Reklama
Testy

Chladné, ale praktické. Elektrické SUV od Toyoty je přesně takové, jaké má být. Překvapí dojezdem

Mezi prvními jsme sedli za volant nové Toyoty bz4X. Snaží se jezdit přirozeně a jde jí to dobře
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Největší automobilka světa patřila dosud mezi hlavní propagátory hybridních pohonů. Teď se ale situace postupně mění. V polovině loňského prosince představila naráz hned 15 elektromobilů najednou. SUV s poněkud těžko zapamatovatelným názvem bz4X (čti ironicky: bzzzzčtyřikssss) je jedním z prvních takových vozů zaměřených hlavně na evropského zákazníka, kterého za 13 let zřejmě čeká úplný zákaz spalovacích motorů v nových autech. Jak vypadá cesta do budoucnosti podle japonské automobilky jsme zkoušeli při prvních jízdách s tímto SUV okolo Kodaně.

Větší než vypadá

Toyota bz4X stojí na elektrické platformě e-TNGA, kterou sdílí se Subaru Solterra. Oba vozy mají obdobné parametry, ale liší se v řadě menších i větších detailů. Elektromobil s hvězdami ve znaku jsme už zkoušeli, první jízdní dojmy najdete v článku vlevo u tohoto odstavce. Pokud se zaměříme jenom na Toyotu, je bz4X jakousi elektrickou alternativou k oblíbené RAV4. Je v podstatě stejně dlouhá, ale o dost nižší a s delším rozvorem, což slibuje více místa na palubě.

Design je otázkou vkusu, nicméně bz4X na první dobrou působí rozpačitě. Jakoby jeden designér chtěl vytvořit zajímavé futuristické auto, ale druhý ho přišel praštit přes prsty a jeho snahu umírnil. Nápadná ostrá příď s LED světlomety vypadá zajímavě, stejně tak záď. Zbytek vozu včetně laků (až na jeden červený) hraje v odstínech šedi a zdrženlivosti. Nutno ale podotknout, že evropští zákazníci Toyoty takový styl u řady modelů očekávají. Na druhou stranu aktuální RAV4 vypadá – alespoň podle našeho názoru zajímavěji.

Toyota bz4X ale přichází se zajímavým benefitem v podobě prostornosti. Sedadla by sice zasloužila delší podsedáky (hlavně vpředu), zejména v druhé řadě je ale opravdu velká porce místa, kterou přinesl dlouhý rozvor. Autor tohoto textu si s výškou 192 cm pohodlně sedl „sám za sebe“, kdyby měřil o trochu méně, klidně by si zde dal nohu přes nohu. Nižší profil vozu nevadí, místa nad hlavou je dost. Tady se bude opravdu dobře cestovat.

A pochválit lze i kufr. Kabely sice není možné schovat pod přední kapotu, kde místo zabírá motor, nicméně se vzadu našel prostor pod podlahou. Zbylých 452 litrů pod roletku pak vychází na zavazadla, což pro rodinné potřeby stačí. Je ale fakt, že konkurenční Volkswagen ID.4 našel vzadu ještě více místa – má 543 litrů. Domácí Škoda Eynaq iV je na tom ještě lépe s 585 litry. Tyto tři modely jsme spolu porovnali zde.

Interiér je fádní, ale praktický

Za volantem Toyoty bz4X se sedí podobně jako v dnešních peugeotech. Je totiž nízko umístěný a obrazovka digitálního přístrojového štítu je naopak nasazena vysoko. Je tak mnohem více v zorném poli řidiče a není potřeba dodávat head-up displej. Jde také o přípravu na verzi, ve které vůz dostane virtuální řízení a uříznutý volant ve stylu leteckého kniplu (bude k dispozici i u nás, ale později). Tak jak to má Tesla Model S. Volant je možná až moc obsypaný tlačítky, zorientovat se v nich není vůbec snadné.

Vše ostatní se odehrává na vyvýšeném středovém „mostu“. Je tu šikovná přihrádka s bezdrátovým nabíjením na mobil a průhledným víkem doplněná o starší USB. Nové USB-C porty pak najdete ve velkém prostoru pod ní, který nahrazuje chybějící přihrádku před spolujezdcem. Kolem kruhového jízdního voliče jsou dva bloky tlačítek a nad nimi pak lesklá plocha patřící ovladačům klimatizace a velkému displeji navigace. Ten je dostupný od druhé výbavy. My jsme jezdili ve druhé nejvyšší výbavě Executive, která dává třeba i ventilovaná sedadla a tak na palubě nechybělo prakticky nic.

