Volkswagen využívá ve vozech nový plug-in hybrid. Ten zajišťuje vyšší dojezd i účinnost
Plug-in hybridní modely jsou možností pro motoristy, kteří se ještě zcela nerozhodli pro čistou mobilitu. Volkswagen proto pracuje na vývoji, aby tuto technologie dále zdokonaloval. Vyrazili jsme proto do jeho tréninkové akademie ve Zlatníkách. Tady se nám během dvou hodin snažil Zdeněk Hazdra, školitel koncernu VW, vysvětlit, v čem se druhá generace od té první liší.
Evoluce v každé části
„Přinesl jsem vám ukázat studijní materiál pro mechanika, který má 380 stránek. Technická stránka, obsluha a servisní koncepty jsou náročné a než vyškolíme mechanika, který může pracovat s vysokonapěťovým vozidlem trvá to zpravidla dva až tři roky,“ uvedl školitel v prvních minutách novinářské akce. Je tak jasné, že jsme na workshopu dostali spíš povrchové informace, abychom si udělali obrázek o plug-in hybridní technologii druhé generace. V některých ohledech se však jednalo o technicky složité záležitosti.
V případě plug-in hybridu se nevylepšuje pouze elektrický motor, ale musí se věnovat pozornost také spalovacímu motoru, který stále hraje důležitou roli při provozu. Provázanost obou agregátů je obrovská, i když to na první pohled nemusí tak vypadat. Nová technologie pracuje s motorem 1,5 TSI Evo. Ten obecně funguje dobře, ale pro potřeby plug-in hybridu se musel trochu vylepšit, aby byl účinnější ve smyslu nižší spotřeby paliva a tedy i produkce emisí.
Upravit se v tomto případě muselo také chlazení. Každý si říká, co se musí vylepšovat na chlazení? Jenže ona je to docela důležitá část. Obzvlášť, když musíte chladit motor a zároveň baterii, která nemá ráda velké výkyvy teplot. „Pro baterii je optimální teplota 20 až 30 stupňů, zatímco chladící kapalina má obvykle provozní teplotu 100 stupňů. Tato část se tedy musela přizpůsobit. Dříve se to chladilo pomocí okruhu motoru, dnes už se to chladí přes vlastní okruh s vlastními snímačem teploty. Je to tedy obrovská změna. Baterie se tak může chladit nebo ohřívat bez ohledu na spalovací motor,“ pokračoval Hazdra.
Dojezd je teď dvakrát tolik
Další části, které se ve druhé generaci vylepšily je například převodovka, změny na komponentech nebo výkonová elektronika, která nyní pracuje s vyšším výkonem a má toho více na starost.
V neposlední řadě se myslelo také na kabeláž a nabíjecí zásuvku. Nové plug-in hybridy můžete dobíjet až 11kW (AC), přičemž se auto dobije zcela za dvě hodiny nebo nově také rychlodobíjením (DC) a to až do výkonu 50 kW.
V takovém případě se dobije baterie z 10 na 80 procent za necelou půl hodinu. Přesto školitel z Volkswagenu doporučuje, aby motoristé dodržovali nepsané pravidlo 1:3, tedy jednou DC a třikrát AC dobíjení. Předejdou tím rychlejšímu stárnutí baterie.
Inovace plug-in hybridního ústrojí přinesla rovněž prodloužený dojezd na elektřinu. V optimálních podmínkách jsou modely vybavené druhou generací plug-in hybridu schopny ujet až 100 kilometrů. Reálně bude hodnota samozřejmě o něco nižší, ale stále se jedná o vysoké číslo vzhledem k tomu, kolik člověk denně najede kilometrů. Dá se tak předpokládat, že pravidelné cesty v pracovní dny ujedou lidé čistě na elektřinu.
Stačí si jen vybrat model
Nová technologie navíc přinesla snadnější výměnu dílů. Ve Volkswagenu se snaží, aby na co nejvíce částí byl servisní koncept, tedy dalo se toho co nejvíce opravit, nikoli vyměnit. To se poté podepisuje na ceně, která je tak výrazně nižší. Samozřejmě vše závisí na typu závady.
Baterie je kompletně nová a disponuje využitelnou kapacitou kolem 20,7 kWh. Co se oprav baterie v případě jakéhokoli poškození nebo po dopravní nehodě, lze vyměnit pouze poškozené části, což snižuje ekonomickou náročnost.
S novou generaci plug-in hybridu se můžete setkat u modelů Volkswagen Golf, Passat, Tiguan, Tayron, Caddy a Multivan. Ten se mimochodem nabízí rovnou i s pohonem všech kol. Což může představovat prodejní hit, protože pohon 4x4 je u Multivanu velmi oblíbený.