Reklama
Ojetiny

Ojetý Fiat Croma stojí pakatel. Přitom jde o prostorné a komfortní kombi, jen ho lidé přehlíží

Fiat Croma sice moc krásy nepobral, ale nabídne hodně muziky. Může mít i skvělý automat
Zdroj: Petr Šikl pro Autosalon.tv

Fiat vždycky vyráběl malá a dobrá auta. Čas od času se ale pustí i do větších automobilů, a ne vždy je to výhra. Model Croma je toho jen důkazem. Pošramocenou pověst nezachrání ani skvělý produkt. Přestože druhá generace středně velkého křížence kombi a MPV měla všechny předpoklady stát se úspěšnou, zákazníci ji nepochopili. Svůj díl na tom měla i vyšší cenovka nových aut a určitá škaredost karoserie, která se ale po letech ukazuje jako nadčasová.

Pošramocená pověst a vysoká cena

Fiat postavil Cromu na podvozkové platformě, kterou využívala například Vectra od Opelu (popř. model Signum) nebo Saab 9-3 (proto je spínací skříňka umístěna netypicky mezi sedadly). Některé díly jsou dokonce záměnné (např. přední hliníková ramena, díly klimatizace nebo brzdy).

Croma přišla na svět v roce 2005, aby o dva roky později prodělala facelift. Ten přinesl nová světla a bohatší výbavu (mimo jiné prosklenou střechu nebo multimediální systém). V roce 2008 se cena Cromy mohla vyšplhat přes milion korun, přičemž základní provedení přišlo nejméně na 600 tisíc.

Omlazovací kůra znamenala pro Cromu naklonování přídě z modelu Brava. Podle mého názoru modernizované čelní partie řadí tento Fiat o třídu níže, což je škoda. Vyšší stavba karoserie s nízkou přídí působí tak nějak nesourodě. Změnu doznal i zadní nárazník včetně několika detailů. Croma s délkou 4 783 mm poskytuje díky solidnímu rozvoru 2700 mm dostatek prostoru čtyřem cestujícím i jejich zavazadlům. Od začátku měla Croma vždy stabilizační systém a sedm airbagů (lichý je kolenní).

Situace na trhu

Narazit na druhou generaci Fiatu Croma je malý zázrak. Buď se krčí odstrčená v koutě bazaru, nebo se jedná o dovoz (jednoznačně převažuje Itálie). Aktuálně je v české inzertní nabídce třináct kusů, přičemž benzinový motor mají tři vozy, ostatní se spoléhají na dieselové jednotky. Automatem pak disponuje pět vozů a u sedmi kusů je uveden pouze první majitel. Cenové rozpětí se pohybuje mezi 45 až 140 tisíci korun.

Orientace na pohodlí

Rozměrná přední sedadla v testované Cromě se nastavují ručně. To však nic nemění na faktu, že vrcholná specifikace  s pětiválcem pod kapotou měla sedadla navíc vyhřívaná, elektricky seřiditelná a kožená. V kabině se sedí poměrně vysoko a díky tomu je nastupování velmi pohodlné. Z vozu je fantastický výhled, palubka je utopena nízko a nechybí bohaté prosklení.

Zadní sedadla mají extra dlouhé sedáky a nabízejí nevídaně širokou loketní opěrku. Tu mohou bez problémů využívat oba zadní cestující. Do sedadel tady těla pasažérů zapadnou jako do pohovky.

Zavazadlový prostor ve standardním uspořádání pojme rovných 500 litrů. Po sklopení zadních opěradel lze využitelný objem zvětšit až na 1610 litrů. Bohužel se nedočkáme rovné ložné plochy ani nízké nakládací hrany.
Reklama

Stav testovaného kusu

Dovezenou Cromu si původní majitel hýčkal a nejspíše ji dopřával krytého stání. Čtrnáctiletý vůz působí dojmem, že právě opustil továrnu. Známky používání nese jen sedadlo řidiče, gumová těsnění dveří nebo tlačítka předních oken a volantu. Není tu ošoupaný věnec volantu ani rozedrané gumové ovladače, což jsou věci pro Fiaty normální. Motor působí velmi živě, automat řadí hladce a jediný zásah si budou žádat ramena přední nápravy, která se na nerovnostech ozývají.

Pětiválec láká, ale není výhrou

Základní pohonná jednotka 1.8 16V MPI spojená s pětirychlostní manuální převodovkou není špatnou volbou. Po stránce dynamiky postačí klidnějším jezdcům, bonusem je pak spolehlivost a rozumná spotřeba paliva. Nutné je pamatovat na výměnu rozvodového řemene.

Větší čtyřválec 2.2 16V MPI s výkonem 147 koní od Holdenu působí tak trochu letargicky, ale v případě potřeby umí zabrat a zatáhnout. Spotřeba je závislá na jízdním stylu řidiče a rozvody jsou poháněné řetězem. Specialitou dva-dvojky je hydraulický posilovač řízení, ostatní motory dostaly elektrický.

