Reklama
Ojetiny

Ojetá Toyota Land Cruiser je poctivý kus železa. Pohání ji spolehlivý diesel, díly jsou ale dražší

Generace J150 je tak povedená, že si drží cenu. Pečlivému majiteli vydrží stovky tisíc kilometrů
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Možná ještě vzpomínáte na doby, kdy bohatí lidé místo SUV prémiových německých značek sedlali Toyotu Land Crusier. Bytelný off-road totiž kromě schopností v terénu nabízel i komfortní svezení. Jeho čtvrtá generace označovaná jako J150 to měla v našich končinách už těžké a nevyskytuje se v tak velkém množství. V bazarech její cena neklesá, stále se drží kolem půl milionu korun. I to ale napovídá, že jde o nadmíru povedené auto. Jak se s ním jezdí v roce 2024 a na co si dát pozor, to jsme zjišťovali v testu této nepřehlédnutelné ojetiny.

Jak dnes vypadá

Toyota Land Crusier je pořádný kus auta, na délku měří 4825 mm. To alespoň z evropského pohledu, ze světového hlediska jde ale o střední model, který v řadě zemí najdete pod označením Prado. Auto se v generaci J150 vyrábělo mezi lety 2009 až 2023, prošlo několika modernizacemi a mělo i různou nabídku podle regionů. My jsme si k testu vybrali model z roku 2013 s motorem 3.0 D-4D a nájezdem 176 tisíc kilometrů, který se nabízel v autobazaru AAA Auto za 560 tisíc korun nebo půl milionu na úvěr. Taková cena je přímo typická, pod ní seženete hlavně kusy v horším stavu.

Kabina Land Crusieru, do které je potřeba opravdu vyšplhat (pomůže madlo na A-sloupku), už dnes nepůsobí moderně. Dvojnásob to platilo o námi testovaném kousku, který měl ještě úplně obyčejné rádio a místo displeje multimediálního systému dostal malou obrazovku ukazující jen údaje z palubního počítače nebo záběry z parkovací kamery. Ostatně, celý středový panel vypadá spíš jako hi-fi věž z devadesátých let.

Ovladače nebo jednoduché budíky známe i z jiných toyot. Zaujme zajímavá výbava, kterou je například chladnička na nápoje umístěná v loketní opěrce nebo 220V zásuvka v kufru. Sedadla jsou poměrně měkká a mají minimální boční vedení. Je dobré vědět, že nejsou čalouněna opravdovou kůží, nýbrž koženkou. Nechybí vyhřívání. Výhled z nich směrem ven je ovšem dobrý, dozadu se budete dívat přes obrovská zpětná zrcátka.

Vzadu je dost místa pro tři dospělé, kteří budou sedět s trochu pokrčenějšíma nohama. Kufr je pak vpravdě obrovský, nicméně nabízí nepraktický přístup otevřením pátých dveří doprava, nikoliv vzhůru. To je v pořádku v Japonsku, kde se jezdí na opačné straně silnice, tady si ale zabarikádujete přístup k chodníku. Ještěže je tu možnost vyklopit jen sklo a menší bágly prohodit dovnitř. Kdo se potřebuje dostat hlouběji, může jako schod použít tažné zařízení navařené na kovovou traverzu. Jak stylové! A stylové je i umístění rezervy na podvozku, odjišťuje se pomocí nářadí, které najdete ve dveřích kufru.

Problémy testovaného vozu

Výrazným hlukem od přední nápravy, který se v zatáčkách měnil, se typicky ozývalo ložisko, které bude potřeba vyřešit. Auto také hlásilo chybu hydraulického stabilizačního systému KDSS, teoreticky může jít jen o vyklepaný silentblok. Zaznamenali jsme zažloutlé světlomety, které lze snadno rozleštit a poměrně ohmataný volant od zpocených dlaní.

