Reklama
Řidičův chleba

Záchranáři nově uvidí zraněné u nehody díky videohovorům. Nápad pochází z Česka

Systém umožní efektivnější pomoc zraněným. Je k němu potřeba jen mobil s internetem a kamerou
Zdroj: tytozvladnes.cz

Dopravní nehoda, obzvlášť ta se zraněními, je velmi náročná nejen pro její účastníky, ale také pro ty, kteří jako první u nehody pomáhají a v některých případech dokonce i zachraňují životy. Jako první s nimi bývá v kontaktu operátor záchranky nebo linky 112, který dobrovolné zachránce instruuje o tom, co a jak dělat. Jen po telefonu to ale občas může být náročné nebo zmatené a ne každý volající zvládne tak velký psychický nápor, začne panikařit a podobně.

Jak volajícím, tak záchranářům (a samozřejmě postiženým) by měla nová aplikace využívající videohovory, které záchranářům živě přiblíží situaci na místě nehody. Nápad pochází z Česka a první zdravotnické záchranné služby už jej testují.

Roční vývoj

První záchranky nový systém začaly testovat už v červnu a výsledky jsou velmi pozitivní. Jen za tři měsíce fungování systém pomohl v desítkách případů. Na svědomí jej mají vývojáři aplikace Záchranka, nicméně systém nemusí nutně fungovat jen s ní. „Aplikace Záchranka doteď detailně odpovídala na základní důležité otázky, tedy kde se volající nachází, co se mu stalo a o koho se jedná. Stále jsme ale hledali způsob, jak bychom operátory dostali na místo ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby, aby si mohli sami udělat obrázek o tom, jak to na místě nehody vypadá. Po více než ročním vývoji se dílo podařilo uvést do provozu,“ říká ředitel Aplikace Záchranka Filip Maleňák.

Dispečer má nově i oči

Stále platí, že jako svědek nehody budete nejprve volat záchranku na lince 155 nebo 112. Kontaktovat ji můžete právě i přes onu chytrou aplikaci. Po předání prvních informací sám operátor rozhodne, jestli je videopřenos nutný nebo ne. V případě, že se rozhodnou pro videopřenos, zašlou na telefonní číslo volajícího SMS zprávu, jejímž otevřením se aktivuje. Hovor s operátorem přitom stále běží dál, volající ho nesmí ukončit. Videopřenos nemá zvukovou stopu, jde jen o obraz.

Zároveň se zahájením videohovoru se záchranářům odešle poloha volajícího a otevře se také okno pro chat. Jediné, co je takovému videopřenosu potřeba, je mobil s kamerou a internetové připojení, ideálně wi-fi , 4G, LTE nebo 5G.
Reklama

Operátor rozhodne, kdy video potřebuje

Nejčastěji k němu operátor bude přistupovat při hromadných nehodách a jiných mimořádných událostech. Právě v takových chvílích potřebuje co nejdetailnější přehled o situaci na místě.

Systém pomůže také při telefonicky asistované první pomoci, kdy může operátor kontrolovat, zda je například masáž srdce prováděna správně. Videopřenos ale pomůže i v případě, kdy má volající vadu sluchu, kdy kromě videa pomůže i chat s operátorem. „Kromě údajů o poloze, totožnosti a stavu volajícího mohou již operátoři aktuálně ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby zmonitorovat prostředí, ve kterém se stala nehoda.

Velmi oceňuji, že díky aplikaci dochází k zásadnímu zkracování času příjezdu záchranářů na místo události,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Reklama

Bezpečnost i pro volajícího

V dnešní elektronické době je výrazně potřeba dbát na bezpečnost dat a informací, které přes naše mobily nebo počítače kamkoliv posíláme. A i s tím nový systém počítá. Už při vývoji byl kladen důraz právě na bezpečí přenášených informací. Ty se tak nikde neukládají a veškerý přenos obrazu je pouze krátkodobý. Samotná komunikace probíhá jen mezi volajícím a konkrétním operátorem. Nikdo jiný k ní nemá přístup.

Diskuze

PICHAV - 09.09.2020 17:07:09
RADEJI BY TO ROVNOU MELI PREHRAVAT !!!!! TEM CO NEUMI ODHADNOUT MOZNOSTI SVE A SVE KARY !!!!! TREBA BY TO MELO PREVENTIVNI EFEKT !!!!! NEZ AZ PO !!!!!! JEN TEM DOKTORUM CO UZ JEDOU STEJNE POZDE !!!! PROC JAKO ????? MASO PRO DOKTORA DZEKSNA !!!!! LIBI ????

Důchodkyně neměla co dělat za volantem. U Plzně zranila člověka a od nehody ujela

Trefila frézu, kterou odhodila na pracovníka údržby silnic. Prý si myslela, že to byl jen kus betonu
04.09.2020 12:41
|
2
Reklama

Dostala pokutu za bezpečnostní pás. Musela si ho zapnout a za chvíli jí při nehodě zachránil život

Policisté spolujezdkyni pokutovali v rámci bezpečnostní akce. Pokutu ale udělili spíše symbolickou
03.09.2020 07:47
|
5

Drsná nehoda u Kladna. Řidič s mazdou vyletěl do vzduchu a po saltu přistál střechou na střeše fabie

Řidič škodovky naštěstí utrpěl jen lehká zranění. Posádka mazdy je na tom mnohem hůř
14.08.2020 11:01
|
0

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
16
Reklama

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2
Reklama
Autosalon TV