Reklama
Řidičův chleba

Policista může chtít pokutu za rychlost, a nemusí dokazovat, že má v autě radar. Obrana ale existuje

Kdo nesouhlasí, musí do správního řízení. Tam však hrozí vyšší finanční postih
Zdroj: Policie ČR

Stačí se za volantem mírně zamyslet a překročení maximální povolené rychlosti je na světě. Pokud má řidič v tu chvíli smůlu, změřila ho policejní hlídka. Pokud to byli policisté přímo v autě s radarem nebo speciální kamerou a ocejchovaným tachometrem, je dobré vědět, že v takovém případě nemusí řidiči, který spáchal přestupek, ukázat jakékoliv důkazy. Ne všechna policejní auta ale umí měřit rychlost a někdy to policisté jen zkouší. Kdo si myslí, že to je i jeho případ, máme pro něj návod, jak postupovat.

Policie důkaz nepředkládá

Ve chvíli, kdy hlídka z policejního auta změří přestupek, měl by od ní řidič dostat dvě možnosti jeho řešení. Ta první je snadná. Přestupek uznáte a na místě zaplatíte pokutu. Případné připsání trestných bodů má na starosti úřad, kterému policista k tomu dá podnět. Pokud si ale nejste vědomi toho, že byste rychlost překročili, nebo si myslíte, že to nebylo o tolik, kolik tvrdí policie, bude řešení o něco delší. V případě prokázání přestupku také dražší.

Přímo policejní hlídka není povinna řidiči jeho přestupek jakkoliv dokazovat. Jan Daněk, policejní tiskový mluvčí, nám k tomu řekl: „V případě, že přestupce s přestupkem nesouhlasí, policista sepíše oznámení a přestupek oznámí správnímu orgánu. Žádný důkaz o přestupku ale řidiči poskytovat nemusí.“

Řidič tedy má dvě možnosti. Buď policistům věřit, že jel tak rychle, jak říkají. Nebo může požádat o předání přestupku do správního řízení.

Správní řízení může, ale nemusí pomoci

Ve správním řízení řidič dostane možnost nahlédnout do spisu, kde jsou uvedeny všechny informace o něm, o policejní hlídce a už také všechny důkazy o přestupku. Faktem je, že ve chvíli, kdy by pro přestupek neexistovaly reálné důkazy, úřad by správní řízení ani nezahájil. Jen by řidiče informoval o tom, že je vše ukončeno a nehrozí mu žádné potrestání.

Pokud ale důkazy jsou, všechny si řidič může důkladně prostudovat. Pokud následně s přestupkem souhlasí, zaplatí určenou pokutu. Body znovu připíše úřad. Pokud ale nesouhlasí, zažádá o ústní projednání přestupku. U něj dostane možnost se hájit. Projednávání většinou probíhá s právníkem spolupracujícím s úřadem. A je na řidiči, jestli se zvládne obhájit, nebo jestli budou důkazy proti němu neprůstřelné.

Možnost vyvléct se z pokuty pomocí obhajoby ve správním řízení zní sice dobře, ale pokud to nevyjde, je potřeba nezapomínat na to, že správní řízení vždy vyjde dráž než placení pokuty na místě. Pokuty se ve správním řízení pohybují o pár set až tisíc výš a k tomu je potřeba zaplatit náklady správního řízení, které jsou 1000 Kč.

Přesněji se dá říct, že zatímco se pokuta v blokovém řízení, tedy na ulici, pohybuje od spodní po horní hranici, ve správním řízení od té horní až po mnohem vyšší. Body zůstávají beze změny.
Reklama

Některé policejní hlídky to zkouší

Na sociálních sítích jsme narazili na příspěvky, který popisují situace, při kterých policejní hlídky, které v autech neměly radar, řidiče stavěly a tvrdily mu, že jej změřily a chtěly po něm pokutu. Údajně se jednalo o hlídky takzvané pohotovostní motorizované jednotky (PMJ)

Hlídky PMJ přitom nikdy v autech nemají radar a nemohou tedy měřit rychlost, nebo dokonce rozdávat za rychlost pokuty. Přímo na webu policie se píše: „Pohotovostní motorizovaná jednotka vyjíždí k případům z linky 158, ve kterých je ohrožen život a zdraví občanů, popřípadě jejich majetek. Policisté PMJ také úspěšně pátrají po odcizených vozidlech a věcech, hledaných a pohřešovaných osobách. Snaha policistů PMJ je jasná - dostat se co možná v nejkratší době na místo oznámení - to trvá vždy maximálně několik minut. A tak "Péjáci" (hovorové označení členů PMJ – pozn. redakce) pachatele násilné nebo majetkové trestné činnosti zadrží buď přímo při činu, nebo krátce poté, popřípadě pátrají po takzvané horké stopě a to s cílem takové pachatele co nejrychleji zadržet. Kromě tohoto však policisté PMJ poskytují například profesionální první pomoc zraněným osobám až do příjezdu záchranné služby, popřípadě provádějí další úkony spojené se zajištěním místa činu.“

Pokud tedy řidiče taková hlídka zastaví a zkusí mu tvrdit, že jej změřila, doporučujeme vše rovnou předat do správního řízení.
Reklama

Jak poznat vozidla PMJ?

