Reklama
Testy

Peugeot 2008 je po modernizaci dospělejší a hlavně levnější. Jízdními vlastnostmi překvapí

Testovali jsme francouzský crossover s nejsilnějším benzinovým motorem. Potěšil spotřebou
Zdroj: Robin Běhal

Peugeot 2008 je jedním z nejoblíbenějších crossoverů na našem trhu a zároveň nejúspěšnějším modelem značky. Loni ale po čtyřech letech působení druhé generace přišel čas na změnu a automobilka svůj bestseller představila v nové podobě. Je samozřejmě zcela logické, že upustila od větších úprav, když předchozí design u zákazníků zabodoval. I tak se najde poměrně dost rozdílů, a to i při pohledu do ceníku, kde najdeme nové motorizace.

Ta nová mu sluší

Modernizace rodinného SUV se nejvýrazněji projevila tradičně na přídi vozu. Lví tesák u předních světlometů vystřídaly tři drápy a pozměnilo se i vnitřní rozložení světel. Odlišná je rovněž struktura masky chladiče a předního nárazníku, který svým novým pojetím přidává na robustnosti. Pravda, nová „dva-tisíce-osmička“ je zas o něco více zamračenější, dynamičtější, na druhou stranu vypadá dospěleji a v nové šedé jí to docela sluší. Barevné spektrum ještě nabízí metalickou černou a světlejší šedou, mezi perleťovými laky najdeme červenou, bílou a modrou. A abychom nezapomněli, Peugeot 2008 má nové logo.

Vzadu jsou změny méně patrné. Hlavním rozdílem je světelný podpis a přepracovaný zadní nárazník, kde si nově můžeme povšimnout dvou chromovaných koncovek výfuku u námi testované varianty GT. A můžete hádat, která z nich je skutečná. Jinak zůstalo prakticky vše při starém obzvláště při pohledu z boku. Sice jsou k dostání nové designy kol, my ale dostali černé disky Evissa, které nabízel už předchůdce. Dodávají se ve velikosti osmnáct palců a stejně jako dřív jsou pouze za příplatek. Ve standardu vyjíždí na ocelových 16palcových kolech, u vyšších výbav jsou o palec větší „liťáky“.

Něco tu chybí

Ani při pohledu do interiéru to na žádnou extra úpravu nevypadá, nicméně je potřeba se podívat trochu pozorněji. Nic? V duchu jakéhosi moderního minimalismu nám u varianty s automatem chybí řadící páka, která v současném provedení byla nahrazena drobným voličem. Ani u minulé verze neměly jednotlivé režimy jízdy svou vymezenou pozici, jen se tlakem dopředu či dozadu volilo mezi „déčkem“, neutrálem a zpátečkou. Každopádně ovládání bylo příjemnější, i když se to u nového modelu snažili vylepšit malou podpěrou dlaně v karbonovém dekoru.

Tlačítka pro volbu manuálního řazení či parkovacího módu jsou nyní opravdu malá a hlubší význam přechodu k takovému stylu ovládání nám uniká. Obzvlášť, když automobilka nevyužila ušetřeného prostoru. Leda by tím chtěla zvětšit přístupnost k odkládací schránce ve středovém panelu pro čím dál větší telefony. Na druhou stranu každému vyhovuje něco jiného a někdo třeba spíš ocení malý volič převodovky před trčící pákou.

Jiných zásadních změn si už asi nevšimnete. Tlačítka na ovládání klimatizace a dalších funkcí v podobě lvích drápů zůstala a palubní deska má stále stejné tvary, které budou více přitahovat mladší řidiče. A to hlavně ve verzi GT. Tu totiž zdobí imitace karbonu a měkčené plasty, které jsou s volantem a sedadly protkané svítivě zelenou nití. Navíc disponuje ambientním osvětlením s možností měnit barvy podle nálad. Za zmínku také stojí nový multimediální displej, jenž se v základu zvětšil ze sedmi na deset palců.

A jak se ovládá? V tomto směru by se dalo říci, že tradičně. Je intuitivní, na dotek reaguje prakticky hned a po grafické stránce působí velmi dobře. Některé neduhy si ale přenesl od svého předchůdce. Například přechod mezi jednotlivými funkcemi je stále oproti některým konkurentům pomalejší a graficky "hrubé" zobrazení parkovací kamery by rozhodně taky stálo za úpravu. Najdete ji až ve vrcholném provedení GT, případně u nižších výbav za příplatek. Standardem jsou pouze zadní senzory.

Překvapivě prostorný

Ačkoli jde o nejmenší crossover v nabídce francouzské automobilky, uvnitř se stísněně cítit rozhodně nebudete. S délkou 4,3 metru se řadí přesně mezi Škodu KamiqKaroq, i když vnitřními rozměry má blíže k prvnímu jmenovanému, a to i v oblasti kufru, kde nabídne 434 litrů objemu, po sklopení zadních opěradel až 1 467 litrů.

