Renault Duster dostal v nárazovém testu nula hvězdiček, došlo i na únik benzinu z nádrže
Jde o život
Dobrá nebyla ani ochrana krku hlavovými opěrkami. Hlavy figurín dětských pasažérů přišly při nárazu do kontaktu s konstrukcí vozidla. Navíc chybělo výrazné označení kotvících bodů Isofix pro dětské sedačky a výstraha trvalého odpojení airbagu spolujezdce. Renault Duster měl obstojné výsledky jen v ochraně chodců a dobře byla hodnocena činnost stabilizačního systému.
Odpad pro chudé?
Latin NCAP apeluje na výrobce, aby urychleně zlepšily bezpečnost aut prodávaných v tomto regionu. "Základní bezpečnost vozidla, která je standardem na trzích vyspělých ekonomik, by měla být právem i spotřebitele v Jižní s Střední Americe, aniž by za ni museli platit navíc. Tyto bezpečnostní prvky působí jako očkovací látky pro jednu z nejvážnějších pandemií, kterou jsou jí zranění a úmrtí při dopravních nehodách," řekl Alejandro Furas, generální tajemník Latin NCAP.
Ještě tvrdší byl ve svém vyjádření Stephan Brodziak, předseda Latin NCAP. "Je absolutně diskriminační, že po více než 10 letech hodnocení bezpečnostních vlastností vozidel prodávaných v našem regionu se nadále setkáváme s 0-hvězdičkovým auty. Pokud jde o bezpečnost vozidla, stále jsme považováni za lidi druhé třídy jen proto, aby někteří globální výrobci ušetřili peníze na výrobě vozidel.. Latinská Amerika si nezaslouží více 0-hvězdičkových automobilů." Dlužno podotknout, že podobné "bezpečnostní úrovně" dosahují i nová auta prodávaná v Rusku, Africe a některých asijských zemích. Lze tedy říci, že s nimi jezdí většina světové populace.
Samozřejmě, Renault Duster je jen jedním z mnoha příkladů diskriminační politiky globálních výrobců. Podobně špatné výsledky má například Suzuki Swift prodávaný v jihoamerickém regionu a také Hyundai HB20, Kia Picanto, Ford Ka, BYD F0 nebo Chery Tiggo. A to mluvíme o autech, které testovala organizace Latin NCAP v tomto a minulém roce. Je zde také plejáda Jednohvězdičkové aut a aut, které mají sice více hvězdiček, ale jen za cenu příplatků. Podobný scénář se odehrává iv Indii. I když bezpečnost cenu aut zvyšuje, povinné zavedení bezpečnostních prvků je pro spotřebitele levnější, než když je najdou na seznamu volitelného příslušenství.