Dacia a Renault chtějí odsunout zákaz spalovacích motorů. Musely by zdražit
Technologie existuje, ale je drahá
O důvodech pokusu o odsunutí povinného zavedení elektrických aut se pro magazín Auto Express rozpovídal jeden ze šéfů Renault Group Gilles Leborgne. Oznámil, že koncern bude usilovat o prodloužení celoevropského zákazu vozidel se spalovacími motory alespoň do roku 2040. Důvodem je hlavně cena. Elektromobily a jejich technologie jsou poměrně drahé a koncern by rád svým zákazníkům stále nabízel cenově dostupná auta.
„Budeme bojovat za to, abychom i po roce 2035 udrželi v prodeji alespoň hybridy. Ideálně tak do roku 2040,“ řekl magazínu. Dále vysvětlil, že nejde o to, že by snad koncern neměl technologie pro elektrická auta. Ostatně, Renault bude do roku 2030 elektrický až z 90 %, značka Alpine, která do koncernu také patří, dokonce ze 100 %. Jenomže do koncernu patří také Dacia, která je známá pro své cenově dostupné vozy. A právě cena by se s tak rychlým nástupem elektromobility jistě změnila.
„U Dacie bude podíl elektromobilů do roku 2030 asi 10%. Můžeme pro ni sice použít technologie Renaultu, to není problém, ostatně, podívejte se na Sandero. Ale kvůli nákladům s tím chceme počkat. U Dacie ten přechod na elektromobilitu bude postupný, nejdřív ponecháme LPG, pak přejdeme na mild-hybridy, pak na hybridy a až poté na plně elektrické modely,“ dodal.
Jde o zákazníky i zaměstnance
Leborgne má za to, že především pro Dacii jsou důležité tři důvody pro posunutí nástupu elektromobility. „Za prvé je nezbytné zajistit lepší infrastrukturu. Za druhé nesmíme zapomenout na to, že sice máme nutné technologie, ale nevíme, jestli pro ně máme zákazníky. A za třetí je potřeba upravit také výrobu, zaměstnáváme tisíce lidí, které budeme muset vše naučit,“ vysvětlil.
Dodal také, že v žádném případě není proti elektromobilitě a nechce vývoj tlačit zpět. Jen zdůraznil, že je potřeba myslet také na lidi a na svobodu mobility. „To znamená nabízet cenově dostupná auta, protože lidé potřebují jezdit. A aby byla dostupná auta, děláme vše pro to, aby byly náklady na ně, i na elektromobily, co možná nejnižší. Zatím ale není možné ignorovat skutečnost, že u elektromobilů je jeden zásadní prvek, který cenu velmi zvyšuje – baterie,“ uzavřel svůj názor na elektromobilitu Gilles Leborgne.