Jeli jste po dálnici bez známky, zaplaťte 20 tisíc korun. Podvodné SMS cílí na neznalé řidiče

Možná se vám to v posledních dnech stalo také. Přišla SMS zpráva, která vás vyzývá k okamžitému zaplacení pokuty, protože jste jeli po dálnici bez elektronické známky a byli jste přistiženi kamerovým systémem. Že jde o nesmysl, zjistí téměř každý, kdo se nad takovou zprávou na moment zamyslí. Přesto teď společnost CENDIS, která provozuje oficiální e-shop s českými elektronickými vinětami, před podvodem varuje.
Vízum nebo známka?
„Důrazně doporučujeme na tyto zprávy nereagovat a neklikat na odkazy v nich uvedené. Jedná se o podvodný pokus o zneužití vašich údajů nebo finančních prostředků,“ říká Radka Nastoupilová, mluvčí společnosti CENDIS, správce systému.
„Pokuty za jízdu bez dálniční známky ukládají výhradně Policie ČR nebo Celní správa při fyzické kontrole. Pokud jste takovou kontrolou neprošli, žádná pokuta vám nemůže být uložena, a to ani zpětně. Buďte obezřetní a v případě podezřelých zpráv kontaktujte přímo zákaznickou linku pro elektronické dálniční známky,“ dodává mluvčí.
Text podvodné SMS je přitom velmi špatně zpracovaný, například dálniční známku nazývá „elektronickým vízem“. To by mohl být náznak toho, že za ním stojí zahraniční podvodníci, kteří využili nekvalitní překlad, protože česky neumí. Také link je na první pohled podezřelý, nejen kvůli svému tvaru, ale i proto, že viditelně vede na německou doménu. Takto hrubou zprávu by určitě žádný český úřad neposlal, přesto se můžou najít neznalí řidiči, kteří by se mohli leknout a naletět. Jak zpráva vypadá, to ukazuje následující obrázek.
Podvod i při nákupu
Není to poprvé, co se řidiče skrz dálniční známky snaží někdo obrat. Zatímco SMS je opravdovým podvodem, kterým se bude zřejmě zabývat policie, šedé zóny využívají pro zákon nepostihnutelní vykukové, kteří provozují webové stránky, na nichž přeprodávají elektronickou dálniční známku. Stránky přitom vypadají prakticky stejně jako oficiální e-shop, jen cena je vždy vyšší s odkazem na to, že jde o manipulační poplatek.
Weby využívají toho, že se ve vyhledávačích objevují spolu s oficiálním webem a tak se řidič může splést a koupit známku přes ně. Přijde přitom řádově o stokoruny, za které ale nic navíc nedostane. V poslední době se také objevil podvod, který nabízel celoroční známku za 200 korun.