Reklama
Nová auta

Šéf Volkswagenu Diess: Elektromobily není nutné zlevňovat, stačilo by zdražit naftu

Podobně jako ostatní výrobci vsadil Volkswagen vše na elektromobilitu. Růžový sad to ale zatím není
Zdroj: Volkswagen

Automobilky na elektromobilech zatím prodělávají, i když jsou v mnoha zemích podporovány dotacemi. Pokud například v Nizozemí, přesněji v provincii Jižní Holandsko vlastní majitel velké naftové SUV, ročně za něj platí daň ve výši několika tisíc eur, při jeho registraci hradí další emisní daň, a navíc opravdu silná auta jsou tam ještě mnohem dražší, než jinde v Evropě. A přitom tam zdražila fosilní paliva tak, že před nedávnem na nejdražších pumpách cena benzínu poprvé překročila dvoueurovou hranici za litr, tedy více než padesát korun.

Když to nejde po dobrém...

Přístup vynucující si přechod k elektromobilům se evidentně líbí šéfovi koncernu VW Herbertovi Diessovi. Ten v rozhovoru pro agenturu DPA otevřeně prohlásil, "že státní dotace na elektrická vozidla by se ve střednědobém horizontu mohly stát zbytečné, ale bude nutné omezit preferenční přístup k fosilním palivům." Jinak řečeno - zdražit paliva pro auta se spalovacími motory, v první řadě naftu tak, aby se ji motoristům už prostě nevyplatilo kupovat.

Ta je podle něj v Německu stále nesmyslně dotována. "Dává to smysl v době, kdy máme plug-in hybridy, které jsou podobně efektivní, a možná ještě lépe, i na velké vzdálenosti?" ptá se Diess. "A navíc už existují trhy jako Norsko, kde je benzinový motor v porovnání s elektrickými vozidly tak silně penalizován, že se téměř vždy kupují ty druhé," dodal.

Zároveň doplnil, že by se nemělo uvažovat o datu, kdy skončí výroba spalovacích aut. Jako příklad uvádí Latinskou Ameriku, která prakticky celá funguje na bioetanolu a také Polsko. Podle něj je náš severní soused s jeho převážně uhelnými elektrárnami v jiné situaci než Španělsko nebo Norsko, kde se používá mnohem více zelené energie. Mírně schizofrenický přístup šéfa Volkswagenu k elektromobilům má však svou logiku. A jsou za ní samozřejmě peníze.

Zatím to jde ztuha

Volkswagen vsadil více než jiní na podporu elektrických aut a chce v nich být staronovou evropskou jedničkou. Jenže má problém - na své strategii zatím prodělává a jen tak se to nezmění. Proto potřebuje, aby přechod na elektromobily nebyl vázán na minimalizaci výrobních nákladů a dotování jejich cen, protože jejich prodej takto nepřináší nikomu zisk. 

Koncern to už i oficiálně přiznal. Na elektromobilech, které mají tvořit v roce 2030 až 70 % prodejů v Evropě a 50 % v USA a v Číně, nedokáže vydělat ani cent. Právě naopak. Na každém elektromobilu, který sjede z linek, prodělává. Potvrdil to sám šéf vývoje Volkswagenu Thomas Ulbricht.

VW, který byl zvyklý, podobně jako jiné velké automobilky, snižovat ceny zvyšováním produkce, narazil na problém, se kterým nepočítal. Vysoké ceny vzácných kovů, tvořících velkou část ceny baterií elektromobilů, ovlivnit nedokáže. Právě naopak, čím více jich je třeba, tím jsou dražší a elektromobily tak brzy nezlevní na "rozumnou" úroveň.

Dokud se to změní, je třeba energetický přechod financovat z jiných zdrojů, tedy z prodeje aut se spalovacími motory, protože z nich má automobilka reálný zisk. Proto Diess začíná zpochybňovat jejich zákaz. Ale zároveň tlačí na to, aby lidé byli nuceni přejít na elektromobily kvůli vysokým cenám benzínu a nafty. Peníze, získané jejich vyšším daňovým zatížením, by stát využil na větší dotace elektrických aut.


Diskuze

Jiří - 13.08.2021 11:32:19
A je to tady. Pořád melou o tom, že BEV budou zlevňovat a konečně našli řešení. Zdražit naftu, když už nestačí zdražovat auta se spalovacími motory. Ty BEV pak spolu s dotacemi a daňovými úlevami fakt budou levnější.
Michal - 13.08.2021 11:40:54
U benzínu i nafty je v Německu spotřební daň citelně ještě vyšší než v ČR, takže Diess jen těžko může prohlásit něco o "omezení preferenčního přístupu k fosilním palivům". Fosilní paliva jsou naopak celá léta zatížena jako málokterá z komodit.

Škodě Enyaq iV přijíždí další velký soupeř. Češi elektromobil Kia EV6 kupují, aniž by v něm seděli

Na rozdíl od technicky příbuzného vozu Hyundai Ioniq 5 bude mít Kia EV6 i sportovní verzi GT
09.08.2021 09:31
|
4
Reklama

Zahodíme v době elektromobilů vozíky? Většina těch současných kouli nemá. Když už, tak moc neutáhnou

Prošli jsme technická data 36 elektromobilů prodávaných v Česku. Tahat vozík nebo přívěs umí jen 15
03.08.2021 07:40
|
6
Reklama

Úřady tlačí elektromobilitu. Její rozvoj ale brzdí vysoké ceny i nedostatek materiálů

Nejvíce chybí cenné kovy, které jsou potřeba pro výrobu baterií. I proto jsou elektromobily drahé
29.07.2021 18:19
|
0

Mercedes přivezl do Prahy nový elektromobil EQS. Ujede 780 km na nabití, baterie má záruku 10 let

Auto se začne prodávat ještě letos koncem léta, ceny se tají. Chystá se i sportovní provedení AMG
27.07.2021 19:38
|
4

Poklady stodol a garáží: Multikára byla a je údernickým fantomem městských parků i továrních provozů

Legendární východoněmecké vozítko pro jeden a tisíc užitkových účelů je geniálním originálem
27.11.2021 08:32
|
1

Poklady stodol a garáží: Praga V3S uměla být fekálním vozem, jeřábem i raketometem

Snad nejznámější československý náklaďák se vyráběl předlouhých 37 let
20.11.2021 08:21
|
29
Reklama

Zloději jdou dnes hlavně po luxusních SUV. Toto jsou modely aut, které se loni kradly nejvíce

Svaz německých pojišťovacích společností zveřejnil statistiky krádeží krytých havarijní pojistkou
19.11.2021 07:44
|
1

Retro: Hasselhofův KITT z legendárního seriálu Knightrider měl plamenomety i tiskárnu

Český fanoušek si postavil dokonalou kopii seriálového Pontiacu Firebird. Trvalo to roky
14.11.2021 08:26
|
3
Reklama
Autosalon TV