Dálniční policista si nechával pokuty od cizinců. Přijít si mohl i na několik set tisíc korun
Procházelo mu to docela dlouho
Na nepoctivého policistu si posvítila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která jeho chování monitorovala od ledna do října roku 2021. Jen za tu dobu si prokazatelně přišel na téměř 20 tisíc korun. Není ale vyloučeno, že si už dříve "přivydělal" i několik set tisíc.
„Policista si při výkonu služby měl vytipovávat na dálnici D5 především řidiče cizí státní příslušnosti, které zastavil za přestupkové jednání. V minimálně pěti případech v informačním systému přestupkové jednání nezaevidoval, nevypsal příkazový blok a peníze si tak měl ponechat pro svou vlastní potřebu,“ popsala styl jeho práce Ivana Nguyenová, tisková mluvčí GIBSu.
Past sklapla 11. března letošního roku, kdy bylo s policistou zahájeno trestní stíhání. Podezřelý je ze zneužití pravomoci úřední osoby a pokud mu bude prokázána vina, může se dočkat až pětiletého pobytu za mřížemi a zákazu činnosti.
Vždy chtějte doklad
Pokud řidič platí pokutu hotově, musí vždy dostat ústřižek od pokuty, tedy bločku. Ve chvíli, kdy ho policista odmítá vydat, je na místě zbystřit. Pak je ideální nechat si vystavit složenku a pokutu neplatit na místě. Vše je také možné odmítnout řešit na místě a věc předat do správního řízení, kde doporučujeme vypovědět o tom, že policista odmítal vydat potvrzení o zaplacení pokuty.
„Ideální je platit policistům kartou, v tom případě řidič dostane potvrzení z terminálu,“ přidává Ivana Nguyenová recept, jak si být jistý, že pokuta opravdu půjde tam, kam má.