Radši stočenku než bouračku
V dotazníkovém průzkumu mezi třemi stovkami lidí prověřujících ojeté auto společnosti Cebia uvedlo 41 % respondentů, že tak činí zejména kvůli tomu, zda vůz, o který mají zájem, neprodělal havárii. Podíl ojetých aut v inzerci, u nichž je uveden nehavarovaný stav přitom dosahuje dlouhodobě bez pár desetin 100 %. Tady něco nehraje, nemyslíte?
„V letošních prvních šesti měsících činil podíl nehavarovaných aut na velkých inzertních portálech 99,4 %, což podle dat pojišťoven a servisů není možné,“ říká Martin Pajer, ředitel Cebie.
„Ve skutečnosti má škodní událost zhruba čtvrtina pětiletých aut. V případě desetiletých aut jsou to zhruba tři pětiny. Může jít jak o menší poškození, například výměnu nárazníku, tak o velkou havárii,“ upozorňuje Pajer.
Je však nutné dodat, že ne vždy prodávající o havárii ví a ne vždy se tedy jedná o úmyslné zatajení. Lidé by si však měli dávat pozor na to, od koho auto kupují. „Podle našich zkušeností hrozí větší riziko zatajených havárií při koupi vozu od fyzické osoby, neboť autobazary u vozidel často prověřují jejich historii.
To potvrzuje
Petr Přikryl, předseda Asociace autobazarů APPAA: "U autobazarů, které prověřují vykupované vozy ve všech dostupných databázích by se nemělo stát, že nebudou vědět o větší havárii na vozidle. Problémem ale zůstávají opravy po poškozeních typických pro městský provoz, tedy například výměna nárazníku, blatníku nebo třeba promáčklých dveří z drobné nehody na parkovišti supermarketu."