Reklama
Nová auta

Komentář: Spring za 300 tisíc dokazuje příchod levných EV, jásají elektromobilisté. Skutečně?

Masivní sleva na elektromobily je často daná tím, že poptávka zaostává za nabídkou
Zdroj: Ondřej Běhal

Dacia vzbudila značnou pozornost na německém trhu, když tamním zákazníkům nabídla slevu 10 tisíc eur na elektromobil Spring. Základní motorizace Electric 45 díky tomu nestojí 22 500, ale jen 12 500 eur, což je v přepočtu zhruba 315 tisíc korun. Takže konečně je na trhu ten opravdu levný elektromobil, který všichni tak dlouho slibují? Konečně nastala ta opravdová elektromobilní revoluce? Ne tak docela. 

Sleva = nutnost prodat za každou cenu

Elektromobilisté samozřejmě tuhle nabídku nemohli přehlédnout a jeden z jejich hlavních představitelů Jan Staněk (kterého znáte i ze speciální cesty Autosalonu do Chorvatska) ve svém krátkém videu na Youtube věnovanému této nabídce dokonce vyvozuje na základě Springu závěr, že elektromobily budou stejně levné, nebo dokonce levnější než auta se spalovacím motorem. Možná má pravdu, ale přestože zarputilí zastánci elektrické mobility tvrdí opak, do tohoto momentu jsme se ještě nedostali a nedostala nás tam ani Dacia Spring. 

Ponechme stranou fakt, že za 315 tisíc si lze koupit alternativu se spalovacím motorem, která bude daleko lépe použitelnějším automobilem než miniaturní ryze městské vozítko s motorem o výkonu 45 koní. A nemusíte ani chodit k jiné značce, vizte třeba mimořádně populární Dacii Sandero. Příběh této německé akce není o žádné velké revoluci, je pouze o nutnosti vyprodat sklady. 

Na nedávné tiskové konferenci Dacia totiž padla právě na toto téma otázka a samotný viceprezident Dacie Xavier Martinet na rovinu odpověděl, že jde v podstatě o výsledek trochu nečekaného rozhodnutí německé vlády o urychleném ukončení dotací. Jejich konec se ve výsledku dotkl mnohem více právě těch nejlevnějších vozů, jako je Dacia Spring a nepříliš šťastné bylo i načasování. Německo ukončilo dotace na podzim loňského roku a Dacia brzy uvede na trh modernizované provedení Springu. 

Po konci dotací na německém trhu prodeje elektromobilů okamžitě výrazně zpomalily a tamnímu zastoupení Dacie zůstalo na skladě větší množství Springů, kterých je potřeba se urychleně zbavit do příchodu modernizované verze. Proto přišlo na řadu rozhodnutí dramaticky snížit cenu. Dotaz ze zmíněné tiskové konference směřoval k tomu, zda je Dacia schopná i na Springu za 315 tisíc vydělat, ale na to Xavier Martinet bohužel přímo neodpověděl. Nicméně uvedl, že tohle je pouze akční nabídka a po jejím konci se Dacia vrátí k „business as usual“. Takže pokud chcete opravdu levný Spring, pak je teď ta správná chvíle vyrazit do Německa. Cena se brzy zase vrátí na původní úroveň. 

Celá věc se tak dá shrnout ryze prozaicky. Dacia Spring za 315 tisíc neukazuje ani tak revoluci nastupující elektromobility, jako spíš nezájem zákazníků. 

Podobné akce známe i z českého trhu

Slevy na elektromobily v řádu stovek tisíc nejsou v dnešní době nic neobvyklého a známe je i z českého trhu. Jedním takovým příkladem je třeba Toyota bZ4x. Na trhu už je za standardní ceny aktuální modelový rok, ale na skladech ještě zůstává modelový rok 2022, který je v některých ohledech trochu horší (má třeba jen 7kW palubní nabíječku), ale v rámci akce na tahle auta Toyota nabízí dost zajímavý bonus 300 tisíc. Ani tady nejde o nějakou revoluci co do dostupnosti elektromobilů, i s výraznou slevou nakonec tento vůz stojí milion, opět je to snaha zbavit se neprodaných kusů. 

