Škoda Rapid je zajímavé bazarové zboží. Volte raději benzin, diesely mívají odslouženo
Zadání bylo od začátku jasné. Automobilka Škoda chtěla přijít z výrobně levným liftbackem, který se v modelové řadě zařadí mezi menší Fabii a větší Octavii. A tak se v roce 2012 na českém trhu představila Škoda Rapid, která měla i svou indickou sestru. Jaká je evropská varianta jako ojetina?
Obrovský kufr výhodou
Indická verze se od té evropské celkem výrazně lišila technicky i designově. Měla například zvýšený podvozek přizpůsobený rozbitým silnicím i jízdě po nezpevněném terénu. Nás ale zajímá Rapid pro české řidiče, které hned na začátku uchvátil zavazadelníkem o objemu 550 litrů. Mimochodem tenhle liftback se stejným technickým základem, ovšem s designovým odlišením, se vyráběl v rámci koncernu Volkswagen také jako Seat Toledo 4. generace.
V roce 2013 přišla designově atraktivnější verze nazvaná Spaceback. Šlo v podstatě o hatchback, který ale Škoda prezentovala tak trochu jako kombík. Prostorově je to ale něco mezi kombíkem a hatchbackem. Což potvrzuje i objem kufru, který pojme o víc než sto litrů nákladu méně než liftback, konkrétně 415 litrů. Páté dveře hatchbacku Rapid měly dvě varianty, více prosklenou a klasickou.
Málo Spacebacků
Na českém trhu s ojetými vozy je nabídka modelu Rapid liftback bohatá. Aktuálně v ní je okolo 1100 kusů s průměrným stářím 8 let a nájezdem 140 tisíc kilometrů. Ale přibližně jen 150 kusů má karoserie hatchback (Spaceback).
„V inzertní nabídce vydrží Rapid v průměru 55 dní, což je nadprůměrné. Průměr všech značek je 60 dnů. Průměrná nabídková cena se u toho modelu pohybuje okolo 200 tisíc korun. V našich bazarech máme nabídku ke dvěma stům rapidů, třetina z nich z nich je ve verzi Spaceback. Ceny začínají na nějakých 120 tisících korunách za auta s nájezdem kolem 200 tisíc kilometrů, nejlepší kousky s nájezdy od 50ti do 70ti tisíc stojí lehce přes 300 tisíc korun,“ konstatuje Roman Švidrnoch z AAA Auto.
Nabušená verze
My jsme vyzkoušeli méně dostupný Spaceback, který byl z roku 2017 a najeto měl bezmála 81 tisíc kilometrů. Cenou se dostal na tři sta tisíc korun. Vybaven byl benzinovým motorem 1.0 TSI s výkonem 81 kilowatů a špičkovou výbavou Monte Carlo.
Kdyby jeho design za těch sedm let viditelně nezestárl, mohli jste mít pocit, že jde o dost mladší auto. A to nejen díky jeho bezvadnému stavu, ale i jízdním vlastnostem a projevu maloobjemového přeplňovaného tříválce, který se na „tři hrnky“ chová velmi kultivovaně.
Nejlepší je čtyřválec 1.2 TSI
Pokud po Rapidu pošilháváte, doporučujeme zůstat právě u benzinových motorů. Nejsou příliš žíznivé, protože Rapid je malé a lehké auto, a jsou také spolehlivější. Dříve problematické motory 1.2 TSI už se Rapidu netýkají, protože na trh vstoupil na konci roku 2012. Dostal tedy jejich modernizované verze označené EA 111 s výkony 66 a 77 kilowatů, u kterých byly odstraněny trable z rozvodovými řetězy i nedostatečným zahříváním motoru a tím pádem i ředěním oleje benzinem.
Tento čtyřválcový benzinový motor byl v nabídce od začátku výroby do faceliftu v roce 2015. Pak se objevil modernizovaný agregát 1.2 TSI s novým označením EA 211 (výkony 66 a 81 kW), který je pro Rapid ideální spotřebou i spolehlivostí. Špatné ale nejsou ani základní agregáty 1.2 MPI, tedy přepracované původní verze označené HTP, které známe z modelu Fabia. Tohoto atmosférického tříválce, který byl v nabídce do roku 2015, se nemusíte bát. Handicapem jsou jeho méně dynamické schopnosti.
Od roku 2017 až do konce výroby v roce 2019 se ale do Rapidu nejčastěji montoval přeplňovaný benzinový motor 1.0 TSI (70 a 81 kW) s manuální pěti- nebo šestistupňovou převodovkou. U něj může časem odejít spojka kvůli vibracím tříválce.
Pozor na unavené diesely
Co se týká dieselů, nejčastěji se pod kapotou rapidu setkáte s motory 1.6 TDI. Obecně jsou spolehlivé, ale často se objevovaly ve služebních autech. To znamená, že mívají hodně najeto. Takže je u nich vyšší riziko omlazování v podobě přetočeného tachometru. Při vyšším nájezdu mívají problémy s turbodmychadly, emisním systémem a vstřikovači. Zaměřte se na mladší ročníky po faceliftu v roce 2015 a novější verzi tohoto dieselu s výkonem 85 kilowatů. Ruce pryč dejte od tříválce 1.4 TDI (66 kW). Má hrubý chod a podprůměrnou spolehlivost.
Škoda Rapid je obecně spolehlivým autem kompaktní třídy s velmi slušnou prostorností. Někdy se jí proto říká i „malá oktávka“. Pravdou ale je, že v porovnání s ní nabízí výrazně nižší komfort, což se projevuje i na zpracování interiéru z výhradně tvrdých plastů. Jednoduchost a robustní podvozek je ale výhodou pro všechny, kteří hledají spolehlivého a úsporného automobilového pracanta.