Podle poslance Dolínka může řidič být trestán za nedodržení 1,5m odstupu od cyklisty i bez měření
Měření prý není potřeba
Faktem je, že i v Česku mají dnes řidiči povinnost od cyklistů dodržovat bezpečný rozestup. Ten ovšem prozatím nebyl nijak definován a tedy jeho nedodržení nemohlo být nijak postihováno. Právě proto poslanec Dolínek svůj návrh předložil. Pokud ale nebude tento požadavek převeden do reality, nic se nezmění.
Webový magazín auto-mania.cz se s poslancem Dolínkem spojil a zjistil, jak to s tím dokazováním nedodržení rozestupu vlastně bude. „Pokud bude obecně platit, že bezpečný odstup je minimálně 1,5 metru, policie toto prokazovat nebude muset. Bude jí stačit prokázat, že v konkrétním případu tento odstup dodržen nebyl,“ řekl magazínu.
Podle Dolínka tedy není potřeba měřit to, co je na první pohled naprosto jasné. „K prokázání přestupku není nutné žádné certifikované měřicí zařízení, kterým se zjistí, jestli skutečný odstup byl přesně 45 nebo 55 centimetrů. Ve správním řízení platí zásada vyhledávací. To znamená, že správní orgán může provádět jakékoli legálně pořízené důkazy, které uzná za potřebné. K prokázání přestupku bude stačit dokázat, že skutečný odstup nepochybně nebyl alespoň 1,5 metru, a není nutné zjistit, kolik přesně činil. K prokázání přestupku lze použít například kamerový záznam, svědecké výpovědi nebo informace o šířkových rozměrech komunikace či pruhu a vozidel,“ vysvětlil webu auto-mania.cz.
Problémy s měřením potvrdil i šéf dopravní policie
Policie to vidí jinak
Už dnes platí, že nedodržení bezpečného rozestupu je bez debat prokázáno v případě nehody, kdy řidič cyklistu srazí. A v tuto chvíli to vypadá, že se na tom fakticky vůbec nic nezmění. Podle policie je totiž zatím otázkou, jak vlastně bude vyhodnocováno to, že řidič 1,5metrový rozestup nedodržel. Pouze ve zjevných případech, tedy především při střetech, bude věc postoupena správnímu orgánu. Policie také vysvětlila, že zatím řeší, jak vlastně k onomu měření přistoupit.
„Aktuálně řešíme ve spolupráci s Ministerstvem dopravy metodiku, jak v dané věci při kontrolách uvedeného pravidla bočního odstupu postupovat. Je pravdou, že v rámci této metodiky počítáme s tím, že budou případná porušení dokumentována prostřednictvím současných dokumentačních prostředků, například videokamerou nebo záznamem z laserového měřiče rychlosti, jelikož jiným technickým prostředkem k dané kontrole nedisponujeme,“ vysvětlil vedoucí oddělení tisku Policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Těžko prosaditelné ve správním řízení
A vysvětlil i ono správní řízení zmíněné poslancem, který řekl, že správní orgán může použít jakékoliv důkazy, které uzná za vhodné. To je samozřejmě pravda, ale je potřeba pamatovat na to, že právě ve správním řízení platí, že jakmile jsou pochybnosti, platí zásada, která případnému soudu stanovuje povinnost rozhodnout ve prospěch obžalovaného.
„Je však otázkou, jak bude možné vyhodnotit, zda předjíždějící řidič nedodržel předepsaný boční odstup. Ve zcela zjevných případech bude takovéto jednání oznamováno správním orgánům, kteří v rámci dokazování mohou například přibrat znalce ke stanovení toho, zda byla předepsaná vzdálenost porušena či nikoli. Otázkou je však, zda bude možné uvedené prokázat pouze na základě videozáznamu, případě svědeckých výpovědí,“ dodal Ondřej Moravčík.