Reklama
Řidičův chleba

Městská policie má omezené pravomoci. Měřit rychlost a udělovat pokuty ale může

K drtivé většině případů si ale musí volat policii státní. Ta vybírá i místa na měření rychlosti
Zdroj: MP Praha

Městská policie sice dohlíží nad bezpečností na silnicích, řeší špatné parkování, přičemž v tomto případ má pravomoc nechat auto i odtáhnout, ale jinak si k většině jiných případů musí volat k součinnosti policii státní. Věděli jste, že pokud se městská policie objeví jako první u dopravní nehody, chová se tam pouze jako jakýkoliv jiný účastník silničního provozu? To a mnoho dalšího si vysvětlíme.

Měří tam, kde určí policie státní

Jaké pravomoci nad řidiči má městská či obecní policie jsme se zeptali Ondřeje Krátošky, tiskového mluvčího ministerstva vnitra: „Zákon o silničním provozu svěřuje obecní policii některá oprávnění a povinnosti v provozu na pozemních komunikacích. V dané souvislosti však platí, že dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu a případný postih řidičů vozidel účastnících se provozu na pozemních komunikacích je svěřen především Policii ČR. Role obecních strážníků je, v tomto případě, pouze podpůrná.“

To ale neznamená, že by strážníci byli jen asistenty státní policie. Jen s ní musejí spolupracovat a ona zase s nimi. Mezi řidiči často koluje fáma, že městská policie například nesmí měřit rychlost. Je to nesmysl, který vysvětluje Ondřej Krátoška: „Obecní policie samozřejmě je oprávněna měřit rychlost vozidel. Nicméně k tomu přistupuje výhradně na místech určených policií a přitom postupuje v součinnosti s policií. To znamená, že obecní policie nesmí měřit rychlost vozidel na jiných místech a zároveň by neměla měřit na jednom místě současně s Policií ČR.“
Reklama

U dopravní nehody

Samotné vyšetření a objasnění dopravní nehody je plně v rukou státní policie. Nikdo jiný k těmto úkonům pravomoci nemá. Konkrétně městské či obecní policii to přímo zakazuje zákon o silničním provozu.

Ondřej Krátoška vysvětluje, jak to probíhá, když na místo nehody přijede jako první, byť třeba náhodou, městská policie: „Pokud dojde k dopravní nehodě, k níž je nutno přivolat státní policii, potom i v případě, že se na místo dopravní nehody jako první dostane obecní či městská policie, chová se zde pouze jako jakýkoliv jiný účastník silničního provozu. To znamená, že dává první pomoc nebo také může dočasně usměrňovat provoz na pozemních komunikacích.“

Zároveň může výrazně pomoci v případě, kdy jeden z účastníků nehody odmítá tomu druhému předložit doklad totožnosti. O ten pak může požádat také svědky nehody. Nicméně pokud jde o dopravní nehodu, kde je přítomnost státní policie nutná nebo pokud účastníci dopravní nehody trvají na její přítomnosti, končí role obecní policie s jejím příjezdem.

Přestupky

V případě přestupků je to trošku složitější. Obecní či městská policie je samozřejmě řešit smí, dokonce musí, ale jen některé. Do kompetence městské policie spadá řešení nedovoleného zastavení a stání, porušení pravidel pro chůzi, jízdu na jízdním kole, jízdu nemotorových vozidel, jízdu na zvířatech, vedení a hnaní zvířat nebo užívání osobního přepravníku nebo porušení místní nebo přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích.

Krom toho ale strážníci také mohou, respektive musí, řešit používání mobilů za volantem, případné překročení rychlosti jak v obcích, tak mimo ně, nezastavení na stopce či jejich nerespektování při řízení dopravy, nedání přednosti chodcům na přechodech nebo jejich ohrožení při přecházení, nedání přednosti v jízdě, nedovolené vjetí na železniční přejezd a také například neoprávněné parkování na místech vyhrazených pro invalidy. Jak vidno, málo toho na práci rozhodně nemají.
Reklama

Povinnost zavolat si státní policii

Jak už jsme výše zmínili, strážníci si v určitých situacích musí k případům volat státní policii. Ta má o poznání více pravomocí. Faktem je, že strážníci by to bez státní policie měli těžké, ale platí to i naopak. Bez strážníků by státní policisté měli práci o mnoho náročnější. O tom, kdy konkrétně strážníci přímo musí volat své státní kolegy, mluví zákon o silničním provozu. Ten říká, že státní policie je na místě nutná, když je řidič podezřelý ze zavinění dopravní nehody s usmrcením nebo těžké újmě na zdraví, z místa nehody ujel, je podezřelý z toho, že je opilý nebo pod vlivem drog nebo řídil bez platného řidičáku nebo přes to, že má řidičák zabavený.

Stejně tak jsou strážníci povinní si státní kolegy volat na pomoc v případě, že mají podezření na ukradené auto, na auto, které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích, ale jen tak závažně, že ohrožuje ostatní účastníky provozu. Státní policie na pokyn té městské pak řeší i propadlou technickou.

Diskuze

Karel - 05.01.2022 14:30:12
Ti tupci,magoři od městské a menší hlupáci od státní se denně setkávají se stejnými vlastnostmi u lidí. Kolikrát se denně dostanete do konfliktu s měšťákem či stáťákem? Ale oni denně, tak nebrečte chudinky ukřivděný.
Standa - 11.03.2021 19:43:42
Vydeli jste zákroky proti lidem bez roušky? To jsou úplný vypatlanci. Snad někdy narazí na kosa který je vyklepne.

Řidič usnul a sestřelil benzinku i auta stojící u ní. Jednoho ze zákazníků minul jen o vlásek

Jako zázrakem se nikomu nestalo nic vážného. Škoda je předběžně odhadnuta na 300 000 Kč
16.09.2020 07:51
|
4
Reklama

Beranidlo policejní octavie v akci. Podívejte se, proč a jak sestřelili strážníci řidiče citroënu

Ujíždějící šofér se rychle blížil do obce, kde v tu dobu bylo hodně chodců
19.07.2020 08:43
|
10

Městská policie kvůli koronaviru odsouvá řešení pokut za parkování

Pokutovaní řidiči budou moci přestupek řešit až po skončení státních mimořádných opatření
12.03.2020 15:10
|
2

Retro: Hranatá Karosa 700 zasmradila české vesnice a města. Přežila dlouhé roky i v kapitalismu

Snad každý v ní jel. Snad každý vzpomíná na typický odér, který otravoval řidiče i cestující
07.12.2024 09:05
|
0

Retro: Praga V3S byla nezastavitelný stroj. Fungovala jako fekální vůz i raketomet

Vůbec nejznámější československý náklaďák se vyráběl dlouhých 37 let. A některé kusy ještě jezdí
30.11.2024 09:27
|
13
Reklama

Retro: Autobus Škoda 706 RO vozil první budovatele socialismu. Kufry si museli dát na střechu

Předchůdce mnohem slavnějšího modelu RTO byl důležitým pilířem mobility v tvrdém režimu
23.11.2024 08:16
|
5

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8
Reklama
Autosalon TV