Diesel 1.9 JTD 8V uděluje Cromě dostačující dynamické vlastnosti a spotřebu lze dlouhodobě držet kolem sedmi litrů. Průkopník Common-Railu překvapuje živostí (zejména v lehčích modelech jako Bravo) a výtečnou spolehlivostí. Při tankování kvalitní nafty vstřikovací systém překoná hravě metu čtvrt milionu kilometrů.

Silnější 1.9 JTD 16V se chlubí se posílenou hlavou válců s dvojicí vačkových hřídelí, kde se ventily ovládají pomocí zdvihátek s vymezováním vůle. Vyšší výkon však přinesl o něco menší spolehlivost, častěji odcházejí vodní pumpy, objevují se zatuhlé lopatky turbodmychadel nebo opotřebovaný dvouhmotový setrvačník. Spotřebu ve spojení s automatem udržíte do osmi litrů.

Vrcholný pětiválec 2.4 JTD 20V s výkonem 200 koní nejezdí oproti šestnáctiventilové devatenáctistovce o moc lépe. Těžký diesel více zatěžuje přední nápravu (rychleji odcházejí přední poloosy) a není zrovna vzorem spolehlivosti. Méně drží turbodmychadla nebo se objevují závady EGR ventilů.

Fiat pro své motory vyvinul motorové oleje Selenia, které motorům jednoduše vyhovují.

Croma preferuje komfort před řezáním zatáček

O pohon křížence se mohl starat dokonce vznětový pětiválec Multijet s čtyřmi ventily na válec. Tato pohonná jednotka produkuje 147 kW (200 koní) výkonu spolu s maximem točivého momentu 400 Nm. Tyto parametry stačí ve spojení s automatickou šestistupňovou převodovkou na pokoření stovky za 8,5 vteřiny a dosažení maximálky 216 km/h. Samotný pětiválec se vyznačuje ve vyšších otáčkách příjemně jadrným soundem. Bohužel pětiválec není nejspolehlivější a v přímém srovnání s šestnáctiventilovou devatenáctistovkou nejede o tolik lépe. Zkoušený čtyřválec ve spojení rovněž s šestirychlostním automatem sice do 2500 otáček nepředvádí nic, pak ale zabere a táhle jako živou vodou politý. Jízda s ním může být rychlá a zároveň komfortní. Skříň od Aisinu navíc řadí naprosto hladce a nezmatkuje.

Croma poháněná vznětovou devatenáctistovkou je dobrou volbou. Na dálnici neztrácí dech a v zatáčkách se netrápí jako těžký pětiválec, který výrazně ovlivňuje jízdní vlastnosti (Croma s ním neochotně mění směr). Naopak při jízdě rovně umí být pekelně stabilní.

Podvozek Cromy dopřává posádce dostatek komfortu. Přes běžné nerovnosti se nese s noblesou, její projev připomíná chůzi v mechu. Měkké došlapy, téměř žádné houpání ani jiný negativní projev měkčeji nastavených podvozků se zde nedostavuje. Croma se hodí především na zdolávání delších tras – na těch umí být stabilní a pro posádku velmi příjemná.

Na co dát pozor?

Zajímavostí u Cromy je použití dvou chladičů (přední slouží klimatizaci, druhý pak samotnému motoru). Chladič klimatizace doporučují odborníci chránit plastovým dílem, jelikož dochází k jeho častému poškození – k proražení. Při častém přetěžování praskají zadní pružiny, stejně tak ráda odcházejí zadní ložiska kol (výměna vcelku s nábojem). Objevuje se také koroze nápravnic nebo problémy s elektronickou výstrojí (občas zlobí dokonce tempomat nebo vyhřívaní zrcátek, které má většinou shnilou kabeláž). 

Kromě toho Cromu trápily praskající vnitřní mechanismy vnějších klik, které zůstanou viset v horní poloze. Řešením je jejich výměna za modifikované, které mají zesílený plastový díl, což většina ojetin má již za sebou. Dlouhou životností neoplývají ani samotné klíče, které jsou celoplastové. Pozlobit dokáže také ovladač hlasitosti autorádia, který se snadno ulomí. Další závadou mohou být zlomené spojkové pedály, které v Itálii vyrobili z plastu (spojkový pedál se mění společně s brzdovým za zhruba 10 tisíc korun).

Často odcházejí alternátory, přesněji řečeno dochází k přepálení diodového můstku. To už zažila většina majitelů dieselů.

