Reklama
Řidičův chleba

Většina ojetin má za sebou nehodu. Podvodníci to však maskují pomocí nekvalitních oprav

Až šest z deseti bazarových aut bylo bouraných. V inzerátech to však 99 % prodávajících zatají
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Inzertní automobilové portály skrývají na kupující různé pasti. Mezi ty nejhorší patří informace, že je automobil ve výborném stavu a bez nehody. Takovou zmínku naleznete asi v 99 procentech inzerátů. Realita je ale podle společnosti Cebia úplně jiná. Zhruba šest z deseti inzerovaných aut je totiž po zatajené bouračce. 

Místo airbagu třeba šidítko

Když se řekne totální škoda, většina lidí si představí auto, které už žádným způsobem nepůjde opravit a pokud ano, bude to extrémně drahé. O totální škodě tedy rozhoduje zpravidla pojišťovna. Jestliže je poškození v případě čerpání z povinného ručení vyšší než 100 procent aktuální ceny auta, je oprava neproveditelná. Podobné je to v případě havarijního pojištění, kde si horní hranici určují pojišťovny samy, obvykle to bývá 80 procent tržní ceny vozu.

Když náklady na opravu hodnoty přesáhnou, je vůz označen jako totální škoda. Oprava by byla jednoduše drahá a nevyplatila by se. To by samo o sobě bylo v pořádku, pokud by toho nevyužívali podvodníci. Ti totiž odepsané vozy po havárii koupí v aukci za pár korun a opraví je v neautorizovaných servisech. Tam poškozené díly obvykle vymění za levné náhrady, které jsou nekvalitní a neoriginální. Auto pak skutečně může vypadat, jako kdyby nikdy havárií neprošlo. Podvod na zákazníka je hotový. Prodávající však nekvalitní opravou vědomě riskuje život posádky.

„Nasmlouvané servisy nedodržují všechny body opravy, například místo nového funkčního airbagu namontují do vozu levné tzv. šidítko, které zmate řídící jednotku natolik, aby si myslela, že airbag je funkční a fungovala tak kontrolka, která se po nastartování motoru rozsvítí a zhasne, podobné je to i s opravou bezpečnostních pásů,“ uvedl Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia. Škody při další dopravní nehodě mohou být tak i fatální. 

Jediná jistota je prověření auta

„Každý, kdo si kupuje ojeté auto, a pokud je dovezené ze zahraničí, tak to platí dvojnásob, by si měl ověřit jeho historii,“ řekl Pajer a dodal: „V reálném životě kupující často o předchozí totální škodě není informován, nebo je mu sděleno, že pojišťovna odhadovanou cenu opravy nereálně navýšila a skutečný rozsah škody byl výrazně menší, než zjistil technik pojišťovny, čemuž řada kupujících bohužel ráda uvěří,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Takový automobil rozhodně není bezpečný. Jediná možnost, jak podvodníka odhalit a od vozu dát ruce pryč, je prověření vozu. Kupující navíc dostane přehled o tom, zda auto nemá například stočený tachometr, nebylo kradené nebo není zatížené exekucí, případně není majetkem leasingové společnosti. „Zájemce také zjistí, kde a kdy bylo auto poprvé registrováno, jaká je jeho servisní historie a navíc je možné vidět i fotografie vozu po havárii z ohledání technikem pojišťovny,“ upřesnil Pajer z Cebie.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


V Německu řeší obří podvod s falšováním identity historických Porsche. Obžalován je i vítěz Le Mans

Podle soudu došlo k podvodu u víc než 20 vozů, mezi kterými nechybí ani legendární Porsche 917
16.04.2024 12:02
|
0
Reklama

Z novely rušící velký techničák se radují podvodníci. Počet předchozích majitelů skoro nelze zjistit

Vládní snaha o digitalizaci přináší své ovoce, které ale nejvíc chutná nepoctivým obchodníkům
20.03.2024 14:01
|
12

Ojetin zatížených exekucemi přibývá. Kupující může rázem přijít o auto a také o peníze

Proti zabavení vozu se nelze bránit. Kupní smlouva je totiž neplatná
20.06.2024 16:07
|
0

Fiat ukázal novou Pandu. Designem odkazuje na původní generaci z 80. let a nebude jen elektrická

Kromě elektromobilu bude k dispozici také hybrid. Italský šmrnc Panda nezapře
20.06.2024 12:06
|
0
Reklama

Toto je nové BMW X3. Oblíbené SUV prošlo radikální proměnou, ale benzin ještě umí

I tentokrát jsou rozdíly s předchůdcem patrné na první pohled. Potěší nabídka motorizací
19.06.2024 14:48
|
0

Tankování při cestě za mořem vás může vyjít draho. Rozdíly v cenách benzinu a nafty jsou i přes 7 Kč

V Chorvatsku a ve Slovinsku se dá ale ušetřit. Nejdražší jsou pohonné hmoty ve Francii a Itálii
17.06.2024 13:55
|
3
Reklama
Autosalon TV