Co nejblíž běžnému aut
Jízda s Toyotou bz4X je příjemná a velkou roli v tom hraje i celkové naladění elektrického systému. Ten je sice schopen rekuperovat při brzdění, ale nedělá to na sílu. Auto při sundání nohy z akcelerátoru ani příliš nebrzdí, ani příliš neplachtí. Prostě zpomaluje podobným tempem jako by zpomalovalo SUV se spalovacím motorem. Za volantem se tak budete hned cítit přirozeně, což některé elektrické vozy příliš neumí. Stejně tak řízení má ideální míru tuhosti, není mu co vytknout. Asi ho ale také otestujeme více až na zakroucenějších českých silnicích.
Podvozek je slušně odhlučněný, rány se od kol neozývaly ani na rozbitějších úsecích dánských cest. Tužší naladění jde ruku v ruce s vysokou hmotností, omezuje náklony v zatáčkách. Nevýhodou je, že někdy posádku troch „natřásá“ malými rychlými pohyby přes nerovnosti. Vyšší aerodynamický hluk přišel až na dálničních úsecích, kde v jinak tiché kabině elektromobilu vynikl hlavně svist větru.
Toyota bz4X se nicméně jeví jak elektromobil, kterého by byla škoda využívat jen v městském prostředí. Pokud vyrazíte na delší cestu a budete nabíjet na rychlých stanicích, měla by zvládnout pohodlně krátké zastávky. K dispozici je tepelné čerpadlo už od základu, což znamená méně náročný provoz topení nebo klimatizace. Výkon palubní DC nabíječky je 150 kW, takže využije i velmi rychlé stanice, do 80 procent kapacity by se za ideální situace měla baterie dobít za 23 minut. Specialitou nejvyšší výbavy je pak solární střecha, která zvládne ve slunnějších oblastech přidat až 1800 km dojezdu za rok, slouží ale hlavně k dobíjení menších systémů vozu.
Toyota bz4X se už v Česku nabízí v předprodeji, v polovině prázdnin se spustí standardní prodej a do Česka dorazí i první vozy. Automobilka navíc zaručí, že po 10 letech používání bude baterie na 90 procentech své kapacity. Čeští zákazníci navíc dostanou kartu pro jednoduché nabíjení u různých poskytovatelů, mají na ni být sjednané výhodnější ceny. Na první rok je karta zdarma, pak na měsíční paušál.