Šéf Volkswagenu Diess: Elektromobily není nutné zlevňovat, stačilo by zdražit naftu
Automobilky na elektromobilech zatím prodělávají, i když jsou v mnoha zemích podporovány dotacemi. Pokud například v Nizozemí, přesněji v provincii Jižní Holandsko vlastní majitel velké naftové SUV, ročně za něj platí daň ve výši několika tisíc eur, při jeho registraci hradí další emisní daň, a navíc opravdu silná auta jsou tam ještě mnohem dražší, než jinde v Evropě. A přitom tam zdražila fosilní paliva tak, že před nedávnem na nejdražších pumpách cena benzínu poprvé překročila dvoueurovou hranici za litr, tedy více než padesát korun.
Když to nejde po dobrém...
Přístup vynucující si přechod k elektromobilům se evidentně líbí šéfovi koncernu VW Herbertovi Diessovi. Ten v rozhovoru pro agenturu DPA otevřeně prohlásil, "že státní dotace na elektrická vozidla by se ve střednědobém horizontu mohly stát zbytečné, ale bude nutné omezit preferenční přístup k fosilním palivům." Jinak řečeno - zdražit paliva pro auta se spalovacími motory, v první řadě naftu tak, aby se ji motoristům už prostě nevyplatilo kupovat.
Ta je podle něj v Německu stále nesmyslně dotována. "Dává to smysl v době, kdy máme plug-in hybridy, které jsou podobně efektivní, a možná ještě lépe, i na velké vzdálenosti?" ptá se Diess. "A navíc už existují trhy jako Norsko, kde je benzinový motor v porovnání s elektrickými vozidly tak silně penalizován, že se téměř vždy kupují ty druhé," dodal.
Zároveň doplnil, že by se nemělo uvažovat o datu, kdy skončí výroba spalovacích aut. Jako příklad uvádí Latinskou Ameriku, která prakticky celá funguje na bioetanolu a také Polsko. Podle něj je náš severní soused s jeho převážně uhelnými elektrárnami v jiné situaci než Španělsko nebo Norsko, kde se používá mnohem více zelené energie. Mírně schizofrenický přístup šéfa Volkswagenu k elektromobilům má však svou logiku. A jsou za ní samozřejmě peníze.
Zatím to jde ztuha
Volkswagen vsadil více než jiní na podporu elektrických aut a chce v nich být staronovou evropskou jedničkou. Jenže má problém - na své strategii zatím prodělává a jen tak se to nezmění. Proto potřebuje, aby přechod na elektromobily nebyl vázán na minimalizaci výrobních nákladů a dotování jejich cen, protože jejich prodej takto nepřináší nikomu zisk.
Koncern to už i oficiálně přiznal. Na elektromobilech, které mají tvořit v roce 2030 až 70 % prodejů v Evropě a 50 % v USA a v Číně, nedokáže vydělat ani cent. Právě naopak. Na každém elektromobilu, který sjede z linek, prodělává. Potvrdil to sám šéf vývoje Volkswagenu Thomas Ulbricht.
VW, který byl zvyklý, podobně jako jiné velké automobilky, snižovat ceny zvyšováním produkce, narazil na problém, se kterým nepočítal. Vysoké ceny vzácných kovů, tvořících velkou část ceny baterií elektromobilů, ovlivnit nedokáže. Právě naopak, čím více jich je třeba, tím jsou dražší a elektromobily tak brzy nezlevní na "rozumnou" úroveň.
Dokud se to změní, je třeba energetický přechod financovat z jiných zdrojů, tedy z prodeje aut se spalovacími motory, protože z nich má automobilka reálný zisk. Proto Diess začíná zpochybňovat jejich zákaz. Ale zároveň tlačí na to, aby lidé byli nuceni přejít na elektromobily kvůli vysokým cenám benzínu a nafty. Peníze, získané jejich vyšším daňovým zatížením, by stát využil na větší dotace elektrických aut.