Reklama
Nová auta

Toyota bZ4x nadchne komfortem, rychlostí nabíjení ale ne. V rukávu má dva zajímavé trumfy

Jeden trumf je záruka, druhý cena. V rámci akce lze bZ4x koupit za 990 tisíc. Otestovali jsme ji
Zdroj: Lukáš Dittrich

Toyota trendu elektromobilů dlouhou dobu odolávala, ale nakonec na ni také došlo. Jenže její elektrická prvotina měla nástup na scénu poněkud komplikovaný. Světová premiéra proběhla už v listopadu 2021, plánované uvedení auta do prodeje zpomalily problémy se šrouby u kol, které se dotkly i dvojčete Subaru Solterra. A samozřejmě při vstupu na trh dostaly přednost státy více podporující elektrickou mobilitu, což Česká republika není. Tak se také stalo, že jsme se s bZ4x poprvé svezli v rámci mezinárodní prezentace loni v červnu, ale na klasický redakční test japonský elektromobil dorazil až letos na podzim. Jaký tedy z pohledu praktického používání v české realitě je? 

Designově zajímavá a uvnitř prostorná

Toyota bZ4x, stejně jako Hyundai Ioniq 5 nebo Kia EV6, klame tělem. Na fotkách vypadá jako hatchback nebo městský crossover, ale ve skutečnosti je to hodně velký automobil. Do příchodu elektromobilů něco podobného svého času nabízel snad jen Opel v podobě modelu Signum, který měl shodou okolností dost podobné rozměry jako zmíněna trojice bateriových vozů.

Elektrická Toyota je se svými 4690 mm dokonce delší než třeba Škoda Enyaq iV, oproti které je zároveň i vyšší. A rozvor náprav 2850 mm naznačuje, že o prostor ve druhé řadě také nebude nouze. Přesné porovnání Toyoty bZ4x, Ioniqu 5, EV6 a Enyaqu iV najdete v našem tradičním porvnávači. Stačí kliknout na tento odkaz. 

Pod futuristicky střiženou karoserii s výraznými černými plasty se opravdu skrývá kabina, která je k cestujícím nadmíru štědrá. Pravda, šířkou v předu 149 cm trochu zaostává za elektrickou Škodou i korejskými konkurenty, vzadu je ale v příčném směru 132 cm, což naopak staví bZ4x do čela. Špičkový je i podélný prostor a velmi dobře na tom je Toyota také s místem pro hlavu, se kterým kvůli nutnosti uložit do podlahy akumulátor a zároveň kvůli snaze udělat karoserii co nejvíce aerodynamickou občas elektromobily bojují. Pokud vás zajímá přesné číslo, pak pro hlavu vzadu je 93 cm. O tři centimetry více oproti EV6, ale o 5 méně oproti Enyaqu, který těží z koncepce SUV. Na každý pád se sem s přehledem vejdou i postavy dosahující výšky 190 cm. 

S velikostí zavazadelníku na tom je naopak bZ4x průměrně, což nakonec dokazuje i náš porovnávač. Oficiální udávaný objem 452 l asi většinou postačí, ale je škoda, že Toyota přece jen vzhledem k celkové velikosti vozu nevytěžila více. V Japonsku totiž vsadili na uspořádání, kdy prim hraje přední elektromotor, takže základní provedení je předokolka, což byl i náš případ. Naopak EV6 nebo i koncernové modely na platformě MEB mají v nejslabších variantách pohon zadních kol a tudíž je vzadu elektromotor, který ubírá prostor zavazazdelníku. Přesto třeba EV6 umí nabídnout oproti Toyotě o více než 100 litrů lepší objem a jako bonus přidá ještě přední úložný prostor (tzv. frunk), který v bZ4x z pochopitelných důvodů zcela chybí. Alespoň že pod dnem zavazadelníku Toyoty je ještě menší prostor, kam se vejdou třeba nabíjecí kabely. To se hodí. 

„Jonity“ bez kompatibilního konektoru?

