Rozšíří se úseky dálnic, kde kamiony nesmí předjíždět. Dopravci to vidí jako starou salámovou metodu
Ministerstvo dopravy chce kvůli plynulejšímu a bezpečnějšímu provozu rozšířit úseky českých dálnic, kde kamiony nesmí předjíždět. Aktuálně platí zákaz na přibližně 280 kilometrech, nové úseky budou v délce zhruba 50 kilometrů. Podle Sdružení dopravců Česmad Bohemia jde o zastaralou salámovou metodu, jak na dálnicích vytěsnit kamiony do jednoho pruhu.
Hotovo do prázdnin
Ministerstvo dopravy vytipovalo nové úseky se zákazem předjíždění kamionů ve spolupráci s policií. Podle ministra Martin Kupky budou především v místech u velkých měst s vysokou intenzitou dopravy, kde často dochází nejen v zimě k nebezpečným situacím.
Ještě před letní turistickou sezónou osadí Ředitelství silnic a dálnic u nových vybraných úseků dopravní značky, které zakážou vozidlům nad 3,5 tuny na dálnici předjíždět. „Vše je naplánované tak, že značení bude osazeno do začátku letošních letních prázdnin,“ doplňuje mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
Omezení hlavně na D1
Nejvíce úseků se zákazem předjíždění se týká nejvytíženější české dálnice D1. Nově k nim přibude úsek Holubice – Vyškov s délkou 20 kilometrů (dálniční kilometráž 210-230). S výjimkou několika krátkých úseků tak nebudou smět kamiony na „déjedničce“ mezi Prahou a Vyškovem předjíždět vůbec.
„Je to naše nejvytíženější dopravní tepna. Vede přes Vysočinu, kde často kalamitně sněží. Řidiči kamionů z jižních zemí nemívají zkušenost s jízdou na sněhu a mají tam tendenci najíždět do levých pruhů, kde pak zablokují dopravu,“ vysvětluje záměr ministr dopravy Kupka.
Zákaz předjíždění kamiónů ale neznamená, že vozidlo nad 3,5 tuny nemůže za žádných okolností najet do levého jízdního pruhu. Povoleno je to v situacích, ve kterých se vyhýbá překážce jako je například odstavené vozidlo.
Chystané rozšíření zákazu předjíždění pro kamiony
- D1 Holubice – Vyškov (km 210-230),D2 Brno – Blučina (km 3-11)
- D8 Úžice – Nová Ves (km 9-18)
- D11 Jirny – Bříství (km 8-18)
- krátké příhraniční úseky na D1, D2 a D8
Dopravci a odborníci záměr kritizují
Především dopravci považují rozšiřování úseků se zákazem předjíždění pomocí plechových dopravních značek za návrat do minulého století. „Ve 21. století bychom měli řídit dopravu pomocí informačních digitálních tabulí a stejně jako například v Německu přejít na dynamické řízení dopravy. Zatím jsme neviděli tvrdá data o zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu na místech s již zavedeným zákazem. A v neposlední řadě by se nemělo zapomínat, že dopravci platí na mýtném za dálnice okolo 15 miliard korun, zatímco se stát salámovou metodou snaží vytěsnit jejich vozidla do jediného pruhu,“ upozorňuje mluvčí Sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.
Svým způsobem s ním souhlasí i dopravní expert Roman Budský, který by zákaz předjíždění kamiónů také řešil pomocí telematiky. „Zákaz pro kamiony by se tam dal vždy podle hustoty provozu a počasí. Takže třeba při náledí, mlze a sněžení. A za pěkného počasí a nízkého provozu by se zákaz zase vypnul. Píchnout do země značku a vybírat pokuty není cesta. Doprava má být nejen bezpečná, ale i plynulá, což vláček kamionů jedoucích za sebou rozhodně není.“
Pokud policie zastaví kamion, který předjíždí v úseku, kde je to zakázané, řidič dostane pokutu 4500 až 5500 korun na místě, ve správním řízení může zaplatit až 25 tisíc korun. A přičte se mu také šest trestných bodů do karty řidiče. Dopravní policie řešila v minulém roce 5 869 takových přestupků.