Správní řízení může, ale nemusí pomoci
Ve správním řízení řidič dostane možnost nahlédnout do spisu, kde jsou uvedeny všechny informace o něm, o policejní hlídce a už také všechny důkazy o přestupku. Faktem je, že ve chvíli, kdy by pro přestupek neexistovaly reálné důkazy, úřad by správní řízení ani nezahájil. Jen by řidiče informoval o tom, že je vše ukončeno a nehrozí mu žádné potrestání.
Pokud ale důkazy jsou, všechny si řidič může důkladně prostudovat. Pokud následně s přestupkem souhlasí, zaplatí určenou pokutu. Body znovu připíše úřad. Pokud ale nesouhlasí, zažádá o ústní projednání přestupku. U něj dostane možnost se hájit. Projednávání většinou probíhá s právníkem spolupracujícím s úřadem. A je na řidiči, jestli se zvládne obhájit, nebo jestli budou důkazy proti němu neprůstřelné.
Možnost vyvléct
se z pokuty
pomocí obhajoby ve správním řízení zní sice dobře, ale pokud to nevyjde, je potřeba nezapomínat na to, že správní řízení vždy vyjde dráž než placení pokuty na místě. Pokuty se ve správním řízení pohybují o pár set až tisíc výš a k tomu je potřeba zaplatit náklady správního řízení, které jsou 1000 Kč.
Přesněji se dá říct, že zatímco se pokuta v blokovém řízení, tedy na ulici, pohybuje od spodní po horní hranici, ve správním řízení od té horní až po mnohem vyšší. Body zůstávají beze změny.