Těmto ojetinám se obloukem vyhněte. Jsou tak špatné, že je autobazar musel vyřadit z nabídky
Internetová služba pro nákup ojetin Carvago zveřejnila vlastní černou listinu ojetých vozů, které nadobro vyřazuje ze své nabídky. V případě Opelu Insignia první generace jde o všechny kusy bez ohledu na motor pod kapotou, u ostatních deseti aut pak jde o vybrané problémové motory. Všechny vozy mají jedno společné – jejich vlastnictví se pojí s častým a nákladným servisem.
Tisíce ojetých vozů
„Nejedná se o žádný objev, mezi profesionály jsou námi vyřazené modely notoricky známé,“ říká Jakub Šulta, zakladatel Carvaga. „Chceme ale transparentně říci: tyto vozy nekupujte, nejsou dobré,“ dodává s tím, že řada bazarů to neudělá a dál je bude důvěřivým lidem nabízet.
Problém je, že jen za letošní rok se těchto ojetin prodalo na 17 tisíc kusů, což je 12 procent celkového trhu s vozy z druhé ruky. Představuje to sumu asi 370 milionů korun. To je za auta, která budou dělat potíže, opravdu hodně. Nyní jsou v nabídce další tři tisíce vozů, které se u Carvaga dostaly na blacklist. Následující přehled ukazuje, co vše dotčená auta trápí a proč je internetový autobazar ze svého výběru vyloučil.
Opel Insignia (2012-2016): všechny motory
Ojetý Opel Insignia první generace potrestá svého majitele opravdu náročným servisem, a to bez ohledu na motorizaci. Proto jej Carvago zařadilo na black list kompletně. Insignia má problémy nejen s vadnými vstřiky, turbodmychdalem nebo ventilem EGR, ale i nekvalitním těsněním motoru. Mimo to ji trápí často nutný servis podvozku, problémy s elektroinstalací i brzdy.
Dacia Lodgy (2012-2019): 1.2 TCe 85 kW
Dacia se pravidelně objevuje na chvostu spolehlivosti, Carvago vyřadilo vozy s motorem 1.2 TCe. Malá jednotka má problém s turbem, katalyzátorem, karbonizací ventilů nebo nadměrnou spotřebou oleje. Rozvody podléhají předčasnému opotřebení, objevují se i potíže s chlazením. Kromě toho v modelu Lodgy zlobí i elektronika.
Ford Kuga (2016-2019): 2.0 TDCi 110 kW
Dvoulitrové diesely od Fordu jsou známou pastí na majitele ojetin a platí to i u modelu Ford Kuga. Zlobí je vstřikovače a palivové čerpadlo. Problémy hlásí i turbodmychadlo a jeho těsnění nebo DPF filtr se špatnou regenerací. Podle servisů se objevují poruchové převodovky i problémy s elektroinstalací.
Mazda CX-5 (od 2015): 2.2D 129 kW
Do Japonce nafta nepatří, praví osvědčené lidové moudro. V případě Mazdy MX-5 je zcela pravdivé. Auto má vysokou spotřebu oleje i špatně řešené rozvody. Servisy hlásí poruchy vstřikovačů nebo zanášení EGR ventilu. Jako bonus je připraveno také turbodmychadlo, které se rychle opotřebovává a jeho výměna je nákladnou záležitostí.
Citroën Grand C4 Picasso II (2014-2019): 1.2 THP
Malé motory od PSA nejsou sázkou na spolehlivost. V případě jinak praktického rodinného vozu se to projevuje přímo plejádou poruch. Kvůli špatné konstrukci pohonné jednotky má problémy s mazáním nebo natahováním řetězových rozvodů. Motory mají také špatné chlazení nebo vadné snímače paliva a hrozí u nich i karbonizace ventilů. Kromě toho problémy dělá i zamrzající infotainment.
Subaru Outback (2012-2019): 2.0 D
Rozvody, poruchy vstřikovačů i problémy s klikovým hřídelem. To jsou jen některé potíže naftového dvoulitru na palubě japonského vozu. Trápí ho i EGR ventil. A kromě toho se můžete připravit i na výměnu spojky nebo dvouhmotového setrvačníku.
Mini Cooper S (2012-2016): 1.6 THP 128 kW
Před koupí ojetého Mini je dobré vědět, že ho poháněl i benzinový turbomotor od PSA. Pak už je jasné, odkud vítr vane. Auta s touto jednotkou trápí vysoká spotřeba oleje, silná karbonizace ventilů i rozvody. Také dochází k přehřívání motoru. Hlášeno je i brzké opotřebení turbodmychadla. Kromě toho Mini zlobí spojka nebo chybové senzory v motorovém prostoru.
Volkswagen Golf (do 2015): 1.4 TSI 92 kW
Pohonná jednotka 1.4 TSI není na palubě Volkswagenu Golf ničím příjemným. I ta se totiž vykazuje zvýšenou spotřebou oleje. Má problémy s rozvody a trápí ji i turbo, karbonizace ventilů, chybující emisní systémy i chlazení. Navíc servisy hlásí i potíže s elektronikou.
Nissan Leaf (2010-2017)
Mezi nepovedenými ojetinami je i elektromobil, který ve své době patřil mezi průkopníky jízdy na baterky. Majitelé starších kusů ale hlásí zásadní degradaci trakční baterie, což se propisuje až do hraniční funkčnosti během chladného počasí. Auto mívá poruchy napájecího systému včetně běžného AC a odborníci varují také před selhávajícím brzdovým systémem.
Ford Fiesta (2015-2019): 1.0 EcoBoost
Opravdu velké množství poruch se objevuje u miniaturního motoru pod kapotou městského Fordu Fiesta. Litrový EcoBoost se přehřívá, má potíže s turbodmychadlem i úniky chladící kapaliny. Pozor si musíte dát i na poruchy elektroniky, řízení či elektroinstalace. Servisy se potýkají také se špatnými brzdami a řidiči hlásí i nejrůznější vibrace a hluk během jízdy.
Volkswagen Multivan (od 2015): BiTDi 150 kW
Seznam problémových ojetin by nebyl kompletní bez nechvalně proslulého bi-turba od Volkswagenu, které je králem neplechy u velkoprostorového Multivanu. Na údržbu jde o velmi náročný motor, u kterého se objevují poruchy vstřikovačů i chlazení. Majitelé často řeší nejen vysokou spotřebu oleje, ale i přehřívání pohonného jednotky. Aby to nebylo málo, musíte se připravit na problémový DPF filtr i EGR ventil.
Zdroj informací: Carvago