Únava jako nebezpečný zabiják
Podle specialistů způsobí unavení řidiči ročně asi tisícovku dopravních nehod, tedy asi pětinu všech havárií. A jejich počet neustále roste. Zatímco v roce 2009 činil jejich celkový počet 610, v roce 2019 už to bylo 1 105. V loňském roce pak při nehodách způsobených únavou či fyzickou indispozicí zemřelo 16 lidí.
Řidiči v autech často tráví i dlouhé hodiny a únavu podceňují. Často přitom stačí jen málo, aby se probrali a nedostali se tak do podobných potíží, jako řidič z Brna. Nejlepší je prevence, tedy předcházení vzniku únavy. K tomu pomůžou časté přestávky, protažení na parkovišti a také dostatečný pitný režim. Právě dehydratace, kterou řidič ani nemusí vnímat, může způsobit to, že pak dělá až dvojnásobné množství chyb a v některých případech se dá přirovnat k opilosti.
„Chování unaveného řidiče se dá přirovnat k řízení pod vlivem alkoholu. Posadí-li se tedy za volant unavený nebo vyčerpaný řidič, je jeho počínání stejně nezodpovědné, jako kdyby sedal za volant opilý. Mikrospánek jako důsledek únavy má na svědomí téměř pětinu dopravních nehod, které mnohdy bohužel končí fatálními následky,“ zdůrazňuje Lukáš Hutta z Asociace Záchranný kruh.