Politik žaluje Mnichov. Na prázdných pruzích vyhrazených pro cyklisty pořádá na protest pikniky
Vztahy mezi cyklisty a motoristy jsou zjevně napjaté skoro všude. Jedním z měst, kde jde o velmi vyhrocené téma, je i německý Mnichov. Vedení města v posledních letech ruší tisíce parkovacích míst a jízdních pruhů a to jen proto, aby vznikaly nové cyklopruhy. Jenomže co na jednu stranu pozitivně vnímají někteří obyvatelé města, jiní nejsou schopni překousnout. Do druhé skupiny patří hlavně řidiči, protože se ukazuje, že se neustále rostoucí počet pruhů pro cyklisty negativně podepisuje na stavu dopravy. A právě na to se snaží upozornit šéf autoklubu Mobil in Deutschland a politik Michael Haberland. Aby svým slovům dodal na důrazu, nechává se fotit na piknikové židli v cyklopruzích, které jinak zejí prázdnotou.
Kolony vedle prázdných cyklopuhů
Podle Haberlanda je až paradoxní, jak vypadá automobilová doprava a jak ta cyklistická. Připomíná pak, že většina cyklopruhů vznikla velmi narychlo, během pandemie. Ukazuje se ale, že zbytečně, byť to město nechce přiznat a dál plánuje další rušení tisíců parkovacích míst. A právě proto podal Haberland na město žalobu.
„Naše kampaň, tedy posezení v jízdních pruzích vyhrazených pro cyklisty, má ukázat to, že tyto pruhy nejsou využívány v takové míře, jakou město očekávalo. Jak vidno, v pruhu pro cyklisty není problém si dát kávu nebo přečíst noviny. Nikomu nebudete překážet, protože tu nikdo nejezdí. Na silnicích nejsou skoro žádní cyklisté, zato auta se tlačí v kolonách,“ řekl magazínu Focus Online Haberland.
Všude je to stejné
Haberland se v rámci rozhovoru hodně rozčílil a podivoval nad tím, jak je možné, že politici dělají tak velká a důležitá rozhodnutí, aniž by nad tím přemýšleli hlavou. „Politici nepřemýšlí a nepracují s fakty. Je to jen ideologie,“ řekl magazínu. Sám Haberland je přitom politikem za stranu CSU.
Magazínu dále řekl, že vláda v rámci testovacího provozu městských cyklopruhů napočítala denně asi 2500 cyklistů, kteří je použili. Aut mělo být asi čtyřikrát více. Jenomže podle Haberlanda jsou ta čísla nepřesná a dost o nich pochybuje. Cyklistů je podle něj a jeho zkušeností mnohem méně a aut naopak více. Důkazem jsou podle něj často až neúnosné kolony a to i v době, kdy hodně lidí stále nedojíždí do kanceláří, ale pracuje z domova. Město předpokládalo, že lidé přesedlají na kola a do MHD, jenomže právě v době pandemie koronaviru se to ukázalo jako naprosto liché. V autě je, co se nemocí týče, přeci jen bezpečněji. Šéf autoklubu navíc upozorňuje, že město je právě kvůli pandemii stále úplně prázdné. Restaurace a bary otevírají jen pomalu, kultura ještě pořádně nefunguje a většina se tak autem přesune jen po nutných schůzkách a zase jede domů.
Kvůli cyklistům kácí stromy
Ovšem ani žaloba, ale ani kolony vedení Mnichova nepřesvědčily k nějakému kompromisu nebo jednání. Město už potvrdilo, že parkovací místa a jízdní pruhy budou dál rušeny. V plánu je dalších 73 kilometrů městských pruhů vyhrazených pro cyklisty, což by daňové poplatníky mělo stát asi 130 milionů eur. Celkem by mělo být zrušeno na 6000 parkovacích míst a navíc pokáceno na 250 zdravých stromů.
Navíc to vypadá, že ona žaloba bude zcela smetena ze stolu, protože i sama CSU je významně proti automobilům. Letos by se měl v Mnichově konat velký autosalon, nicméně v prvé řadě je otázkou, zda jej povolí protikoronavirové restrikce. A pokud ano, právě CSU se k němu pravidelně vyjadřuje velmi kriticky. Město a jeho vedení pak místo samotného autosalonu podpořilo částkou 400 000 eur kongres mobility, který by se měl konat v rámci autosalonu, a týkat by se měl mobility bez aut.