Kabina je japonsky strohá a pokud vaším dřívějším autem nebyl nějaký Peugeot z poslední doby, pak si možná budete muset zvykat na uspořádání s přístrojovým štítem na palubní desce. Toyota ale z nějakého důvodu působí více přirozeně a volant pocitově nemusí být tak nízko jako u francouzských modelů s koncepcí i-Cockpit. Celé to vypadá futuristicky, řešení jako takové je to ale přehledné. Tedy poté, co se blíže obeznámíte s docela velkým množstvím tlačítek na volantu.

Toyota má také poměrně schopné hlasové ovládání, byť není nejrychlejší. Kromě běžných pokynů se můžete ptát třeba na počasí nebo zadávat cíle do navigace. Všimli jsme si ale jedné matoucí zvláštnosti. Když jsme chtěli navést ke stanici Ionity a řekli něco jako „navigovat k Ionity“, auto chvíli přemýšlelo a pak stanici opravdu našlo. Jenže jeho odpověď zněla: „Nabíjecí stanice jonity se nachází za 2,7 km, ale nenachází se tam kompatibilní konektor,“ a to je nesmysl. Na Ionity je stejný konektor jako všude jinde a nabíjet se tam samozřejmě dá. Naštěstí tyhle drobnosti lze opravit v rámci aktualizace.

Dojem interiéru vylepšuje také čalouněná palubní desky a příjemně tvarovaná sedadla. Schránku před spolujezdcem zde ale nehledejte, tu se snaží nahradit přihrádky mezi předními sedadly. 

Komfort především

Toyota nabízí bZ4x ve dvou variantách. Testovaná specifikace má výkon 150 kW (204 k) a jeden elektromotor roztáčející přední nápravu, dražší čtyřkolka má elektromotory dva, pohon všech kol a výkon o 10 kW vyšší. Baterie je v obou případech stejná. Používá lihtium-iontové články a poskytuje využitelnou kapacitu 64 kWh. Dojezd by měl být podle normovaného cyklu 436 až 500 km, ale všichni víme, jak to s ním u elektromobilů chodí. K baterii se vztahuje jedna zajímavost. U Toyoty je totiž možné získat záruku na deset let a milion kilometrů. Je ale nutné každý rok navštěvovat servis kvůli kontrole baterie. Toyota navíc očekává, že i po deseti letech poklesne kapacita na devadesát procent, i když záruka oficiálně počítá s hranicí 70 procent. Standardní záruka je 8 let/160 tisíc kilometrů při kapacitě větší než 70 procent.

Výkon 150 kW (204 k) je u podobných elektromobilů standardem, stejně jako jsme si zvykli na jejich solidní dynamiku. U předokolky bZ4x by měl být sprint na 100 km/h záležitostí na 7,5 s, pocitově ale nakonec zas tak svižná tato Toyota není, zejména ve vyšších rychlostech. Že to nebyl jen náš pocit, o tom vás přesvědčí pár bonusových čísel a graf zrychlení, který jsme přidali na konec článku. Maximální rychlost je pro elektromobily obligátních 160 km. 

Toyota bZ4x přesvědčí především komfortem. Je to příjemný automobil s velkým přehledem zvládající jakékoliv nerovnosti. Na poměry elektromobilů by ale mohl být trochu nižší aerodynamický hluk. Svižná jízda není problémem, při sportovním tempu se ovšem brzy projeví výrazná nedotáčivost daná pohonem přední nápravy a vysokou hmotností (1970 kg). Pokud byste ale chtěli, můžete stabilizaci zcela vypnout. To není u elektromobilů úplně obvyklé. Hlavním tématem bateriových vozů je ovšem nakonec dojezd a dobíjení. Jak si Toyota vedla? 

Dobíjení zklamalo

Toyota před časem uspořádala školení a tam férově prezentovala, že s kilometry dojezdu je to u elektromobilů složité. Záleží na všem možném od počasí po výbavu. Jestliže ideálem uváděným pro bZ4x FWD je 500 km, pak to platí o základní výbavě Comfort. Vyšší úroveň Prestige ubere dvě procenta dojezdu a nejvyšší Executive dokonce 13 procent. Naším případem byla prostřední výbava. Pak se také přidávají zimní pneumatiky, klimatizace, topení a ve skutečnosti se může dojezd propadnout na 64 procent oficiálních čísel. Na palubním počítači tak v praxi místo 500 km uvidíte spíše čísla kolem 300 km. Prodlužovat dojezd lze aktivací jízdního režimu Eco a ekologický režim má i klimatizace. 