Jediný parametr, který má výrazně horší, je šířka vpředu, kde dva vazouni budou svádět boj o středovou loketní opěrku. Vzadu budou mít problém vtěsnat se tři dospělí vedle sebe, ovšem na druhou stranu je tam dostatek prostoru nad hlavou a na krajích i pro nohy. Za sebou totiž mohou v pohodě sedět nadprůměrně vysoké osoby, aniž by jedna druhou omezovala.

Jako řidič máte vše po ruce včetně infotainmentu příhodně natočenému směrem k vám. Sedadla – podotýkáme, že šlo o ta v nejvyšší jakosti – pěkně obepínají tělo, jsou komfortní, hezky vypadají a díky čalounění z Alcantary jsou také příjemná na omak. Samozřejmostí je elektrické nastavení včetně masážní funkce. Jenomže takový přepych nenajdete ani v top verzi GT, za něj musíte přihodit dalších 40 tisíc korun. Výrazné boční vedení dobře drží řidiče i v těch nejprudších zatáčkách. 

Pokud už máte nějakou zkušenost s modernějšími peugeoty, tak vás nijak nepřekvapí menší volant, který se objevuje u všech vozů značky napříč kategoriemi. I když se dobře drží a díky kompaktním rozměrům nijak nepřekáží při vystupování a nastupování, ne každému může být po chuti. Nemluvě o velmi výrazném tvarování, kde si budete muset hledat ideální pozici rukou. Co se mu nicméně musí nechat, je jeho schopnost navodit sportovní dojem, a to nejen svými tvary, ale i příjemnou tuhostí bez citelné vůle kolem středu a také přesností. 

Dvě tváře crossoveru

Silnou stránkou Peugeotu 2008, pro kterou si získal nespočet zákazníků, jsou bezpochyby jeho jízdní vlastnosti. Podvozek nabízí příjemný kompromis mezi komfortem a sportovním naladěním. Svou tuhostí dokáže relativně podrobně reflektovat dění pod koly a zároveň velmi dobře žehlit nerovnosti. I v ostřejších zatáčkách drží stopu bez výrazného naklánění, jak je často u SUV zvykem, a to ani při rychlé změně směru. Vůz je čitelný a při vyšších rychlostech je až překvapivě stabilní. To ovšem do chvíle, než vám ztěžkne pravá noha.

I když Francouz nabádá k rychlé jízdě, poměrně záhy si svou nerozvážnost rozmyslí a zasáhne. A razantně. Když jeho prvotním výzvám podlehnete a vrhnete se střemhlav do ostré zákruty, stabilizace o sobě dá jasně vědět a auto se začne kroutit jako nepřipravený žák u tabule. Do značné míry to také ovlivňovalo zimní obutí vozu. Navíc šlo v našem případě o styl jízdy, co se diametrálně lišil od toho běžného. Za normálních podmínek se tak do podobných situací budete dostávat jen těžko, ale je dobré si uvědomit, že sportovní jízda není jeho doménou, ačkoli svým charakterem k tomu svádí. Auto totiž mírně rozviklá i příčná nerovnost v zatáčkách, kde má tendenci trochu odskočit a zavlnit se.

A co nabízí pod kapotou?

Výběr motorizací Peugeotu 2008 se skládá ze zážehové dvanáctistovky o výkonech 100 a 130 koní, po modernizaci přibyla i její mild-hybridní verze. A pro fanoušky elektromobility je k dispozici čistě elektrický pohon se silou 136 nebo 156 koní. Ještě při uvedení upraveného francouzského crossoveru v polovině loňského roku se v ceníku objevila naftová patnáctistovka, nicméně v listopadu byla odstraněna.

My jsme měli k dispozici silnější benzinový tříválec, jež se výlučně pojí s automatickou převodovkou a v ceníku ho najdete až od druhé výbavy Allure za 555 tisíc. Naše specifikace GT je ještě o 60 tisíc dražší. Motor nás příjemně překvapil solidní dynamikou, která na papíře nevyzní tak, jako při jízdě po městě a okreskách, kde dokázal být díky skvělému podvozku a řízení velmi zábavný. Z nuly na sto zvládne zrychlit podle technických dat za 9,4 vteřiny a může uhánět až 203 km/h. Na auto této konstituce více než dostačující.