Přesně tyto případy jsou důvodem, proč bych já osobně velmi dobře zvažoval, zda si v dnešní době vůbec kupovat elektromobil. Představte si, že si pořídíte Spring za půl milionu a za dva roky ho budete chtít prodat, jenže mezitím se objeví akce, která ho zlevní na polovinu. Nebo si koupíte Teslu, ale Elon se rozhodne, že další měsíc auta zlevní o 200 tisíc. Vývoj elektromobilů jde nesmírně rychle kupředu a ta auta se doslova mění z roku na rok. Co jednou stojí milion a půl, to bude za dva roky mít hodnotu úplně jinou. Případně to bude za dva roky stát sice stejně, ale ujede to mnohem dál. Je krásné, že můžeme „sosat ze sluníčka“ a jezdit zdarma, ale co z toho, když auto při následném prodeji ztratí na své hodnotě desítky procent. Tedy obvykle stovky tisíc...

Jak to bude s těmi levnými elektromobily?

Xavier Martinet na nedávné tiskové konferenci Dacie naznačil, jak to bude s vývojem cen Springu dál. Rozhodující bude samozřejmě konkurence. Takže se dříve či později elektromobilů za ceny kolem 500 tisíc dočkáme. Jedním takovým by měl být Hyundai Casper, který míří i na český trh a který má ambice zaujmout pozici nejlevnějšího elektromobilu na trhu. Velmi levný je i nový Citroën ë-C3 se základní cenovkou dokonce pod hranicí 500 tisíc. 

Bohužel ani v těchto případech ale nelze tak úplně jásat nad cenovou paritou elektromobilů a spalovacích vozů, protože jde o malá auta s nízkým dojezdem určená primárně pro městský provoz. A taková na dotacemi a emisními daněmi neohnutém českém trhu stojí třeba v podobě Hyundai i20 zhruba 300 tisíc.

Ve chvíli, kdy evropští soukromí zákazníci ze všech vozů nejvíce kupují Dacii Sandero, což je poměrně velký hatchback s cenou od 296 400 Kč, se zdá být masový nástup na elektromobilitu téměř nereálný. A to dokonce i kdyby Spring Electric 45 na německé akční ceně 315 000 Kč zůstal už napořád. 
Reklama

Diskuze

Lubomír - 23.01.2024 09:49:33
I za tu cenu mě Spring nedává ekonomický smysl, pořád jde o ne moc kvalitní vozidlo vyrobené v Číně i když v rámci servisu Dacie. Když si koupím daleko praktičtější nové Sandero v LPG za 320 tisíc, tak mám lepší, levnější auto, které jezdí také za málo.
Radek - 22.01.2024 17:50:58
Pro pipi na ježdění kolem komína to stačí, vyjde to asi levněji než když bude ničit motor v pořádným autě.

Některá auta hokejové vlajky na zrcátka nepotřebují, česká vlajka je totiž nová designová móda

Motiv české vlajky najdeme na dveřích, na celém boku, na blatnících nebo třeba na světlech
14.05.2024 17:00
|
1

Při koupi zahraniční dálniční známky lze snadno naletět. Pomůže seznam oficiálních e-shopů

Z pohledu zákona není přeprodávání dálničních známek problém. Vyhodíte ale peníze navíc za nic
13.05.2024 17:42
|
0
Reklama

Nový Volkswagen California je nejpraktičtější v historii. Na naftu nezanevřel, ale bude i hybrid

Revoluční novinkou jsou dvoje posuvné dveře a pestrá škála verzí. Předprodej začne v červnu
07.05.2024 18:00
|
0

Komentář: Až malé dítě vám naplno ukáže, jak moc špatná může být v praxi technologie elektromobilů

Na výběr jsme měli cestu s novou Škodou Enyaq a starým Mondeem. Ford by byl lepší volbou
05.05.2024 18:23
|
55
Reklama
Autosalon TV