Právě ta nás zaujala. Při venkovní teplotě 16 °C auto nabité na 83 procent ukazovalo dojezd 310 km s vypnutou klimatizací, po přepnutí klimatizace do režimu Auto dojezd spadnul na 242 km. Vzhledem k pořád celkem příznivé teplotě je rozdíl skoro 70 km nečekaně velký. Každopádně ze všeho zmíněného vyplývá, že nějaké jedno číslo ve stylu „Toyota bZ4x ujede běžně tolik a tolik kilometrů“ říci prostě nejde. Stejně jako u kteréhokoliv jiného elektromobilu. Naše zkušenost při dálniční jízdě tempomatových 130 km/h při 16 °C se zapnutou klimatizací byla 28 kWh/100 km. Při využitelné kapacitě 64 kWh to dává necelých 230 km, pokud bychom auto vybili do nuly. Při klidnějším tempu jsme se pohybovali kolem 20 kWh/100 km. Určitě se najdou spořiví jezdci, kteří zvládnou s Toyotou klidně 400 km, naše zkušenost je ale spíše plus mínus 300 km a v zimě to bude ještě méně. S tím se určitě dá žít, ale mělo by zaznít, že na trhu v cenové relaci kolem 1,3 milionu se přece jen najdou elektromobily, které dojedou dále. 

Tím spíš, když přijde řeč na nabíjení. Maximální uváděný výkon DC nabíjení je 150 kW, z dvaceti na osmdesát procent by se vůz měl dobít za zhruba třicet minut. Jenže i tady je situace složitější. Jasně, budou případy, kdy si řeknete, že se Toyota nabíjí solidně, ale zejména v konkurenci Hyundaie Ioniq 5 a 6 nebo Kie EV6 je její dobíjení pomalé. Při našem testu jsme auto na stanici Ionity dobili z dvaceti na osmdesát procent skutečně za 30 minut, jenže výkon dobíjení hodně rychle klesá. Při našem dobíjení vůz získal za uvedený čas zhruba 40 kWh energie. Na prvních 20 kWh potřeboval deset minut, na druhou půlku už to bylo dvakrát tolik. Po dosažení 80 % navíc výkon rychle spadl na 8 kW a auto hlásilo čas nutný pro dobití posledních 20 % dalších padesát minut. Při dobíjení mimochodem můžete aktivovat režim „Můj prostor“, kdy komfortní spotřebiče využívají k napájení elektřinu z nabíječky.

Z naší zkušenosti s japonským elektromobilem jsme si odnesli pocit, že Toyota bZ4x nebude úplně nejlepší volbou na časté delší cesty zahrnující větší podíl dálniční jízdy. Jestliže za 30 minut dobijete i na nejrychlejších stanicích 40 kWh, při dálniční spotřebě 28 kWh/100 km tím získáte 140 km. EV6 byla schopná při naší cestě na Sardinii dobít i 62 kWh za 25 minut a i po 80 % se vůz nabíjel pořád velmi rychle. Když budeme počítat nějakou příznivější spotřebu, třeba 20 kWh/100 km, pak Toyota získá za 30 minut 200 km, v případě EV6 dostanete o 100 km více o pět minut rychleji. Většina majitelů obvykle dobíjí přes noc doma, takže pro ně nemusí být absolutní rychlost nabíjení tak zásadní. Ale je dobré to mít na paměti, protože čas od času na větší výlet vyrazíme asi každý. 

Je to cena, která dělá bZ4x zajímavou

Toyota vstoupila do elektrické éry elektromobilem, který je klasickou Toyotou. Soudě podle sebevědomé desetileté záruky na baterii by to mohlo být po stránce spolehlivosti velmi dobré auto. Zároveň je to vůz velmi komfortní, pro běžné denní cesty příjemný a ve finále vlastně trochu nudný. Objektivním problémem vedle přímé konkurence je zejména rychlost nabíjení. Jenže o tom, jestli právě pro vás bude bZ4x zajímavou volbou, nakonec rozhodne volba konkrétní výbavy. Čím níže totiž do ceníku zabrousíte, tím více výhod oproti konkurentům Toyota nabídne. 

