Reklama
Nová auta

Benzinový Jeep Avenger stojí o 400 tisíc méně než elektrický. A přitom jezdí výborně

Řadí se pákou převodovky, která je na tak malé auto až groteskně velká. Ale bude vás bavit
Zdroj: Jan Markovič, Autoslaon.tv

Původně tu tohle auto vůbec nemělo být. Jeep představil svůj nový nejmenší model Avenger s tím, že se v drtivé většině evropských zemí bude prodávat jen s čistě elektrickým pohonem. Naštěstí někdo uvnitř automobilky dostal rozum a tak si tohle auto teď můžeme pořídit nejen s hybridním, ale i s běžným benzinovým motorem. Vzhledem k cenovce začínající na půl milionu korun jde rozhodně o velmi lákavou nabídku.

Krátké svezení a hned je dobře

Jeep Avenger asi není potřeba složitěji představovat. S délkou 4084 mm je ještě o poznání menší než oblíbený kompakt Jeep Renegade. Také není tajemstvím, že jde o auto vyloženě určené pro Evropu, vyrábí se v továrně FCA v Polsku a spojení s evropským koncernem je na něm cítit. My jsme si ho se základní benzinovou motorizací 1.2 Turbo, se kterou startuje na ceně 499 900 korun (kompletní ceník najdete zde), velmi krátce vyzkoušeli během představení portfolia modelů Jeepu na showroomu v Jílovišti nedaleko Prahy. I vzhledem k tomu, že je o celých 400 tisíc korun levnější než elektrická varianta, zajímalo nás, jak jezdí.

Než se ale k samotnému svezení dostaneme, je tu jeden detail, který nás zaujal na první pohled. Řadící páka manuální šestistupňové převodovky je až groteskně velká. Zaujme i pořádnou hlavicí z broušeného hliníku. Chvíli na vás asi bude působit nemístně, ale pak si ji oblíbíte tak, jako my. V době, kdy se od manuálů upouští, je to vlastně velmi příjemné osvěžení.

A také trochu vzpomínka na staré časy. Chod páky v kulise převodovky by totiž mohl být šokující třeba pro ty, kteří jsou zvyklí na manuální řazení vozů koncernu Volkswagen. Dráhy jsou dlouhé a páka se i v zařazené rychlosti kvedlá jako vařečka v prázdné bandasce. Vadí to? Rozhodně ne, ale kdekomu by se to nemuselo líbit. Na druhou stranu z ovládání převodovky to dělá vlastně veselou záležitost.

A jak jezdí?

Zájemců o svezení s benzinovým Jeepem Avenger bylo hodně, takže jsme měli na pořízení pár fotek a jízdu jen 20 minut. I tak jsme ale nabrali nějaké ty dojmy. Motor má výkon 74 kW, pod plynem se ozve klasické jadrné vrčení tříválce, při stání na neutrál ale nevibruje, což je dobře. Už zmiňované řazení je uživatelsky příjemné, se spojkou se zachází lehce. Je ale potřeba počítat s tím, že i když Avenger v městských rychlostech působí mrštně, třeba v táhlém kopci na dálnici mu už síly budou docházet. Stíhačka to rozhodně není, také mu akcelerace z nuly na 100 km/h zabere 10,6 sekundy.

Spotřebu nelze za tak krátký čas hodnotit, tabulkově se má vejít pod 6 litrů na 100 km, což není zlé. Jen nádrž, která má 44 litrů, by mohla být větší. I tak ale s benzinovým vozem dojedete na jedno natankování dál než s elektromobilem. Do terénu to úplně není, pokud za něj nepovažujete polní cestu k vaší horské chatě. Avenger je vždy předokolka. Pohon 4x4 jste ale za půl milionu korun asi nečekali, i ctěná Dacia Duster chce za čtyřkolku alespoň 570 tisíc korun (ceník zde).

Pár minut za volantem ještě zvýšilo naši zvědavost. Rádi vyzkoušíme, jak se s Jeepem Avanger žije ve městě a v jeho blízkosti. Za danou cenu jde bezesporu o zajímavý vůz. Ostatně, porovnali jsme ho s konkurencí, kterou najde třeba u Hyundai Bayon nebo Volkswagenu T-Cross. Výsledek omrkněte v našem porovnávači pod tímto odkazem.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Jeep Avenger je výhodnější než kdy předtím. Se spalovacím motorem vyjde pod půl milionu

Během nedávných změny se v nabídce objevila i nová pohonná jednotka. Vypomáhá jí elektromotor
14.02.2024 12:05
|
0
Reklama

Jeep Avenger je dobrý elektromobil. Titul Evropského auta roku si ale podle nás nezaslouží

Otestovali jsme nové malé elektrické SUV, které v roce 2023 získalo prestižní ocenění
07.12.2023 12:18
|
1
Reklama

Verze do zásuvky neměla úspěch. Jeep se proto rozhodl do nabídky vrátit spalovací motor

Značka v říjnu měnila ceny i nabídku vybraných vozů. Ve většině případů jsou výhodnější
30.10.2023 07:48
|
2

Jeep Avenger s benzinovým motorem to na českém trhu nemá jednoduché. Konkurence je větší a levnější

Porovnali jsme americký malý crossover s konkurenčními modely. Navrch má jen standardní výbavou
04.10.2023 18:15
|
1

Cupra Formentor je lákavá mladá ojetina. I s nízkým nájezdem lze ušetřit 200 tisíc korun

Vozy po operativním leasingu se dostávají do značkových programů. A tam je o ně velký zájem
20.06.2024 10:03
|
0

Nejdostupnější auta s výkonem přes 600 koní: Jedno voní benzinem, ostatní jsou do zásuvky

Na to nejlevnější není potřeba ani dva miliony korun. Další už ale tak dostupná nejsou
19.06.2024 18:00
|
0
Reklama

Do Česka míří švédská značka elektromobilů Polestar. Navzdory tomu, že čelí propadu akcií

Polestar si slibuje, že už příští rok bude i díky novým trhům prodávat tříkrát víc aut než loni
19.06.2024 12:15
|
1

Honda ukázala autíčko do zásuvky za 360 tisíc korun. Dobije se za půl hodiny

I Japonci umí levné elektromobily. Vůz se prodává v několika verzích, včetně dodávky
17.06.2024 16:30
|
2
Reklama
Autosalon TV