Reklama
Autopunk

Ekologičtí aktivisté protestují proti autosalonu v Mnichově. Vyhrožují násilím

Ačkoliv je autosalon především o elektromobilitě, podle aktivistů stále bují „auto terorismus“
Zdroj: Tiskový servis organizace Aktion Autofrei!

Od pondělí 6.9. probíhá v Mnichově autosalon, který sem byl přesunut ze svého původního a tradičního místa konání, tedy z Frankfurtu. Současná výstava ale tradiční autosalony tak, jak je známe, už ani nepřipomíná. Účast automobilek je mizivá a kromě Dacie, která zde představila nový sedmimístný model Jogger, většina výrobců ukazuje budoucnost, jakou se mají v plánu vydat. Prim tedy hraje udržitelná a mikro mobilita, elektrická auta a u některých značek také vodíkové pohony. Přesto se do města sjely tisíce ekologických aktivistů, kteří proti výstavě, ale i samotnému automobilismu, masivně protestují. Někteří zablokovali dálnice, jiní jsou s transparenty přímo v místě konání akce.

Místo dálnic cyklostezky, místo parkovišť hřiště

V současné době se nemluví o ničem jiném než o přechodu na elektromobilitu a o tom, že za pár let už nebudou k dispozici žádná auta se spalovacími motory. Přesto všechno je to dle protestujících aktivistů málo a přechod na čistější provoz je příliš pomalý. Jednou z protestujících skupin je organizace vystupující pod názvem IAA DEMO, která je spolkem různých ekologických aktivistů. Ta už před zahájením autosalonu deklarovala, že chystá velké protesty, které mohou být i násilné.

Na svém webu iaa-demo.de píše: „I přes svůj udržitelný obraz IAA stále funguje jako obvykle. Automobilky jako BMW, Volkswagen nebo Daimler místo vývoje udržitelných obchodních modelů nadále vydělávají většinu peněz těžkými spalovacími motory, což dále podporuje změnu klimatu. To se musí změnit! Tisíce lidí se proto sejdou na IAA v Mnichově, aby protestovaly proti automobilové lobby. Důvod je prostý. Vláda po 30 let brání jakémukoli výraznému snížení emisí CO2 z vozidel. Náš protest je jasnou výzvou k akci. Nová německá vláda musí konečně učinit opatření v oblasti klimatu prioritou, zajistit skutečný přechod mobility a zabránit automobilovým společnostem v ohrožení budoucnosti příštích generací.“

Reklama

Ekologické organizace prý čekaly už dost dlouho a jsou unaveny nekonečným mořem automobilů v ulicích. Proto chtějí spíše dětská hřiště místo parkovišť, cyklostezky místo dálnic a nové dopravní zákony, které by myslely více na občany než na auta. Chtějí prostor pro chodce a bezpečné ulice, centra měst bez aut a lépe dostupnou a cenově výhodnější veřejnou dopravu. Zároveň žádají okamžitý přechod výhradně na elektromobilitu a sdílená auta. Plug-in hybridy, jako falešné řešení a těžká SUV už nemají mít ve veřejném prostoru místo. Krom toho ale také požadují snížení rychlosti na silnicích. Na dálnicích by se prý mělo jezdit maximálně 120 km/h, mimo obydlené oblasti 80 km/ a ve městech maximálně 30 km/h.

Těžkooděnci v pohotovosti

Součástí protestů bylo zablokování několik dálnic, které vedou k místu konání autosalonu. Někteří aktivisté se pověsili na dálniční mosty a vyvěsili transparenty s hesly proti automobilismu. Další se pak přímo v konání akce snažili rozmlouvat s návštěvníky či blokovat vchody na výstavu.

Náš redaktor Jan Markovič byl na místě a situaci popsal následovně: „V areálu výstavy se pohybuje několik ozbrojených policistů, samotné protesty ale na chod akce neměly výraznější vliv. Na dálničních sjezdech pak hlídkují policisté a přímo na sjezdu z dálnice k výstavě policisté dál pouštěli jen ty, kteří měli vstupenku na autosalon.“

Řada dálnic, například A94, byla v úterý ráno zcela uzavřena. V okolí kvůli tomu kolabovala doprava. Policisté pak neopouští ani dálnice, ani samotné místo konání akce. Protesty by měly pokračovat ještě během úterního odpoledne a také v další dny.


Diskuze

Jan - 09.09.2021 07:33:05
To by nebyl Autosalon, aby neuváděl takové hnědky, které si vycucal z ******.
Jan - 08.09.2021 18:50:38
Vypněte aktivistům elektřinu a vodu, ať jsou ekologičtí. Hned je to přejde

Politik žaluje Mnichov. Na prázdných pruzích vyhrazených pro cyklisty pořádá na protest pikniky

Žalobu podal šéf tamního autoklubu Michael Haberland. Kvůli cyklopruhům podle něj vznikají zácpy
09.06.2021 07:34
|
4
Reklama

Dieselová Octavia je ekologičtější než leckterý hybrid, ukázal test. Její spotřeba překvapila

Sdružení Green NCAP otestovalo z ekologického hlediska v laboratoři i na silnici 25 nových aut
08.03.2021 07:32
|
15

Britští aktivisté navrhují zákaz reklam na SUV. Moc se prodávají a zamořují ovzduší i silnice

Kvůli oblibě SUV reálně hrozí, že Velká Británie nezvládne splnit stanovené klimatické cíle
06.08.2020 07:25
|
3

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV