů se dá věřit. STK je platná až do října 2026 a vůz byl ve vlastnictví pouze jedné majitelky.
Velký servis prodělal v květnu letošního roku, kdy došlo na výměnu brzd, motorového oleje a provozních tekutin. Z faktur lze vyčíst, že auto mělo v roce 2016 nehodu. Autorizovaný servis musel vyměnit zadní nárazník včetně všech komponent (parkovací senzory atd.)
Ve výbavě peugeotu nechybí panoramatická střecha, automatická klimatizace, loketní opěrka (nedrží polohu), roletky zadních oken, parkovací asistent vzadu ani hliníková kola.
Divočáka nečekejte, nízkou spotřebu ano
Diesel 1.6 HDi francouzská automobilka během života první generace nabízela hned v několika verzích. Do roku 2010 bylo v nabídce provedení se čtyřventilovým rozvodem (66 nebo 88 kW). Modernější jednotky disponovaly jen dvěma ventily na válec a produkovaly buď 68 nebo 82 kW výkonu a samozřejmostí byl filtr pevných částic. V rámci Euro 5 mohl být motor vybaven také originálním a v praxi nečekaně dobře fungujícím systémem stop-start. To se pak vůz označoval e-HDi.
Dynamika novějšího slabšího čtyřválce je pouze průměrná a předjíždění s plně obsazeným vozem je nutné plánovat. I když plně sešlápnete plynový pedál, peugeot ve vyšších rychlostech jen neochotně zrychluje. Dálniční jízda na pátý rychlostní stupeň (víc jich tady není) je sice stále snesitelná (čtyřválec točí na pětku 2 650 ot./min), osobně jsem ale raději jezdil o něco pomaleji.
Na okreskách spálí čtyři litry na sto, na dálnici pak kolem šesti. Na palubním počítači svítila hodnota 6,4 l/100 km po ujetých 9999 km (předchozí majitelka zřejmě nenulovala vůbec a jezdila velmi dynamicky). Já s 308 SW najel za tři dny šest stovek kilometrů a palubní počítač ukazoval 4,6 l/100 km bez většího snažení. Je pravdou, že jsem vůz nijak zásadně nehonil a spíš si užíval pohodu pohupujícího se podvozku.
U dieselů 1.6 HDi občas zazlobí vstřikovače, ventil EGR nebo turbodmychadlo (při jeho výměně je nutné vyčistit sítko přívodu oleje). Známé jsou také problémy s podtlakovým okruhem, který ovládá práci turba, EGR ventilu a škrticí klapky. Poměrně často se objevují prodřené hadice od turba, které se při běhu motoru třou o sebe. Výsledkem je pokles výkonu.
Z benzinových motorů snad jen základ
Pokud nechcete diesel a málo jezdíte, vhodnou volbou může být nejmenší 1.4 VTi, která se hodí například pro příměstský provoz. Přeplňovaným motorů THP se vyhněte obloukem.
U dieselů je nutností u aditivních systémů DPF doplňovat speciální roztok (obvykle po 120 000 km). Samotná životnost filtru je v rozmezí 120-200 tisíc kilometrů, záleží na jeho zahlcování nespalitelnými zbytky pocházejícími paradoxně právě z aditiv. Kolem hranice 160 až 180 tisíc km je tak regenerační schopnost filtru vyčerpána a je třeba ho vyměnit.
Krátkou životností trpí brzdové komponenty, znám případy kdy výměnu brzdových destiček svižněji jezdící řidič prováděl každých 20 tisíc kilometrů a kotouče měnil vždy s druhými destičkami. Peugeot u 308 vsadil na kvalitně brzdící komponenty od značky Bosch. Brzdný účinek je možné skvěle dávkovat, což není pro francouzské vozy zrovna typické.
Objevit se může pískající posilovač řízení nebo drobná závada v podobě stávkující elektroniky. Ojedinělé nejsou ani úniky oleje z okruhu posilovače řízení, což vede k jeho zničení. Při výběru vozu důkladně prověřte veškerou elektrickou výbavu včetně klimatizace. Vůle vznikají na přední nápravě, hlavně v táhlech stabilizátoru, méně časté jsou v čepech ramen.
Stejně jako v jiných vozech koncernu PSA se i zde občas objevují robotizované převodovky BMP6, kterým se doporučuji vyhnout obloukem. Kromě nutnosti měnit spojkové obložení u nich dochází k závadám ovládací části převodovky. V praxi totiž jde o manuální převodovku s automatickým ovládáním spojky a automatickou volbou převodů. Řadit i ní lze i pádly na sloupku volantu.
Nic lepšího za tu cenu neseženete
Pokud sháníte rodinné kombi přiměřeného věku s pořizovací cenou do 100.000 Kč, určitě zahrňte Peugeot 308 SW do užšího výběru. Za dobré peníze umí poskytnout prostornost a variabilitu srovnatelnou s tehdejšími kompaktními MPVéčky. Spokojená bude nejen posádka (panoramatická střecha, vzadu tři samostatná sedadla, sklopné stolečky, vytahovací sluneční clony), ale také řidič. Ten dostane klasické fyzické ovladače, dostatek prostoru a podélně posuvnou i výškově stavitelnou loketní opěrku.
Některé bazarové Peugeoty 308 s dieselem pod kapotou a manuální převodovkou dokázaly přes počáteční neoblíbenost najezdit stovky tisíc kilometrů. Vyjímkou nejsou vozy s nájezdem 400 tisíc kilometrů. Podmínkou dožití je pravidelná včasná výměna motorového oleje a celkově nešizený servis. Testovaný vůz s najetými 185 tisíci kilometry je důkazem, že lze narazit i na zachovalé kusy s doloženým servisem.
Plusy:
- spotřeba paliva
- prostornost a variabilita
- prvky vozu MPV
- kvalitní materiály
- klasické ovladače
- brzdy
- komfortní nastavení podvozku
- solidní odhlučnění (připlatit šlo za vrstvená boční skla)
- ceny ojetin
- až sedm míst
- protikorozní ochrana
Minusy:
- průměrné jízdní vlastnosti na rozbité silnici
- vyšší nakládací hrana zavazadelníku
- průměrné řazení u 5°manuálu
- motory THP
- praskající žárovky H7
Jak to vidí Filip Kučera?
Peugeot 308 SW první generace patří mezi oblíbená ojetá kombi ve střední třídě. Zákazníci na tomto modelu oceňují především velkorysý zavazadlový prostor, spolehlivé motory s nízkou spotřebou a komfortní podvozek, který je ideální na dlouhé cesty. Nadčasový design ani po letech nepůsobí zastarale a bohatá výbava již v základních verzích společně s velmi dobrým poměrem cena/výkon činí tento vůz atraktivní volbou. Ceny Peugeotu 308 SW první generace se pohybují mezi 70 000 Kč a 100 000 Kč, což z něj činí zajímavou volbu oproti dražší konkurenci. Tento model doporučuji zejména rodinám, které hledají prostorné, úsporné a spolehlivé auto za rozumnou cenu. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že spokojení majitelé často vyzdvihují především nízké provozní náklady a praktičnost v každodenním provozu. Na trhu ojetých vozů čelí Peugeot 308 SW silné konkurenci především od Škody Octavia Combi, Volkswagenu Golf Variant, Fordu Focus Kombi nebo Opelu Astra Sports Tourer. Při koupi starších ojetých vozů získávají zákazníci Auto ESA komplexní balík jistot, který mimo jiné zahrnuje možnost vyměnit vůz do 10 dnů bez udání důvodu nebo záruku na mechanický stav.