Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Cyklisté vs. motoristé - boj o 1,5 metru asfaltu bude mít poražené na obou stranách

Pravidlo o objíždění cyklistů ve vzdálenosti aspoň 1,5 metru vyvolává kontroverze už před schválením
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Spor řidičů motorových vozidel a cyklistů o to, kdo bude na silnici pánem, nebo spíš, kdo na ní bude v jaké míře trpěn, je starý jako sama koexistence obou dopravních prostředků. Zvykové právo silnějšího, které ostatně platí (a je zákonem kodifikováno) třeba na železničních přejezdech, s přibývající popularitou jezdění na kole vystřídalo vypjaté příměří. To je tu a tam opepřeno nějakou tou nakládačkou cyklistovi, který spolu s kamarády blokuje ve vhodný čas pražskou magistrálu, nebo naopak motoristovi, kterého na křižovatce dojedou majitelé šlapohybů a ručně mu vyjasní jeho prohřešek, který se odehrál o pár desítek metrů dříve.

Vozíte v autě velkou šupléru?

Poslaneckou sněmovnou před několika dny zdárně prošel návrh na uzákonění povinného jedenapůlmetrového odstupu motorového vozidla od předjížděného cyklisty vždy a všude. Pokud novela propluje i Senátem a prezidentskou kanceláří, mají se motoristé na co těšit a cyklistům se nijak zvlášť neulehčí.

Ano, pokud totiž nedodržíte oněch 1,5 metru odstupu, které nemáte šanci exaktně změřit, můžete v krajním případě vyfasovat exaktních 7 bodů, deset tisíc pokuty a na rok přijít o řidičák. Vtip je v tom, že ani porušení onoho mezního rozestupu vám exaktně nikdo nedokáže, drakonický trest ale bude v případě správního uvážení rozhodujícího orgánu aplikován z podstaty paragrafu o nebezpečném předjíždění, který se ostatně na danou situaci (ohrožení předjížděného cyklisty) vztahuje už nyní, jen bez toho jedenapůlmetrového parametru.

Jaká změna se odehraje ve vztahu cyklistů a motoristů, pakliže nový předpis opravdu vstoupí v platnost? Kromě další eskalace napětí mezi znesvářenými stranami může docházet například k nebezpečným situacím, kdy se za řidičem obávajícím kvůli možnému postihu předjetí cyklisty (-ů) vytvoří peloton naštvaných netrpělivých motoristů, kteří jsou schopni všeho.
Reklama

Řešení v nedohlednu

Přiznejme si, že ideální řešení neexistuje a případné zavedení pravidla „1,5 metru“ má pouze preventivní charakter bez reálné vymahatelnosti, v praxi se toho asi moc nezmění a vše se bude dál odehrávat v intencích defenzivní taktiky „moudřejší ustoupí“. Ta má ovšem dvě podmínky: 1/ mezi motoristou a cyklistou se musí najít aspoň jeden moudřejší a 2/ musí být kam ustupovat - v opačném případě je průšvih na spadnutí.

To, že těch „nemoudrých“, porušujících elementární pravidla provozu i slušnosti, je dost v obou táborech jsem se svého času mohl sám přesvědčit jako na závody trénující silniční cyklista i jako motoristický novinář, který toho za 13 let denního jezdění nakroutil po silnicích opravdu dost. Jako cyklista vím, že vážné věci jako červená na semaforech, železničním přejezdu, jízda po chodníku či dostatečné osvětlení jsou běžně brány na lehkou váhu nebo úplně ignorovány, stejně tak jako řidič moc dobře vím, jak je velkému množství kolegů obrovsky zatěžko vyčkat pár vteřin za cyklistou, když jede v úzkém místě zrovna auto proti a potom ho (je) s dáním patřičného znamení o změně směru jízdy uctivým obloukem bez obscénních gest objet.

Mnoho lidí se přitom často ocitá ve schizofrenní situaci, kdy v týdnu při cestách do práce nadává na bezohlednost cyklistů, jimiž se ale na rodinném výletě o víkendu sami stávají a žehrají na neomalenost motoristů. Takže klid a toleranci, přátelé.

Diskuze

Petr - 23.11.2021 07:45:48
Cyklisti mě nezajímaj, umeju si okna a jedu dál, když šlapeš a jedeš jak ožralej a skoro uprostřed pruhu tak jsi prostě *****. Jestli chceš jezdit mezi autama na silnicích kde je 70 tak jsi magor a hodně štěstí, pochybuju že to ušlapeš.
Yan - 11.07.2021 14:40:33
Aut je už prostě příliš a situace se bude stále zhoršovat. Např. v Praze pro jinou dopravu než MHD a auta či moto není příliš prostoru a to je právě ten problém. Zatvrzelá povaha boomerů a podobných puchejřů, tomu bohužel moc nepomáhá :-(

Na silnicích umírá nejvíce cyklistů za tři roky. Většinou si za to mohou sami

Dvě třetiny cyklistů v roce 2020 zahynuly vlastní vinou. Chybí jim ukázněnost, míní odborníci
25.03.2021 07:11
|
15
Reklama

Městská zvěrstva: Tady jsou životu nebezpečné cyklopruhy, nesmyslné kruhové objezdy a umělé ostrůvky

Některá dopravní opatření jsou smrtící pro techniku, ekologii i lidské životy
14.03.2021 20:35
|
14

Totálně nadraný cyklista se při kontrole skácel policistům k nohám

Se dvěma promile ujel více než osm kilometrů. Hrozí mu pokuta až 20 000 Kč
10.12.2020 16:53
|
6

Retro: Ford Sierra se z tuzexového snu stal jedním z prvních manažerských aut raného kapitalismu

Dnešní čtyřicátníci si ji dobře pamatují z našich silnic, vydržela totiž dlouho nezestárnout
18.03.2023 08:45
|
8

Retro: Nejlevnější auto 90. let mělo stát 99 tisíc korun. Vyklubal se z něj indický žigulík

Vůz Premier 118 NE byl mediální bublinou, která v roce 1992 splaskla až po pořádném nafouknutí
11.03.2023 08:02
|
7
Reklama

Retro: Akční modely z 90. let zakrývaly chudou techniku Favoritů a Formanů. Dnes jsou vysoce ceněné

Jména jako Komfort nebo Silver Line patří neodmyslitelně k českým automobilovým devadesátkám
04.03.2023 09:22
|
17

Retro: Porevoluční české autobusy Oasa se chtěly přiblížit Západu. Bránil tomu ale i pach toalet

Designově vcelku povedené dálkové autokary z Čáslavi doplatily na krátký vývoj a omezené zdroje
25.02.2023 09:50
|
35
Reklama
Autosalon TV