Je to velmi snadné. Všechny klasické policejní octavie, které potkáváme na silnicích a které mají modré polepy, majáky a dnes už beranidla, jsou vozidla spadající do PMJ. Stejná auta pak spadají do služeb dopravní policie. Ta dohlíží nad plynulostí provozu, šetří nehody, ale třeba i doprovází převoz cenin. Kromě nich ale před pár dny pražská policie dostala do užívání také dvě civilní Škody Superb a také Škody Kodiaq.

Obě jsou černé, nemají žádný viditelný polep ani majáky. Ty jsou schovány pod maskou a v interiéru. Ani tato auta ale nemají radar nebo ocejchovaný tachometr spolupracující s kamerou. Jde o verze před faceliftem s dvoulitrovým TSI pod kapotou, jehož výkon je 280 koní. Vůz je vybaven automatickou převodovkou DSG a pohonem všech kol.

Měření rychlosti

To, že většina vozidel dopravní policie či složek PMJ nemá v autech radar, neznamená, že tyto hlídky nemohou měřit rychlost. Jen se tak neděje s pomocí radaru v autě, ale ručního, kdy hlídka stojí u auta. A i v tomto případě policista není povinen přestupci předložit nějaký důkaz o tom, že přestupek spáchal. Ani důkazy o kalibraci radaru. To vše je k dispozici ve spisu v rámci oznámení přestupku správnímu úřadu.

Diskuze

PICHAV - 12.11.2020 19:31:34
MUZE CHTIT !!!! TAK JAKO VSICHNI SI NECO PREJEME !!! JENZE VANOCE ZA ZNEUZITI JEZISKA REKLAMAMI VSEMOHOUCI ZRUSIL JEDNIM VRZEM VIREM !!!! A JESTLI BUH DA TAK JA URCITE POLISI NEDAM !!! NEJSEM DEVUCHA !!! SPRAVNY SPORTRIDIC TO MA PROSTE PREDEM POSYCHROVANE
Petr - 12.11.2020 19:46:14
Já se policii úspěšně vyhýbám a nehodlám si ztrpčovat život.Poslední velkou škodu jsem utrpěl s autem značky Škoda.Nyní mám ve znaku velké H...Ne,to není hov...ale Honda.Jenom dodávám pro neznalé věci!

Tahle posádka kandiduje na titul průšvihářů roku. Opilí a bez roušek jeli smykem před policisty

Alkoholem posilněný spolujezdec navíc po nadávkách policistům skončil v poutech
05.11.2020 07:34
|
1
Reklama

Kdy volat k nehodě policii, kdy záchranku, kdy hasiče, a kdy nikoho? Tady jsou pravidla

To, že nabourané auto nehoří, neznamená, že nejsou hasiči potřeba. Stačí, když překáží provozu
20.10.2020 10:28
|
1

Policejní výzva zabrala. Už je jasné, kdo vlastní náklaďák, který vjel před vlak

Jediným zádrhelem je fakt, že jak dopravce, tak řidič jsou z ciziny. Navíc ze země mimo EU
19.10.2020 08:16
|
2

Británie donutila BMW stáhnout reklamu na model M4. Stačil jediný zvuk a jediný stěžovatel

Tamní rozhlasové radě si stěžoval jeden jediný posluchač, kterému vadilo to, co jiný ani nepostřehne
22.07.2021 19:23
|
4

Problikáváním dálkovými světlomety si v noci zelenou na semaforu nevynutíte. Funguje ale něco jiného

Některé semafory umí reagovat na rychlost řidiče. Když jede předpisově, dostane zelenou
22.07.2021 07:30
|
28
Reklama

Naštvaný cyklista vybrzdil v Ostravě nákladní auto. K tragické nehodě byl jen kousek

Cyklista měl pocit, že jej řidič kamionu ohrožuje, a tak před ním uprostřed silnice prostě zastavil
21.07.2021 12:11
|
4

Místo u kadeřnice, která ho po telefonu navigovala, skončil v příkopu

Byl tak daleko od cesty, že jej ani přivolaní hasiči chvíli nemohli najít
19.07.2021 11:05
|
1
Reklama
Autosalon TV