Reklama
Nová auta

Elektromobily, které nikdo nechce. Autopůjčovny se ve velkém vrací ke spalovacím autům

Tesla zlevňuje a apoštolové elektromobility jásají. Velké flotily se ale aut do zásuvky zbavují
Zdroj: Tiskový servis Tesla Motors

Zatímco většinou se v médiích objevují informace, která společnost koupila do svého autoparku nějaký počet elektromobilů, nedávné zprávy jdou proti tomuto proudu. Dvě největší sítě půjčoven Sixt a Hertz totiž v rozmezí pár týdnů oznámily, že výrazně redukují počet elektromobilů ve svém autoparku a vrací se ke spalovacím motorům. V obou případech se firmy zbavují hlavně vozů Tesla. Sixt oznámil, že zruší nabídku všech elektromobilů, Hertz prozatím třetinu.

Slevy ničí obchod

Zarytí fanoušci elektromobility podle očekávání zprávu zlehčují, považují za „hejtra“ každého, kdo tuto informaci sdílí. Případně viní autopůjčovny z toho, že problém způsobily samy, protože se málo snaží a svoje zákazníky „needukují“. Lepší je ale se podívat na to, co tyto firmy skutečně k danému rozhodnutí vede. A zdánlivě paradoxně to jsou věci, kterým fanoušci elektromobility jinak tleskají, kde můžou – v prvé řadě snižování cen a technický pokrok.

Herzt na podzim 2021 oznámil, že nakoupí 100 tisíc vozů Tesla, 175 tisíc elektromobilů objedná u General Motors a 65 tisíc u společnosti Polestar. Teď ale nastal obrat. Společnost ve svých prohlášeních poukazuje na to, že se nepotkává nabídka s poptávkou, opakované snižování cen ze strany společnosti Tesla snížilo hodnotu vozového parku pro další prodej a opravy škod u elektromobilů jsou zhruba dvakrát dražší než u spalovacích motorů.

Proč se autopůjčovny zbavují především vozů Tesla? Je to právě kvůli masivním slevám. Když výrazně zlevní nějaký nový vůz, automaticky hned ztrácí cenu i všechny ojeté kusy daného modelu. A půjčovny mají svůj obchodní model spočítaný tak, aby v celkovém součtu vydělaly i při prodeji vozu, který ze své flotily vyřazují, což se jim po slevách nedaří. Stejně tak když nové modely elektromobilů mají delší dojezd a lepší baterie, tak starší modely ztrácí na ceně. U spalovacích vozů se kvůli blížícímu zákazu jejich prodeje taková věc neděje, protože v Evropě prakticky neprobíhá jejich další vývoj, takže jsou de facto „stejné“ jako před pár lety. Neklesají ani jejich ceny, spíš naopak, takže není důvod k nadměrné ztrátě hodnoty ojetin.

Zatím není jasno

Stejně jako autopůjčovny trápí určení zůstatkových hodnot i leasingové společnosti. Ty také musí vydělat, když auto vrácené z operativního leasingu prodávají. „Téma zůstatkových cen je ale určitě zajímavé,“ říká Martin Brix, ředitel společnosti Drivalia Lease Czech Republic. „Zastoupení elektromobilů je v tuzemských firemních flotilách zatím malé, přesto vývoj jejich cen na sekundárním trhu pečlivě sledujeme a analyzujeme. V posledních měsících jsme na trh umístili první čisté elektromobily, které se nám vrátily od klientů po operativním leasingu, tedy po dvou až čtyřech letech provozu. Prodaly se rychle a za velice dobré ceny,“ dodal Brix.

„Ve výhledech na nejbližší období proto převládá mírný optimismus. Jak se ale budou ceny vyvíjet ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, je složitější otázka, kterou řeší odborníci nejenom u nás, ale i v zahraničí. Jasnou odpověď prozatím nemáme. Je třeba počítat s tím, že trh bude hůř čitelný, ovlivňovaný mnoha často protichůdnými faktory. Zásadní pro vývoj zůstatkových cen bude zejména technologický pokrok. Na trh s novými auty budou přicházet modely se stále kvalitnějšími bateriemi, a proto bude klesat zájem o vozy se staršími generacemi baterií. Na druhou stranu bude růst skupina lidí, kteří budou elektromobilitu preferovat z ekologických důvodů, případně budou elektrická auta vnímat jako statusový symbol,“ doplnil Brix.