Jeho zvukový projev je celkově velmi kultivovaný, ve středních otáčkách by se dal označit jako sympatický, ovšem v těch vyšších už o sobě dává poměrně znát. Na dálnici ale točí zhruba 2400 otáček. Co se týká spotřeby, na tomto typu komunikace se vyšplhala během našeho testování až k sedmi litrům. Mimo město jsme se dostali na velmi slušné čtyři litry benzinu a po Praze jsme dokázali jet i za pět litrů. Nicméně v kombinaci s různým stylem jízdy jsme auto vraceli s průměrnou spotřebou 7,5 litru. I tak nevnímáme výrobcem udávanou hodnotu 5,9 l/100 km jako nereálnou.

K čemu máme výhrady, byl chod automatické převodovky, která se při razantnějším sešlápnutí plynového pedálu dlouze rozmýšlela, jaký převod tam vlastně má dát. Nijak zásadně nepomohlo přepnutí do sportovního módu. V určitých případech zas nechávala zbytečně dlouho motor ve vyšších otáčkách. Dané problémy samozřejmě odpadají přepnutím do manuálního režimu a následným řazením pomocí pádel pod volantem. Případně stačí být jednoduše o něco citlivější na plynu.

Levnější než předchůdce

Nový Peugeot 2008 neztratil během modernizace nic ze své osobitosti, je naopak dospělejší, o něco vyspělejší a hlavně také cenově dostupnější než jeho předchůdce. Ten se doprodává za necelého půl milionu korun. Platí to i ve srovnání s oblíbenou Škodou Kamiq, jak můžete vidět v našem porovnávači zde, kam jsme zařadili i další hlavní konkurenty. Pyšnit se může rovněž bohatým standardem a hlavně skvělými jízdními vlastnostmi, díky kterým mu odpustíte i některé jeho neduhy. V neposlední řadě potěší nízkou spotřebou a solidním výkonem přeplňované dvanáctistovky.

Pro svůj vzhled bude jistě velkým lákadlem u převážně mladších řidičů, bezdětných párů, ale také menších rodin, kterým nabídne i přes své kompaktní rozměry solidní vnitřní prostornost. V neprospěch francouzského crossoveru nicméně mluví omezená nabídka motorů. Na kompletní ceník včetně technických dat se podívejte zde. Za kolik se doprodává předchozí verze se dozvíte zde
Reklama

Diskuze

Jaromír - 06.06.2024 18:15:04
Mám ho 3 měsíce a už mi zničehonic přestal dnes fungovat infotainment ,vůbec se nezapnul ,jen černá obrazovka.
Pavel - 13.02.2024 15:31:49
Auto krásné, vše vyladěné jen motory jsou šmejdy co se pokazí po pětileté záruce. Rozhodne ho uz nikdy nekoupím.

Oblíbený kombík od Peugeotu zlevnil o víc než 100 tisíc. Představil se i s novými motory

Úpravy ceníků se týkají téměř všech vozů značky. Někde ale došlo i na mírné zdražení
14.01.2024 18:58
|
0
Reklama

Mazda CX-5 vypíná dva válce a využívá elektrickou pomoc, tradiční hodnoty ale ctí i nadále. Naštěstí

Nejprodávanější Mazda loni dostala další balíček úprav. Teď je o něco úspornější a stále skvělá
14.01.2024 09:08
|
1
Reklama

Normální auto, se kterým je radost jezdit. Testovali jsme Volkswagen Polo se základním motorem

Vůz je možné pořídit za méně než 400 tisíc korun. Nabídne nízkou spotřebu i rozumný komfort
29.12.2023 12:53
|
6

Prostě normální auto pro normální lidi. Pepa je nadšený z Peugeotu, protože má spalovací motor

Život motoristického novináře čím dál tím častěji vytěžují auta, která za jízdy už jenom bzučí
13.11.2023 17:50
|
16

Honička jako z akčních filmů a v hlavní roli rodinné SUV. Policie na něj povolala i vrtulník

Muž se snažil ujet strážcům zákona v běžném modelu MG HS. Pod kapotou přitom měl jen 162 koní
25.10.2024 07:50
|
0

Oblíbené čínské SUV se už nevejde pod 400 tisíc. Stále ale patří mezi nejlevnější na trhu

Výrobce MG v říjnu měnil ceník modelu ZS. V něm chybí vrcholné verze i motor s automatem
23.10.2024 12:15
|
0
Reklama

Počet vozů pod 300 tisíc se rozrostl. Pomohly tomu slevy, ceny spadly až o 80 tisíc korun

Japonská automobilka zlevnila všechny své modely a rázem ovládla hned několik kategorií
21.10.2024 10:00
|
3

Nissan Qashqai se chce v nové podobě dostat mezi elitu. V cestě mu stojí silná konkurence

Nedávno modernizované japonské SUV vyjde na 600 tisíc. Spoléhá na benzinové motory i hybrid
16.10.2024 14:03
|
3
Reklama
Autosalon TV