Základní provedení stojí 1 290 000 Kč. Je to hodně peněz, ale za tuto sumu dostanete poměrně velké auto vybavené docela velkým akumulátorem. EV6 nabízí za podobné peníze 58 kWh, Enyaq 62 kWh. V obou případech je uváděný dojezd nižší než u Toyoty. Auta typu ID.3 jsou zase menší. S volbou vyšší výbavy Prestige se už ale člověk dostává do sfér, kde lze narazit na Ioniq 5 a EV6 se 77kWh baterií, stejně jako na modernizovaný Enyaq iV 85. Všichni tři konkurenti nabídnou lepší dojezd, rychlejší nabíjení i vyšší výkon a tudíž lepší dynamiku. 

Jenže Toyota tady má ještě jeden trumf. V rámci akčního ceníku jsou k dispozici auta modelového roku 2022 dostupná se slevou masivních 300 tisíc. Předokolka bZ4x se rázem dostává na cenu od 990 tisíc a za ty peníze už je to hodně zajímavá volba, která hledá konkurenci jen těžko. A pak Toyotě to pomalejší dobíjení asi rádi odpustíte. 

Tak jako vždy, kompletní technické údaje najdete v našem katalogu. 

Bonus: Čísla a grafy

Jako bonus navíc, pokud vám nestačí klasický test, jsme tentokrát ještě přidali pár čísel a dva grafy. Jedna část se týká nabíjení, druhá dynamiky. Obě nám přijdou docela zajímavé. 

V rámci testu nabíjení jsme dali dohromady nabíjecí křivku Toyoty bZ4x a dříve testovanou Kiu EV6 s prodlouženým dojezdem (77,4 kWh) a s pohonem zadní nápravy. Výsledek najdete níže. Je z něj dobře patrné, proč se vám bude s korejskými elektromobily na platformě E-GMP cestovat na dovolenou k moři lépe než s Toyotou. Uváděných 150 kW jsme při našem nabíjení totiž ani nedosáhli, nicméně i z oficiálních grafů Toyoty je zřejmé, že toto maximum je k dispozici jen na chvíli a výkon DC nabíjení velmi rychle klesá. Korejci se svou 800V architekturou mají obrovskou výhodu, protože tvar jejich nabíjecí křivky je úplně jiný. Však se na to podívejte. 

Špičkové hodnoty jsou daleko vyšší (mohou být i přes 200 kW, ale při našem měření jsme se tam s EV6 také patrně vlivem studené baterie nedostali) a křivka je plochá. V praxi to znamená, že rychle budete nabíjet prakticky kdykoliv mezi nulou a osmdesáti procenty a to vám dává na dlouhých cestách určitý komfort a bezstarostnost. U Toyoty tomu tak bohužel nebude a vyloženě propastný rozdíl nastává nad 80 %, kde se EV6 držela ještě pořád nad 100 kW a Toyota už byla pod 20 kW. Možná, že takovéto řekněme opatrnější dobíjení do 100 % je v případě Japonce daní za desetiletou záruku bez omezení kilometrů.

A pak je tu ještě jeden detail: U bZ4x můžete nabíjet pouze 3,8krát na rychlonabíječce během jednoho dne, pak se nabíjení automaticky zpomalí, aby se srovnalo napětí článků. Vzhledem k docela vysoké spotřebě na dálnici se tomu při cestě někam k moři pravděpodobně nevyhnete, nebo bude nutné jet po dálnici pomalu a srazit tak spotřebu na nižší čísla a prodloužit dojezd.

Zajímavá je také dynamika. Při našem měření bZ4x trochu zaostala za oficiálními čísly, když jsme naměřili pro sprint na 100 km/h 8,6 s. Toyota ale ztrácí především v rychlostech nad 100 km/h a z grafu to je krásně vidět. Do něj jsme pro srovnání zařadili EV6, která má ale vyšší výkon (168 kW/229 k) a původní verzi Enyaqu iV 80 v provedení s pohonem zadních kol a o výkonu 150 kW (204 k). Je zajímavé, že z místa se všechna tři auta navzdory rozdílným výkonům a koncepcím odlepila víceméně stejně, ale následně Kia i Enyaq iV Toyotě ujedou. Jistě, závodit se svými elektromobily asi nebudete, nicméně i lepší dynamika je vítaným bonusem. 