Českým leasingovkám zatím nahrává fakt, že elektromobily tvoří stále jen velmi nízké procento zakázek, proto si mohou dovolit trochu riskovat. „S výkyvy, jako bylo naposled zlevnění modelů Tesla, při určování zůstatkových hodnot počítáme,“ tvrdí třeba jedna z největších leasingovek na českém trhu – Arval.

„Zůstatkovou hodnotu u elektromobilů jako problém nevnímáme, protože hned od začátku jsme při jejich výpočtech vzali v úvahu řadu faktorů, mj. jaká je situace na trhu s elektromobily, poptávka českých zákazníků, jaká je infrastruktura v ČR atd. a podle toho jsme zůstatkové hodnoty nastavili,“ říká Jiří Beran, vedoucí oddělení Značky a Marketing ve Volkswagen Financial Services.

„Zároveň jsme realisticky stanovili počet financovaných bateriových elektrických vozidel (BEV). Samozřejmě, pokud se stále budou snižovat ceny BEV automobilů (další snížení ceny vozidel Tesla, příchod elektromobilů z Asie, popřípadě nové efektivnější baterie), logicky to ovlivní i naše uvažování. Ale stále směřujeme k tomu, že i kdyby k tomu došlo, ztrátoví na zůstatkové hodnotě nebudeme.“
Reklama

Diskuze

Cyril - 22.01.2024 19:19:54
Pokud už ani autopůjčovna nedokáže vydělat na BEV, pak opravdu nevím, jaký další důkaz je potřeba, aby lidi pochopili, že celé to šílenství je jen obrovský dotační podvod.
Marcel74 - 22.01.2024 13:50:07
BEV má zůstatkovou hodnotu asi jako použitej vysavač. Tzn. za odvoz...

Pepa vzal konečně elektromobily na milost. Obrovská Kia EV9 ho totiž zahrnula luxusem

Kia EV9 je obrovský vůz do zásuvky. Má velmi bohatou výbavu, solidní dojezd, ale i vysokou cenu
16.01.2024 10:00
|
2
Reklama

Elektromobil, čtyřkolka i sportovní SUV. Opel Grandland GSe jsou tři auta v jednom

Honza Říha otestoval auto do zásuvky, které má výkonu na rozdávání a jezdí přitom za pár litrů
02.01.2024 18:05
|
0
Reklama

Rekord v elektromobilu, Pavel Liška v terénu, jak vypadá uniauto. Vánoční Autosalon připraven

Už ve středu na COOLu za 24 hodin projedeme rekordní počet zemí a vyzkoušíme formuli 1 i bugynu
18.12.2023 11:51
|
0

Armáda elektromobilních novinek, Škoda Superb i 30 let starý kabriolet. Další Autosalon je připraven

Ve středu na COOLu otestujeme také Stelvio nebo nové BMW R 1300 GS
04.12.2023 11:32
|
1

Každý čtvrtý prodaný elektromobil v Evropě bude letos z Číny. Ekologové je chtějí znevýhodnit

Dobývání evropského trhu je u Číňanů v plném proudu a ofenzivu lze označit za úspěšnou
02.04.2024 07:53
|
3

U elektromobilu si kola sami neměňte. Riskujete tím poškození baterie

Majitelé elektromobilů by měli nechat výměnu kol na servisu
29.03.2024 19:01
|
19
Reklama

Povinné ručení zdražuje. Existují ale značky aut, se kterými se dá naopak ušetřit

V únoru narostla průměrná cena povinného ručení v Česku o rekordních 15 procent
08.03.2024 16:13
|
5

Teslu z trůnu nikdo nesesadí, shodují se manažeři autoprůmyslu. A bojí se o své zisky

Důvěra v budoucí ziskovost klesla ve všech světových regionech, s výjimkou Číny
29.02.2024 14:15
|
5
Reklama
Autosalon TV