Reklama
Autopunk

Tahle posádka kandiduje na titul průšvihářů roku. Opilí a bez roušek jeli smykem před policisty

Alkoholem posilněný spolujezdec navíc po nadávkách policistům skončil v poutech
Zdroj: Policie ČR
Opilý řidič i spolujezdec potrápili policejní hlídku - 1. část

Jízda v řízeném smyku, tedy drifty, kterým se také často říká „jet dveřma napřed“, jsou oblíbenou kratochvílí řady řidičů vlastnících zadokolky. Většina naštěstí ví, že tato zábava nepatří do běžného provozu a řidič by při pálení pneumatik a driftech neměl být opilý. Jinak to viděl řidič Škody Octavia, který nejen, že se o drifty snažil s autem s předním pohonem, ale navíc to zkoušel pod vlivem alkoholu v ulicích města Šlapanice. Poslední smyk skončil přímo u auta policejní hlídky.

Pořadí videí z policejního zásahu

Z řešení opilé posádky octavie policie poskytla hned tři videa. V článku jsou umístěny tak, jak jdou za sebou.

Opilé drifty

Ta přitom jen městem projížděla v rámci běžné hlídky. Nakonec může být ráda, že do ní rychlý a zběsilý řidič nenaboural. Poslední smyk z tamní křižovatky se totiž řidiči moc nepovedl, takže ke srážce nebylo daleko. Policistům bylo rychle jasné, že hlavní roli hraje alkohol. Opilý byl řidič, kterému kromě pokuty a trestných bodů hrozí za jeho opileckou nebezpečnou jízdu dokonce až tři roky za mřížemi.

Neslavně skončil i spolujezdec. Standardně by policisté fakt, že jsou v autě cestující "pod vlivem", neřešili. Jenomže 23letý spolujezdec z octavie opakovaně hlídku velmi sprostě urážel a vyhrožoval. Proto mu policisté také dali dýchnout. Výsledkem byly dvě promile a nasazená pouta. Až ta mladého muže trochu uklidnila. Podle policistů mu za jeho chování hrozí až několikatisícová pokuta.

Aby toho nebylo málo, posvítili si policisté i na další dva cestující. U nich alkohol neřešili. Zaměřili se na absenci roušek, protože v autě necestovali členové rodiny. I je tedy v rámci správního řízení čeká pokuta.
Zdroj: Policie ČR
Opilý řidič i spolujezdec potrápili policejní hlídku - 2. část

Alkohol znamená problémy s vyplacením pojistného

Sedat do auta pod vlivem k opilému řidiči se nevyplácí. Ať už kvůli vysokému riziku nehody, tak i kvůli možným následkům nehody na zdraví. Jakkoliv je řidič samozřejmě za jízdu a to, aby své cestující dovezl v pořádku, zodpovědný, v případě alkoholu a nehod pod jeho vlivem způsobeným, se na případ nevztahuje žádné pojištění. Pokud opilý řidič při nehodě zraní střízlivé spolucestující, pojišťovna jim sice uhradí škodu nebo zdravotní výlohy, ale následně je bude po řidiči vyžadovat proplatit zpět. 
Zdroj: Policie ČR
Opilý řidič i spolujezdec potrápili policejní hlídku - 3. část

Soudy mají jasno

Problém může mít i opilý spolujezdec, který sedne k opilému řidiči. Na to upozornil Nejvyšší soud, který v roce 2014 řešil dopravní nehodu, při které řidič pod vlivem alkoholu havaroval a zraněn byl i jeho opilý spolujezdec. Tomu pojišťovna nechtěla uhradit zdravotní výlohy a případ skončil právě až u Nejvyššího soudu. Ten tehdy konstatoval: ve chvíli, kdy je spolujezdec tak opilý, že jej musí do auta vedle opilého řidič posadit někdo jiný, jde o stejnou situaci, jako by se rozhodl vedle opilého řidiče sednout sám o své vůli. Pokud by se neopil, k této situaci by totiž vůbec nedošlo.

Nejvyšší soud pak v jiném případu z roku 2009 rozhodl, že si spolujezdec, který dobrovolně sedne vedle opilého řidiče, může za případné škody a zranění sám. Nemůže tedy čekat plné odškodnění.
Reklama

Nezapomínejte na roušky

V případu popsaném výše chybovala celá posádka. Pokud pomineme alkohol, je potřeba připomenout, že i v autech platí aktuálně povinnost nosit roušky. Ovšem jen v případech, kdy vezete někoho jiného než rodinného příslušníka. Pokud posádku tvoří kamarádi, kolegové nebo třeba sousedé a zároveň nejsou příbuznými, je nařízeno, aby měl každý roušku. Povinnost se netýká manželů, rodičů s dětmi, sourozenců nebo prarodičů s vnoučaty a pod.

Diskuze

PICHAV - 05.11.2020 15:01:31
RIDIC MA BYT STRIZLIVY !!!!! SPOLUJEZDEC MUZE BYT SNAD KLIDNE NA MOL NE ???? A ROUSKY JSOU NAPROSTOTU NADBYTECNY !!!!! PROTOZE MELI V DECHU DEZINFECKI V PODOBE ALKOHOLU !!!!! TAKZE RESIT RIDICE !!!!! ROUSKY A SPOLUJEZDCE V TOMTO PRIPADE NE !!!!! JASNY!!!!

Opilý cyklista při kontrole o řidičák nepřijde. Hrozí mu ale vysoká pokuta a dokonce i vězení

Cyklista je z pohledu zákona řidičem a proto pro něj platí stejná pravidla a povinnosti
29.07.2020 09:11
|
44
Reklama

Opilý muž nechal po Ostravě řídit sedmnáctiletého synovce. Oba vyfasují trest, mladému hrozí větší

A to má ještě štěstí, že není plnoletý. Jinak by mohl platit až padesát tisíc korun
24.07.2020 07:46
|
1

Ve čtrnácti letech se opil a sedl za volant fabie. Projel zavřenou bránou do cizího domu

V autě měl i spolujezdce a oba po nehodě z místa utekli. Řidiči hrozí až dva roky vězení
24.06.2020 14:08
|
1

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
0

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4
Reklama

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
13
Reklama
Autosalon TV