Auto po 14 majitelích a tachometr stočený o 430 tisíc km. Takové ojetiny se letos objevily v prodeji
Mezi největší takzvané červené vlajky při nákupu ojetiny patří stočené kilometry. Ty dokážou budoucímu majiteli pořádně zatopit. Někteří prodejci mají ale v rukávu další překvapení. Společnost carVertical zjistila během prověřování vozů, že existují mnohem extrémnější případy, které by majitelům mohly vytvořit vrásky na čele.
Malý byt, nebo opravené auto?
Záznamy z prověření auta dokážou často odhalit ne zrovna pozitivní zprávy, zejména pro jejich majitele. Mezi rekordmany v počtu předešlých vlastníků tak patří Volvo V50 z roku 2007. To změnilo majitele během 17 let hned čtrnáctkrát. O druhé místo se dělí Jaguar F-Type z roku 2015 a BMW řady 5 z roku 2013, která změnila majitele jedenáctkrát. Podobných aut může být přitom v provozu mnohem více a vždy značí, že s autem je nějaký problém.
Pozitivní impuls pro nákup není ani v případě vysokého počtu záznamů z různých zemí. V této kategorii kraluje BMW řady 5 z roku 2017, které se podívalo hned do šesti různých zemí a pokračuje to Seatem Leon z roku 2014 s registracemi v šesti zemí.
„Pokud vůz často měnil majitele před jeho koupí, stojí za to zapátrat po příčinách. Obvykle lidé mění auta po čtyřech až šesti letech, ale model, který střídá majitele každý rok nebo po pár měsících, může ukrývat vážné problémy,“ říká Matas Buzelis, vedoucí komunikace společnosti carVertical. Více na pozoru by měli být zájemci, kteří se ohlíží po voze ze zahraničí, kde je o něco těžší získat všechny pravdivé informace. Jedinou možností je nechat vůz prostě prověřit.
Svého krále mají také vozy po dopravních nehodách. Obvykle se v inzerátech setkáte pouze s ťukanci nebo s autem po jedné kolizi. To je ale nic oproti Audi A5 z roku 2009. Ta se stala účastníkem hned sedmi dopravních nehod. Lépe na tom není ani Audi A8 z roku 2009 a Mercedes-Benz třídy E z roku 2013, kteří mají na kontě šest nehod. Taková auta by měla patřit spíše na šrotiště než do oběhu.
A pokud si myslíte, že vaše poslední návštěva v autoservise byl drahá, tak vás vyvede z omylu Porsche Panarema z roku 2018. Částka za jeho celkové náklady na opravu v tomto případě činily 4 150 00 Kč. Za tuto částku koupíte malý byt.
Všechno levné není vždy dobré
Stočené kilometry jsou zlo a naivní zákazníci si často myslí, že výhodná koupě jim ušetří peníze. Opak se stane pravdou, až se začne auto podezřele rychle sypat. Po důkladném pátrání se obvykle zjistí, že má upravený tachometr. „Zásadní je také otázka bezpečnosti: automobil s takto vysokým počtem najetých kilometrů může představovat nebezpečí nejen pro jeho řidiče a cestující, ale také pro ostatní účastníky silničního provozu,“ říká Buzelis.
V Česku se tak za posledních osm měsíců objevily tři rekordmani v počtu stočených kilometrů. Na prvním místě je Škoda Octavia z roku 2018, který po vylepšení přišla na tachometru o 430 tisíc kilometrů. Hned za ní je Mercedes-Benz třídy GL z roku 2010, který zhubl o 383 tisíc kilometrů a stupínek vítězů uzavírá Nissan Terrano z roku 2013, u kterého se stočilo 367 600 kilometrů.