U nepochopené Italky převažují klady

Fiat Croma vyniká nízkou cenovkou, komfortně odladěným podvozkem, pohodlnými a hlavně rozměrnými sedadly, výtečným odhlučněním kabiny, pocitem útulnosti a zároveň vzdušnosti, slušnou bezpečností i povedenou protikorozní ochranou a hlavně příjemnou cenovkou náhradních dílů. Proti Cromě může mluvit její vzhled s horší aerodynamikou, chatrný interiér a kvalita některých podvozkových částí.

Redakce děkuje za zapůjčení vozu společnosti Auto ESA.

Plusy:

  • komfortní podvozek
  • prostornost
  • výbava
  • odhlučnění kabiny
  • pohodlná sedadla
  • slušně hrající audio
  • hladce řadící automat
  • spolehlivé motory
  • stabilita na dálnici
  • rejd (otočí se na pětníku)
  • protikorozní ochrana
  • ceny náhradních dílů

Minusy:

  • kontroverzní vzhled
  • absence odkládacích ploch
  • po sklopení zadních opěradel nevzniká rovná ložná plocha
  • slabá nabídka ojetin
  • jen pětirychlostní manuály u benzínových motorů
  • páčky stěračů daleko od volantu
  • malá nádržka pro kapalinu do ostřikovačů

Jak to vidí Filip Kučera

Fiat Croma II je komfortní a prostorný kombík s elegantním designem a širokou škálou motorů. Na našem trhu je poměrně vzácný, protože se vyráběl krátce. Jako nový nebyl u nás příliš žádaný, a to i přesto, že se na jeho vývoji podílelo slavné designérské studio. Díky tomu ale dnes úspěšně maskuje svůj věk. Klienti oceňují vyšší sedadla, což je pro nastupování a vystupování zvláště pro starší řidiče velká výhoda. Zákazníci také pozitivně hodnotí živé motory, velký kufr a odolnost vůči korozi. I přes některé obvyklé závady představuje Croma II dobrou volbu pro nenáročné řidiče, kteří hledají spolehlivé a praktické auto za rozumnou cenu.
Reklama

Diskuze

Weiss - 04.03.2024 16:13:39
Cromu 1.9 jtd mám již 6 let a motor jede jako nový. Chce to jen pravidelný servis. Na STK vždy bez problémů. Spotřeba super, dlouhé tratě tak do 5.4l, když se snažím, tak do 5 l a město do 6,4 Nalítáno přes 330tis. Vadí mi pouze absence ůložného prostoru
Marek - 04.03.2024 11:24:57
Auto to je slušné, jen o proti stilu je ten kufr malý. Jinak motory jtd jsou se slušnou údržbou (pravidelný originál olej po 10 tis) spolehlivé a nezerou moc. Jasně, na design zejména u zadní části auta je potřeba si zvyknout.

Škoda Yeti je podle Němců velmi spolehlivá ojetina. Čím je starší, tím je lepší

Podle statistik německé technické kontroly TÜV je české SUV takřka bezproblémové auto
28.02.2024 18:01
|
3
Reklama

Ojetá auta zůstávají drahá. O elektromobilech z bazaru budou lidé uvažovat nejdřív za pět let

Německá společnost DAT už 50 let monitoruje automobilový trh. Informace z roku 2023 moc nepotěší
16.02.2024 07:47
|
1
Reklama

Ojetý Mercedes-Benz GLS se dá sehnat za rozumné peníze. Jeho zůstatková hodnota ale rychle klesá

Nejluxusnější SUV z Německa za 1,8 milionu korun? Ano, jenže má to svá úskalí
07.02.2024 17:57
|
3

Rolls-Royce v Česku vyprodal elektromobily na letošní rok. Zájem je ale i o ojetý luxus

Automobilka přesně neuvádí, kolik aut loni na českém trhu prodala. Otevře upravené dealerství
25.01.2024 10:25
|
2

Ojetý Renault Latitude boduje minimálními nájezdy i slušnou spolehlivostí. A není drahý

Velký sedan za půl milionu korun byl propadákem, jako ojetina je ale o dost zajímavější
04.10.2024 11:00
|
1

Devátá generace Hondy Civic je opomíjenou japonskou hvězdou. Zaměřena je na praktičnost i zábavu

Kromě skvělých motorů Civic nabídne obrovský kufr a magickou vychytávku, kterou válcuje konkurenty
15.07.2024 14:00
|
4
Reklama

Našli jsme levné, prostorné a spolehlivé rodinné auto s velkým kufrem a zdravým srdcem

Mazda 6 druhé generace je mezi bazarovými vozy jasnou tutovkou. A stačí se držet jedné zásady
05.06.2024 15:41
|
11

Za cenu holé Škody Fabie můžete mít bazarový polykač kilometrů. Ojetý Mercedes-Benz E nadchne

Tohle auto uspokojí v sedanu dálniční letce a jako kombi i ty nejzarytější chalupáře
31.05.2024 12:13
|
7
Reklama
Autosalon TV