Ekologie v hlavní roli
V minulosti byla omezení maximální rychlosti na dálnicích zaváděna zhusta z ekonomických (vysokáůspotřeba v době ropné krize) a později bezpečnostních důvodů - málokdo už dnes ví, že například v ČSSR se do roku 1979 rovněž jezdilo neomezeně. Teď je ale jiná doba.
Všechno nasvědčuje tomu, že o konečné zrušení neomezené rychlosti na německých dálnicích se nakonec postará ekologie. Jak říká i samotný Deusmann (a s ním i mnoho jiných odborníků), vliv rychlosti na spotřebu a produkované CO2 je tak zásadní, že jejím snížením dokážeme výrazně snížit zatížení životního prostředí. V dobách nastupující elektromobility vysoká rychlost navíc pomalu, ale jistě ztrácí svůj význam, automobilky totiž u nových modelů již pomalu přecházejí na nový "ekologický" limit 180 km/h.
I ten zákonodárci podle britského magazínu Techzle pravděpodobně plošně omezí na obligátních
130 km/h. Je přitom zajímavé, jak dlouho se už některé zájmové skupiny o zrušení neomezené rychlosti pokoušejí a téměř vždy přitom používali taktiku zvyšování bezpečnosti provozu. Ta však dosud nikdy neuspěla, nikdy se totiž nedala jednoznačně prokázat souvislost mezi rychlostí a bezpečností. Často popírali dokonce i používané heslo "rychlost zabíjí", ve skutečnosti totiž za většinou dopravních nehod stál špatný odhad, nesoustředění na jízdu apod. S nástupem důrazu na ekologii jsou však tyto debaty bezpředmětné, vše totiž nasvědčuje tomu, že neomezenou rychlost na německých dálnicích již brzy "zařízne" právě zmiňovaná touha po čistém životním prostředí. A co lodě a letadla?