Jak dnes jezdí

Toyota Land Crusier jezdila až do své modernizace v roce 2013 s třílitrovým naftovým čtyřválcem řady KD, který v roce 2011 začal plnit emisní normu Euro 5 i díky filtru pevných částic a k tomu dostal i vyšší výkon 140 kW. My jsme měli auto právě z posledního ročníku před faceliftem (po něm najdete modernější jednotku 2.8 D-4D). Motor to je o poznání hlučnější, zejména na volnoběh nebo pod plným plynem, při běžném ježdění to ale není taková hrůza. Kabina vozu je také dobře odhlučněná. Problémem pro někoho může být vyšší spotřeba, která se po týdenním testu ve městě, na dálnici i na okreskách ustálila na 11,7 litrech nafty na 100 km. Novější motor umí jezdit i pod 10.

Auto není dynamicky příliš přesvědčivé, vysoký točivý moment 450 Nm je ale ideální na tahání těžkých vleků nebo náročnou jízdu v terénu, na kterou je tenhle obr přímo připravený. Než se do něj ale vydáte, užijete si příjemné řazení pětistupňové automatické převodovky, která sice také stojí za vyšší konzumací paliva, nicméně řadí hladce a dlouze prokluzuje. Po faceliftu přišel úspornější šestikvalt.

Konstrukce Land Crusieru vychází z klasického žebřinového rámu, což by na silnici mohlo znamenat rozhoupaný jízdní projev, pohupuje se ale jen mírně díky hydraulickému stabilizačnímu systému KDSS. Ten má v terénu zajišťovat tuhost vozu, ale na silnici zabraňovat zbytečným náklonům.

I tak je ale Land Crusier v terénu jednoznačně lepším vozem než na silnici, už jen díky světlé výšce 215 mm nebo pohonu všech kol řešenému bytelným torsenem. Ten lze pomocí tlačítka uzavřít, stejně tak je uzavíratelná zadní náprava. Pomocí otočného voliče lze nastavit redukční převodovku, k dispozici je i systém pro pomalý pohyb v těžkém terénu. Z tohoto hlediska je Land Crusier prakticky nezastavitelným.

Jak vybírat

Toyota Land Crusier se prodávala i s výkonným čtyřlitrovým šestiválcem (205 kW), ten se ale mezi ojetinami vyskytuje minimálně. Obvykle jedinou možností je tak jednotka 3.0 D-4D před faceliftem či 2.8 D-4D po něm. Ani v jednom případě neuděláte chybu, jde vždy o velmi spolehlivé diesely, které netrápí žádné zásadní problémy.

Dejte jen pozor na to, že v případě starší jednotky je potřeba po 150 tisících kilometrech měnit rozvody, které jsou řešeny řemenem. Novější jednotka má řetěz, ten by však měl být bez potíží. Vždy dodržujte výměnu oleje po 15 tisících ujetých kilometrech nebo jednom roce, v případě diferenciálu za dvojnásobek tohoto nájezdu a doby. Filtr pevných částic také nebývá problematický, pokud ale bude potřeba, je možné ho pořídit za 22 tisíc korun.

Land Crusier je auto, se kterým se jeho majitelé mohou vydávat do náročného terénu, proto při koupit vozu pečlivě zkontrolujte podvozek, zda nejsou silně opotřebované nebo nárazem poškozené jeho díly, ty totiž patří k těm dražším mezi ojetinami. Například jeden tlumič vyjde na 12 tisíc korun. Náročnější oprava je i v případě silentbloků předních ramen.

Často se objevují také problémy se stabilizátorem KDSS (to byl i náš případ), kde bývá obvyklou příčinou vyklepaný silentblok nebo uložení táhel. V obou případech jde naopak o levnější opravu v rámci několika tisícikorun. Off-road má i svá specifika, pod přední kapotou najdete například dvě autobaterie. Ty by se měly měnit společně.

Vydrží stovky tisíc kilometrů

Toyota Land Crusier je vzácný případ vozu, který může vydržet věky, pokud se o něj majitel dobře stará. Zvládne přitom všechno, od cest s rodinou až po práci v těžkém terénu. Pokud se pro ni rozhodnete, dávejte pozor na to, jak s ní předchozí majitel zacházel a zejména, jestli se o ni dobře staral. U takových aut ale často narazíte na srdcaře, takže by to neměl být problém. Pokud chcete spíš hračku do terénu, berte starší modely před faceliftem. Na rodinnou zátěž bychom volili moderněji pojaté kousky alespoň po roce 2013.

Redakce děkuje za zapůjčení vozu společnosti AAA Auto.

Jak to vidí Jindřich Topol

Zatímco předchozí stodvacítka svého času patřila v luxusním segmentu k velmi rozšířeným modelům, následovník označovaný 150 to měl těžší. Zákazníci byli zkrátka čím dál více zahlcováni množstvím všemožných líbivějších SUV a většina nakonec tržnímu diktátu podlehla. Na papíře totiž ani design, ani výkonové parametry land cruiseru skutečně nijak lákavě nevypadaly a leckdo se pak nechal uchvátit třeba dvojnásobně silným BMW X5 za podobné peníze. Že je „lanďák“ na rozbitých cestách pohodlnější a hlavně mnohem bytelněji postavený, to už zkrátka při bloumání nad webovými konfigurátory ocenilo stále méně lidí. Naopak v bazarech se po letech ukázalo, že znalci na terénní toyoty nezapomněli a kdo chce dlouhověké auto bez konstruktérských přešlapů, ten se u nich obvykle nesplete. Tomu na druhou stranu odpovídá pomalý pokles cen, nejlevnější kusy se posledních pět let drží kolem půl milionu, auta bez výraznějších vad už o moc levnější asi ani nebudou. Stejně jako u velkého modelu V8 je jich na trhu k mání čím dál méně, hodně se jich před lety díky tehdejší devalvované koruně vyvezlo do zahraničí. A kdo udržovaný land cruiser teď má, nachází v dnešní zmatené automobilové době stále méně důvodů jej prodávat.

Jindřich Topol působí jako regionální manažer výkupu AAA Auto

Reklama

Diskuze

Stanislav - 13.11.2024 20:02:37
Motor po 120 000 km propálený píst,kompletní gen. oprava po 350 000 výměna toho samého motoru, jsou to špatné motory

Pokud hledáte spolehlivé SUV, je ojeté Mitsubisihi Outlander dobrá volba. Pozor ale na motor

Ondřej Hrubeš alias Hrubis otestoval třetí generaci spolehlivého japonského SUV. Jaké je?
15.10.2024 18:03
|
3
Reklama

Ojetina za cenu dvou mobilů? Dacia Logan stojí 100 tisíc a vydrží vám pro další generaci

Pokud potřebujete levné auto na jednoduché ježdění z bodu A do bodu B, není mnoho lepších
17.09.2024 09:55
|
4
Reklama

Ojetý Ford Mondeo umí být pohodlný i spolehlivý. Platí to ale jen pro jediný správný motor

Ondřej Hrubeš alias Hrubis otestoval poslední generaci známého vozu. Poradí, jak vybírat
10.09.2024 15:57
|
12

Jak jezdí čínský luxus pro rodinu nebo ojetá Tesla Model 3? Nový Autosalon bude hodně nabitý

Čeká vás také test ostrého motocyklu Ducati Hypermotard i rady na cestu za Eurem 2024
10.06.2024 12:00
|
0

Papež dostal nový papamobil. Elektrický Mercedes G má mamutí výkon, ten ale nevyužije

Uprostřed je pohodlné otočné křeslo, ze kterého může papež František kynout věřícím
09.12.2024 15:00
|
0

Jestli někdo rozdrtí Teslu, bude to Škoda Elroq. Těžko hledat chyby, zjistili jsme za volantem

Je to v podstatě Enyaq s menším kufrem. A to je dobrá zpráva pro všechny, kteří takové auto chtějí
09.12.2024 09:00
|
9
Reklama

Žádná ošklivá krabice. Firma z Kroměříže umí své wallboxy potisknout i obalit do mechu

Tuzemská výroba a komponenty z Evropy stojí za trvale udržitelnou produkcí, říká společnost Elexim
06.12.2024 10:00
|
1

Aston Martin otevřel v Praze nový showroom. Není náhoda, že stojí hned vedle Rolls-Royce

V prodejně budou vystaveny dva vozy. Pro zámožnou klientelu je připraven i salonek
05.12.2024 16:27
|
1
Reklama
Autosalon TV