Reklama
Nová auta

V autech bez řidiče budeme běžně jezdit do deseti let, věří šéf Volkswagenu. Už se testují

Koncern se spojil s technologickou společností Argo AI. Společně představili autonomní dodávku
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Všechno je jinak. To by mohlo být moto večírku koncernu Volkswagen v předvečer autosalonu v Mnichově. Místo gigantické akce s novými vozy a vizuální show to bylo komorní setkání. Místo currywurstu pobíhali číšníci s vegetariánskými hamburgery a tataráky z čočky. Ta hlavní zpráva, kterou ale Volkswagen chce poslat do světa, je: Auta bez řidiče budou. A budeme to my, kdo je konečně dá světu.

Do konce desetiletí

„Jsem přesvědčen, že už v roce 2030 budeme na silnicích běžně potkávat auta bez řidiče. Celých 15 procent vozů z naší produkce budou robotické. Nejen pro přepravu lidí, ale i zboží,“ řekl při zahájení akce šéf Volkswagenu Herbert Diess.

Velkou váhu, kterou koncern od nynějška začne dávat autonomním vozidlům, potvrzuje i fakt, že při zahájení večírku po jeho boku stál Bryan Salesky, šéf vývojářské společnost Argo AI, se kterou Volkswagen počítá jako s hlavním partnerem pro vývoj technologie aut bez řidiče.

„Autonomní řízení má nesporné množství výhod. Můžeme redukovat počet smrtelných nehod, v budoucnu dokonce až na nulu. Zpřístupníme vozy postiženým osobám nebo dětem. Auta se mohou po městě pohybovat jen v době, kdy jsou potřeba a jinak vyklidit prostor pro chodce nebo cyklisty. Navíc dají lidem čas. Místo toho, aby řídili, se budou moci věnovat v autě něčemu jinému,“ promluvil vizionářsky Salesky.

O autech bez řidiče automobilky hovoří velmi dlouho. V posledních letech nadšení z autonomních technologií spíš uvadalo. Volkswagen ale podle Herberta Diesse nyní vycítil, že je pro něj ta správná chvíle. Z automobilky se totiž chce transformovat do firmy, která dodává mobilitu. V plánu jsou například i takové věci, že si lidé budou kupovat osobní vozy a budou si u nich pak předplácet možnost právě autonomní jízdy, rychlejší akceleraci nebo delší dojezd na jedno nabití. Firma také už nabrala tisíc nových IT specialistů a počítá s tím, že řada dělníků bude předčasně odcházet do důchodu a jejich počet se tak bude snižovat.

Nový model a testování

Aby Volkwsagen podpořil své odhodlání, představil nakonec v rámci večírku jedno auto. Jde o dodávku bez řidiče ID Buzz, ke které dodalo vše podstatné právě Argo AI. „Vyvinuli jsme lidar schopný dosáhnout na 400 metrů. To je ideální pro autonomní vozidla. Auta tak uvidí daleko dopředu a to i za špatné situace. Bez problémů v noci rozeznají jiný vůz s matným černým lakem. ID Buzz nejen rozpozná cyklisty, chodce nebo zvířata, ale bude i odhadovat jejich chování tak, aby se vyhnul krizovým situacím,“ vysvětlil Salesky.

Autonomní prototyp nyní podstupuje náročné testování na okruhu, aby byl připraven do provozu. Už v roce 2025 by se měla technologie aut bez řidiče objevit v realitě. V rámci programu MOIA začne tou dobou Volkswagen provozovat „sdílené taxi“ v Hamburku. Do města vyjedou desítky aut bez řidiče. Začnou se službou v centru a postupně se budou rozšiřovat do širších oblastí. Důležité je, aby o autech bez řidiče lidé věděli, nebáli se jich a začali o nich hovořit.

Pokud se tedy dnešní vize koncernu naplní, ještě do konce desetiletí nás v řadě evropských měst čekají auta bez řidiče. Je ale otázkou, zda se plány promění v realitu. Volkswagen je ochotný do projektů napumpovat obrovské množství peněz. A to i ve chvíli, kdy musí investovat do řešení ještě náročnějšího problému – elektromobility. Jistou výhodou pro něj je, že elektromobily a auta bez řidiče fungují dohromady. Uvidíme tedy, jak se Diessovi jeho záměr povede a zda se tedy už za pár let svezeme vozem, který nebude nikdo řídit.
Reklama

Diskuze

Bob - 08.09.2021 21:01:40
VW toho už napovídal dost.
PICHAV - 06.09.2021 13:17:02
JO TO VODPOVIDA !!!! OD DESETI LET BEZNE RIDI KAZDY SCHOPNY KLUK !!!! MOZNA I HOLKA POKUD JE TO MUZATKA !!!! NEKDY I DRIV KDYZ JE TO PREVTELENY SENA !!!! PAK SE NA AUTO BEZ RIDICE STEJNE JAKO NA PAPIRY SE RE !!!! PROTOZE SI TO CHCEME UZIT PRECE NE ????

Manuální převodovky jsou odsouzené k smrti. Volkswagen se jich chce zbavit už za pár let

S příchodem elektromobilů ztrácí řazení smysl. Automaty vyhrají i kvůli finančním úsporám
30.08.2021 12:12
|
7
Reklama

Test Volkswagenu Golf GTI Clubsport 45: Jízdně nejlepší předokolka současnosti, ale ten interiér

Speciální edice oslavuje 45 let od uvedení první generace Golfu GTI na trh. Úpravy jsou drobné
20.08.2021 11:15
|
3

Šéf Volkswagenu Diess: Elektromobily není nutné zlevňovat, stačilo by zdražit naftu

Podobně jako ostatní výrobci vsadil Volkswagen vše na elektromobilitu. Růžový sad to ale zatím není
13.08.2021 07:03
|
67

Zábava na klikaté okresky i do města. Nové Suzuki Swift dokazuje, že výkon není všechno

Auto, které přišlo o jeden válec, startuje na českém trhu od 389 900 korun. Nechybí ani 4x4
13.06.2024 12:30
|
0

Tady netankovat: Inspekce rozdala další pokuty čerpacím stanicím, hlavně za nekvalitní benzin

Seznam prodejců paliv, kteří neprošli, se rozrostl o další stanice ve Slavičíně a Pelhřimově
13.06.2024 10:13
|
10
Reklama

Češi si mohou koupit Subaru Outback Geyser s unikátním lakem. Jeho vývoj trval pět let

Nová barva byla určena původně jen pro americký trh. V Evropě teď dala vzniknout speciální edici
12.06.2024 10:09
|
1

Dojezd 355 km za půl milionu korun. Hyundai se chystá představit svůj nejlevnější elektromobil

Model Inster vychází z levného vozu, který se neprodává v Evropě. Mnoho detailů se neví
11.06.2024 10:00
|
1
Reklama
Autosalon TV