Reklama
Autopunk

Jel opilý a se zákazem řízení. Soud mu zabavil auto a doživotně zakázal řídit cokoli včetně skútru

Na Slovensku se s nepoučitelnými řidiči nepářou. V Česku takový trest neexistuje
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky/Facebook

Vždy, když informujeme o opilém řidiči, který ujížděl policii nebo pod vlivem boural, zlobíte se v komentářích, jak je možné, že vůbec seděl za volantem. Velmi často jde o řidiče, kteří zákaz řízení porušili opakovaně a nakonec prostě jen znovu dostanou další trest, který jim jednoho dne skončí. Ovšem případ ze Slovenska ukazuje, že soudy a zákony mohou být mnohem přísnější a řidič, který je hlavním aktérem následujícího příběhu, si za volant jen tak nesedne. A rozhodně ne za volant auta, se kterým byl přistižen.
Reklama

Už dříve uložený zákaz řízení

V pondělí dopoledne si policejní hlídka z okresu Michalovce všimla zvláštně jedoucího auta. Při kontrole jeho řidiče se ukázalo, že dotyčný rozhodně nejede střízlivý. Během dechové zkoušky mu bylo naměřeno 1,25 promile. To byl ale teprve začátek jeho velmi špatného dne.

Během lustrace policisté zjistili, že za volantem neměl co dělat. Nejen proto, že byl opilý, ale také proto, že už před časem mu byl soudem kvůli opilosti vydán zákaz řízení všech druhů motorových vozidel, a to po dobu tří let. Proto si hned na místě vyslechl obvinění z maření úředního rozhodnutí a jízdy pod vlivem alkoholu.
Reklama

Zabavené auto

Už o dva dny později, tedy ve středu, byl ve zkráceném soudním řízení uznán z výše popsaného vinným. Zajímavý je ovšem trest, jaký mu soudce udělil. V prvé řadě mu bylo zabaveno auto s tím, že už mu nikdy nebude vráceno. Krom toho byl odsouzen na 8 měsíců za mříže, nicméně zároveň dostal podmínečný odklad na 30 měsíců.

Tím nejtvrdším trestem pak je rozhodnutí soudu, které mu doživotně zakazuje řídit jakékoliv motorové vozidlo. Nikdy už nesmí sednout ani na skútr. Pokud ano, pobytu za mřížemi se nevyhne. A to i v případě, kdy mu uplyne 30měsíční podmínka.
Reklama

V Česku se jen prodlužuje

Pátrali jsme po tom, jestli by se dal doživotní zákaz pro notorické opilce a zároveň řidiče praktikovat i u nás. Dle informací z webu Ministerstva dopravy jsme zjistili, že nikoliv. Konkrétně se tam píše: „V případě, že se řidič bude opakovaně dopouštět tohoto protiprávního jednání, bude mu vždy uložen zákaz činnosti. Pokud navíc bude i přes zákaz činnosti řídit, dopouští se trestného činu, za který mu může být uložen i nepodmíněný trest odnětí svobody.“

V případě, že řidič nadýchá do 0,3 promile, jde jen o přestupek bez trestných bodů. Za něj ve správním řízení hrozí až 20 000 Kč pokuta a zákaz řízení až na rok. Přestupek je to i nad 0,3 promile, ale v tomto případě se řidiči přičítá sedm trestných bodů. Další postihy jsou totožné. Nad jedno promile jde však už o trestný čin, který je ohodnocen sedmi trestnými body, pokutou až 50 000 Kč, zákazem řízení až na 10 let a v případě nehody nebo ohrožení opilým řidičem také vězením až na tři roky.

Diskuze

PICHAV - 07.08.2020 18:45:14
CO BOLO TO BOLO !!!!! TERAZKY JE ODPISANY !!!!! EXCELENTNI UKAZKA JAK STATNI MOC TOTALNE A DOZIVOTNE ZNICI CLOVEKA !!!!! JAKO ZA KSC STB !!!!! CO BOLO TO BOLO !!!!! CO TERAZ !!!!! PROVAZ
PICHAV - 07.08.2020 18:47:45
JAKO ABSTINENT TO NECHAPU !!!!! TO HO NEMOHLI LECIT ????? TO HO MUSELI ODROVNAT ????? ALKOHOL NEMA V KRVI SPORTRIDICE BYT !!!!! ALE TOHLE JE VRAZDA STATNI MOCI !!!!! JAKO TREBA MILADY HORAKOVE

Opilý muž nechal po Ostravě řídit sedmnáctiletého synovce. Oba vyfasují trest, mladému hrozí větší

A to má ještě štěstí, že není plnoletý. Jinak by mohl platit až padesát tisíc korun
24.07.2020 07:46
|
1
Reklama

Ve čtrnácti letech se opil a sedl za volant fabie. Projel zavřenou bránou do cizího domu

V autě měl i spolujezdce a oba po nehodě z místa utekli. Řidiči hrozí až dva roky vězení
24.06.2020 14:08
|
1

Nešťastně zamilovaná a opilá žena se v Brně mstila na autech. Jako zbraň použila plynovou láhev

Výtržnice dala do útoku na zaparkovaná vozidla všechnu svou naštvanost. Možná se dočká i vězení
21.05.2020 10:46
|
0

Padesát odstínů šedi a nudy. Čeští řidiči nejčastěji kupují bílá a šedá auta

Některé automobilky už veselé a výrazné barvy ani nenabízejí. Jiné za tučný příplatek
26.01.2021 07:12
|
0

Řidička v Chudenicích měla šokující zážitek. Na čelní sklo jejího renaultu přistál opilý popelář

Při dopadu se zranil a auto poškodil. Dostal pokutu a může se stát, že přijde o práci
23.01.2021 07:24
|
2
Reklama

Při opravě prasklé pneumatiky ho kolemjedoucí řidič srazil a z místa ujel. Hledá ho policie

Při poruše nebo defektu je spíše než na opravu potřeba myslet hlavně na své bezpečí
22.01.2021 13:50
|
1

Do jízdního pruhu pro autobusy můžete i přes zákaz. Má to ale jednu podstatnou podmínku

Pruhy smí využívat i složky IZS, cyklisty nebo vozy taxislužby. Pravidla však platí i pro ně
21.01.2021 11:51
|
21
Reklama
Autosalon TV