Reklama
Nová auta

Kdo najde vůz se spalovacím motorem, má bod. V Mnichově se smí mluvit jen o době elektrické

Navštívili jsme autosalon v Mnichově, který už autosalonem není. Mnoho aut na výstavišti nenajdete

Možná je to koronavirem, možná je to tlakem Evropské unie na snižování emisí. Autosalon v Mnichově nazvaný IAA Mobility působí poněkud křečovitě. Neobjevily se tu zdaleka všechny automobilky. Dokonce ani některé ze slibovaných, které se chtějí předvést veřejnosti až v úterý mimo výstaviště v centru města. Aut je tu tedy jen poskrovnu, mnohem víc elektrokol, koloběžek nebo firem stavějících nabíjecí stojany. A když už tu nějaké auto přece jen vystavené je, lze vsadit na to, že má pod kapotou elektromotor. Přesto se najdou výjimky.

Elektrická křeč

Fakt, že automobilky přivezly na své stánky v drtivé většině případů jen elektromobily, je pochopitelný. Snad každá tisková konference v Mnichově začíná slovy o nutnosti zachování klimatu, udržitelnosti, sdílení, recyklaci a hlavně elektrické budoucnosti. Ta už je téměř stoprocentně jistá, jiná možnost není, zdá se.

Jednotlivé značky se snaží zvednout návštěvníkům náladu nejrůznějším způsobem. Například Volkswagen ID Life, který navrhl v Česku známý designér Jozef Kabaň, není jen konceptem dostupného elektromobilu pro mladé. Umí se proměnit v obývací pokoj s televizí a herní konzolí. Lze v něm složit sedadla a vyspat se.

Na pohodlí lidí je zaměřena řada dalších aut. Třeba nevzhledný koncept Mini Urbanaut, který je jakousi studií pro budoucí generace, jež budou v autech spíš odpočívat, než je řídit. Velmi povedený je pak první elektrický Mégane. Renault se rozhodl auto postavit od začátku, tedy na nové platformě, s jinou karoserií, kabinou i funkcemi než má standardní spalovací auto. Za volant tak bude lákat všechny, kteří se chtějí odlišit a dát jasně najevo, že je elektromobilita jejich cestou.

Závan normality? Dacia a VW

Pokud byste na IAA Mobility hledali běžné auto se spalovacím motorem, bylo by to opravdu velmi náročné. Jedna značka ho sem ale přivezla. Jenže jakoby na mnichovský autosalon ani nepatřila, její stánek totiž není v areálu, ale na umělém ostrůvku v laguně před vchodem. Dacia Jogger je vystrčená stranou veškerého dění, ale na sympatickém místě. Auto je navíc snadno přístupné a „prolezitelné“.

Toho jsme také samozřejmě využili. Vůz vypadá dobře, nabízí pocitově prostornou kabinu a místo pro sedm cestujících (na přání). Pohání ho benzinový tříválec TCe o výkonu 110 koní s hliníkovým blokem, který se chlubí nižší hmotností než předchozí jednotky, a tak může slíbit nižší spotřebu. Ta ale zatím změřena nebyla. Nicméně i tohle auto čeká nevyhnutelné. V blízké budoucnosti se bude prodávat i v hybridním provedení. Dacia slibuje, že to bude nejlevnější hybrid na trhu.

Podobně normální je i nový Volkswagen Multivan T7. Designéři konečně našli odvahu, aby proměnili jeho karoserii z klasické krabice v rodinnější model. Má proto zdvojený A-sloupek po vzoru francouzských MPV, masivní palubní desku se spoustou odkládacích prostor a dokonale variabilní interiér. Bude se prodávat nejen jako hybrid, ale i s dieselovým motorem. To je na mnichovském výstavišti opravdu nevídaná rarita. Jiné auto s naftou pod kapotou jsme neviděli.

Pokračujte do fotogalerie

IAA Mobility 2021 jsme prošli halu po hale. Vyfotili jsme přitom pro vás ty nejzajímavější nové vozy. Za pozornost stojí třeba i dvě čínské značky, které tu mají opravdu velké stánky. Co automobilky v Mnichově nabízejí, najdete v komentované fotogalerii úplně na začátku článku.
Reklama

Diskuze

Jakub - 07.09.2021 07:19:17
Smutná to doba :-(
Štěpán - 07.09.2021 07:41:01
Jak za totáče?

Manuální převodovky jsou odsouzené k smrti. Volkswagen se jich chce zbavit už za pár let

S příchodem elektromobilů ztrácí řazení smysl. Automaty vyhrají i kvůli finančním úsporám
30.08.2021 12:12
|
7
Reklama

Mercedes-Benz EQS je první elektromobil, který dojede opravdu daleko. Tak jsme se svezli

Usedli jsme za volant modelu EQS 450+, který slibuje 780 km dojezdu. Jaká je realita?
25.08.2021 08:08
|
9

Pomsta bývalého manažera BMW dokonána. Test vozů Hyundai i20 N, i30 N a Kona N na okruhu i v provozu

Dvě novinky mezi sportovními verzemi osobních vozů Hyundai jsme porovnali s vylepšeným bestsellerem
18.08.2021 07:32
|
0

Řídili jsme nejčernější vůz všech dob. Rolls-Royce, jehož jediné kolo stojí jako auto do města

Rolls-Royce představil nový Black Badge Ghost. Má výkon 600 koní a posádku dokonale hýčká
28.10.2021 14:00
|
0

Řidiči se zbytečně bojí autobusových pruhů. Radši jedou vlevo, i když vůbec nemusí

Nevyužívání pravého pruhu vede k zahušťování dopravy. Lidé jezdí vlevo i proto, že nečtou tabulky
26.10.2021 18:51
|
34
Reklama

Místo dvacky i 150 korun za litr. Češi už kšeftují s nedostatkovým AdBlue, šponují ceny

Ceny na internetu letí prudce nahoru. Není přitom nutné na ně přistoupit, aditivum je stále k mání
25.10.2021 15:15
|
3

Škoda Kamiq se chystá na rally. Automobilka zveřejnila skicu nového studentského konceptu

Model závodní verze nejmenšího SUV mladoboleslavské automobilky vznikne v životní velikosti
25.10.2021 13:10
|
2
Reklama
Autosalon TV