Multimediální systém má jemnou grafiku, čehož využívá i navigace. Trochu nás ale rozčilovala tím, že naši polohu nezobrazovala přesně, křižovatku ukazuje vždy o pár metrů dál a je se tak potřeba naučit, že odbočka přijde dřív než ukazuje mapa. Je to trochu nepříjemné, ale lze si zvyknout. Horší jsou možná drátky vyhřívaného čelního skla, které jsou za šedého dne opravdu hodně vidět a kazí výhled ven. Toyota ale není zdaleka jedinou automobilkou, která takovýmto způsobem řeší vyhřívání.

Celkově se interiér jeví jako velmi praktický, najdete tu totiž velké množství odkládacích prostor. Škoda ale fádního zpracování, kdy jsou v černém interiéru tmavé dekory a některé plasty nevypadají právě nejkvalitněji (třeba v oblasti displeje, kam se řidič neustále dívá). Lépe vybavené modely ale nabídnou dvoubarevný interiér se světlými prvky, kde bychom se už možná cítili o poznání lépe. Naše další postřehy k vozu najdete v následující fotogalerii:

Doma na silnici i v terénu

Toyota bz4X se nabízí ve dvou provedeních. Lehčí model s delším dojezdem 436 kilometrů na jedno nabití má pohon předních kol a výkon 150 kW. Výkonnější ale těží „čtyřkolka“ přidává ještě jednotku na zadní kola. Dosahuje na kombinovaný výkon 160 kW a dojezd 411 kilometrů. Druhý jmenovaný jsme zkoušeli v téměř nejvyšší verzi Executive. Jde o auto za 1 495 000 korun. Kompletní ceník Toyoty bz4X včetně výbav a technických údajů najdete v našem katalogu zde.

S vozem jsme vyrazili na dva okruhy, nejprve krátký okolo kodaňského letiště a s výhledem na slavný most do Švédska a poté na stokilometrovou cestu po dánském venkově. Nutno podotknout, že provoz nesnese srovnání s tím českým. Dálnice má limit 110 km/h, okresky 80 km/h, ale řidiči mnohdy jezdí o 10 až 20 km/h pomaleji. K tomu se přidává poměrně plochý profil, kdy za celou cestu bylo jen pár ostrých zatáček a terénních vln, které doplnilo stažení rychlosti na 60 km/h. Pro českého řidiče peklo na zemí, pro elektromobil ideální místo, kde se předvést s dojezdem a spotřebou.

Toyota ale zanechala dojem hlavně svou dynamikou. Model s pohonem všech kol totiž akceleruje z nuly na 100 km/h za 6,9 sekundy, což je na dvě tuny těžké SUV velmi dobrá hodnota. Proto se nám podařilo i několik plouživých Dánů předjet, což je očividně překvapilo a vylekalo. Výsledná spotřeba za dva okruhy nakonec byla 18 kWh na 100 km, což je dobrá, nikoliv však vynikající hodnota. Při delším testu bychom možná dosáhli i na méně. Nicméně v Dánsku by elektromobil s kapacitou baterie 71,4 kWh (Toyota udává rovnou využitelnou) ujel 396 kilometrů. To už je opravdu použitelná vzdálenost! Palubní počítač se ale držel více při zemi a ukazoval hodnoty o pár desítek kilometrů nižší. Zajímavé ovšem budou hlavně výsledky v českém prostředí, na které si musíme počkat až do standardního týdenního testu.

Vezre s pohonem všech kol nicméně počítá i s nasazením v terénu, proto má režim X-Mode na nezpevněný povrch nebo sníh. Jeho součástí je i systém pro pomalou jízdu, kdy stačí tlačítkem navolit, sundat nohu z plynu a bz4X sama vyjede těžké stoupání, aniž by jí třeba podkluzovala kola. Asistent pro sjíždění kopce je samozřejmostí. Obě funkce jsme vyzkoušeli na malé terénním polygonu, který si pro nás Toyota připravila u kodaňské sjezdovky CopenHill. Ano, v Dánsku mají sjezdovku s celoroční lyžařskou sezonou.

Co nejblíž běžnému aut

Jízda s Toyotou bz4X je příjemná a velkou roli v tom hraje i celkové naladění elektrického systému. Ten je sice schopen rekuperovat při brzdění, ale nedělá to na sílu. Auto při sundání nohy z akcelerátoru ani příliš nebrzdí, ani příliš neplachtí. Prostě zpomaluje podobným tempem jako by zpomalovalo SUV se spalovacím motorem. Za volantem se tak budete hned cítit přirozeně, což některé elektrické vozy příliš neumí. Stejně tak řízení má ideální míru tuhosti, není mu co vytknout. Asi ho ale také otestujeme více až na zakroucenějších českých silnicích.