Zrychlení 0-150 km/h

Toyota bZ4x FWD Škoda Enyaq iV 80 Kia EV6 4x2 77,4 kWh
0-50 km/h 3,02 s 3,11 s 3,03 s
0-100 km/h 8,61 s 8,33 s 7,29 s
0-130 km/h 15,54 s 14,00 s 11,57 s
0-150 km/h 23,57 s 19,81 s 15,73 s
Zdroj: Lukáš Dittrich

Průběh nabíjení/Stanice Ionity

% Výkon dobíjení (kW) Dodaná energie (kWh) Čas (min)
18 98,9 0 0
20 105,3 2,58 2
25 118,5 5,98 4
30 133,4 9,42 5,5
35 123,3 13,11 7
40 111,6 15,92 8,5
45 100,8 19,04 10,5
50 89 22,63 13
55 79,1 25,64 15
60 68,2 28,95 17,5
65 59,2 32,12 20,5
70 53,1 35,21 24
75 44,7 38,96 28,5
80 38 41,59 32
82 10,8 43,44 37,39
Zdroj: Lukáš Dittrich
Reklama

Diskuze

Jiří - 30.01.2024 10:03:14
U modelu 2022 je nabíječka 1 fázová, je to provedené tak, že pokud se podíváte do konektoru, tak u modelu 2022 nejsou dva nabíjecí piny vůbec obsazeny. Pohledem pod víčko nabíjecího konektoru tak hned poznáte typ nabíječky ve voze, tj. 7/11kw.
Zdenek - 08.12.2023 16:37:10
Mám dotaz u modelu 2022 je palubní nabíječka 1fázová nebo 2fázová

Škoda Enyaq dokáže jet za 13 kWh na 100 km. Musíte s ní ale vyrazit na soutěž spotřeby

Zúčastnili jsme se legendární akce Škoda Economy Run. Vylepšili jsme loňský rekordní výsledek
02.10.2023 15:30
|
3
Reklama

Už i Škoda Enyaq si umí zapamatovat komplikovaný parkovací manévr. Cena je ale hodně vysoká

Asistenční systém je dostupný na přání v paketu Maxx, takže může stát i 150 tisíc Kč
03.08.2023 16:21
|
3
Reklama

Subaru Solterra vstupuje na český trh s cenovkou nad 1,5 milionu korun

První elektrické Subaru bude vzácnější než kdejaké supersporty, dostane se jich k nám jen několik
03.11.2022 18:10
|
1

Poprvé za volantem nového Subaru Solterra: Elektromobil, který zvládne i náročný terén

Jako jedni z mála jsme měli možnost otestovat první čistě elektrický vůz od Subaru
20.05.2022 18:15
|
2

Zakázala EU řidičům staré zimní pneumatiky M+S? Zjistili jsme, jaká je skutečnost

Zimní pneumatiky M+S nejsou zimními pouze v Německu a není na to přímo žádná směrnice EU
14.11.2024 08:00
|
1

Konečně elektromobil, kde elektrický pohon dává perfektní smysl. Jednu bolest ale nová třída G má

Čtyři elektromotory ocení příznivci jízdy terénem i majitelé, kteří auto mají jako leštěnku
11.11.2024 14:30
|
1
Reklama

Osmikolový obytňák, Škoda Obytnaq i způsob, jak stvořit obytné auto za pár minut. Brno ukazuje vše

Stejně jako v minulosti ukazuje veletrh Caravaning Brno i letos všechny možnosti cestování
09.11.2024 18:10
|
0

Značky koncernu VW dovezly na e-Salon šest výstavních premiér a poctivou slevu na hybridní Tayron

Ukazuje se například rychlý ID.Buzz, Cupra Terramar, VW Tayron nebo i nová California
07.11.2024 07:27
|
0
Reklama
Autosalon TV