Podvozek je slušně odhlučněný, rány se od kol neozývaly ani na rozbitějších úsecích dánských cest. Tužší naladění jde ruku v ruce s vysokou hmotností, omezuje náklony v zatáčkách. Nevýhodou je, že někdy posádku troch „natřásá“ malými rychlými pohyby přes nerovnosti. Vyšší aerodynamický hluk přišel až na dálničních úsecích, kde v jinak tiché kabině elektromobilu vynikl hlavně svist větru.

Toyota bz4X se nicméně jeví jak elektromobil, kterého by byla škoda využívat jen v městském prostředí. Pokud vyrazíte na delší cestu a budete nabíjet na rychlých stanicích, měla by zvládnout pohodlně krátké zastávky. K dispozici je tepelné čerpadlo už od základu, což znamená méně náročný provoz topení nebo klimatizace. Výkon palubní DC nabíječky je 150 kW, takže využije i velmi rychlé stanice, do 80 procent kapacity by se za ideální situace měla baterie dobít za 23 minut. Specialitou nejvyšší výbavy je pak solární střecha, která zvládne ve slunnějších oblastech přidat až 1800 km dojezdu za rok, slouží ale hlavně k dobíjení menších systémů vozu.

Toyota bz4X se už v Česku nabízí v předprodeji, v polovině prázdnin se spustí standardní prodej a do Česka dorazí i první vozy. Automobilka navíc zaručí, že po 10 letech používání bude baterie na 90 procentech své kapacity. Čeští zákazníci navíc dostanou kartu pro jednoduché nabíjení u různých poskytovatelů, mají na ni být sjednané výhodnější ceny. Na první rok je karta zdarma, pak na měsíční paušál.
Reklama

Diskuze

Jiří - 18.06.2022 09:35:38
Tak jak jsem , měl velice rád tento pořad, tak jsem opravdu znechucen. Je naprosto evidentní, že recenzenzované vozy, už nejsou pro střední vrstvu, ale pro bohaté. Kam směřuje automobilita? K tomu aby vozy byly dostupné jenom pro bohaté?
Fantomas - 12.06.2022 07:08:39
HRAČKY SRAČKY PRO EUROBLBEČKY

Světový bestseller v trendy hávu. Toyota Corolla Cross může být hitem dneška. Známe už i české ceny

Mezi prvními v Česku jsme měli možnost shlédnout a pořádně prohlédnout zbrusu nové SUV od Toyoty
18.05.2022 15:15
|
6
Reklama

Konečně s manuálem! Šestiválcová Toyota Supra pro automobilové gurmány míří do prodeje

Přímo řazenou převodovku Toyota nabídne pouze pro šestiválec. Čtyřválec je vždy spojen s automatem
29.04.2022 09:16
|
0
Reklama

Řídili jsme novinku z Kolína. Toyota Aygo X vnáší do vymírající kategorie světlo naděje

Vůz narostl do všech stran. Prodává se s jediným motorem, řadit lze manuálně i automatem CVT
08.02.2022 07:26
|
6

Vypadá jako toyota, ale není to toyota! Tak jaké auto dostal Pepa k testu? Uvidíte v Autosalonu

Už ve středu přineseme nejen test záhadného kombi, ale i malého VW Polo či Jeepu do zásuvky
14.12.2021 16:31
|
0

Pohlazení po duši do elektrické doby. Mercedes CLE má benzinový šestiválec a výkon 449 koní

Stuttgartská automobilka představila vstupní model od AMG, slibuje stovku za 4,2 sekundy
08.12.2023 11:00
|
0

Tuto značku mohou řidiči směle ignorovat. Projet lze, jen je potřeba najít ten správný důvod

Značka se většinou snaží bránit řidičům, aby objížděli dopravně složitou situaci
08.12.2023 07:40
|
1
Reklama

DS 7 Vauban je obrněný plug-in hybrid. Posádku ochrání proti střelbě a zahrne ji luxusem

Auto si bude možné koupit, půjde totiž do malé sériové produkce. K mání bude v dubnu
07.12.2023 16:25
|
1

Auta se spalovacími motory budeme prodávat do poslední minuty, říká viceprezident Toyoty

Elektromobilita není jedinou cestou, šance je pro vodík i e-paliva. I to se dočtete v rozhovoru
04.12.2023 15:29
|
2
Reklama
Autosalon TV