Reklama
Nová auta

Komentář: Nenávist vůči elektromobilitě je pochopitelná, ale neproduktivní. Může vést jen k izolaci

Už se dávno rozhodlo, že následující desetiletí patří elektrickým autům. Je třeba z toho vytěžit
Zdroj: Tiskový servis BMW

Málokterá debata je v poslední době tak vyhrocená jako ta ohledně elektromobilů. Slyšet jsou většinou pouze bezvýhradní odpůrci, nebo naopak fanatičtí příznivci elektromobility, kteří jsou ale nejen na stránkách tohoto webu nebo jeho facebooku ve výrazné menšině. Obě strany používají jen ty nejkřiklavější argumenty, které mají podpořit jejich názor a ty opačné odmítají připustit. Autor tohoto komentáře a zároveň šéfredaktor webu Autosalon.tv se necítí na rozdíl od mnoha novinářských kolegů být členem ani jednoho z radikálních táborů, a proto se pokusí o pohled na elektromobilitu a současnou situaci s chladnou hlavou a nadhledem.

Už dávno je rozhodnuto

Začnu hodně zeširoka. Největším současným problémem lidstva je, že se přemnožilo. Člověk je navíc tvor od přírody stěhovavý, takže se rád pohybuje a individuální mobilitu bez omezování dokonce považuje za své základní právo.

Asi i ten největší fanda automobilů se spalovacími motory uzná, že tato vozidla nejsou z dlouhodobého pohledu udržitelným a vhodným prostředkem individuální mobility. Pomineme suroviny, ze kterých se vyrábějí nebo to, že se kvůli nim lidé i další tvorové po miliónech zabíjejí a mrzačí, protože to elektromobily moc nevyřeší. Soustřeďme se na energii, která současné automobily pohání.

Ropa, ze které se vyrábí benzin a nafta dříve či později dojde (byť mnohem později, než se dříve uvádělo) a její těžba i transport ke zpracování či finální distribuce pomocí ropovodů, tankerů a cisteren planetě mírně řečeno neprospívá. A to platí i o emisích vznikajících jejím spalováním, jakkoli se je podařilo v posledních letech dramaticky snížit. Takže od začátku bylo jasné, že auta se spalovacími motory jsou jen přechodnou fází individuální mobility. Nešlo o to, jestli, ale kdy přijde další vývojový krok.

Přišel dříve, než se předpokládalo, protože přemnožení lidstva a jeho touha po mobilitě a pohodlném životě Zemi devastuje natolik, že se může velmi rychle stát neobyvatelnou. To, že lidé třeba za posledních sto let planetu znečistili a vydrancovali více než jejich předchůdci za tisíciletí vidí každý svéprávný člověk. A většina lidí uznává, že se s tím musí na všech frontách něco dělat. I na poli individuální mobility, byť zřejmě existují i jiné činnosti, které Zemi likvidují ještě víc.

Z mnoha alternativ spalovacích motorů se kvůli mnoha důvodům nakonec prosadila elektřina. Tím nejlogičtějším je fakt, že Slunce tady bude mnohem déle než ropa a energie z něj se získává mnohem šetrněji. Existuje i spousta dalších šetrných alternativ, jak elektřinu získávat, skladovat či distribuovat, které jsou pro planetu lepší než řetězec těžby, zpracování a distribuce ropných paliv. Ano, vím, že zatím stále převažují ty méně šetrné způsoby výroby elektřiny, jako je spalování uhlí nebo získávání energie z jádra, ale to se daří poměrně rychle měnit. Stejně překotně pádí i vývoj baterií, které také nejsou z hlediska ekologie a udržitelnosti úplně ideálním zásobníkem elektřiny.

Nejsem schopen posoudit, nakolik je situace závažná, že musí být přechod na elektromobilitu tak rychlý. A myslím, že je to schopen posoudit málokdo. Jisté ale je, že kdyby vlády pomocí zákonů požadujících dramatické snížení emisí na výrobce aut netlačily, nic moc by se nedělo. Kdo si vlivem propagandy některých osob a seskupení myslí, že je to celé komplot Evropské unie a ostatních zemí a světadílů se to netýká, tak se hodně plete. Sám jsem byl v Šanghaji svědkem toho, jak tam již před několika lety s trochou nadsázky téměř přes noc zmizely skútry na benzin a musely být nahrazeny těmi elektrickými. Na drastickém snižování emisí se shodla většina zemí světa. Argumenty typu "vystupme z EU a tím zůstane vše při starém dobrém" jsou zoufale naivní.

Stejně naivní jsou představy, že se ještě může podařit trend nástupu elektromobilů zvrátit. Milí čtenáři, už dávno je rozhodnuto a žádné nenávistné komentáře to nezmění! Spalovací motory během nekolika let zcela skončí. Před týdnem jsem se na toto téma bavil třeba s šéfem českého zastoupení Mercedesu a ten potvrdil, že třeba tato značka už za čtyři roky zcela přestane s vývojem spalovacích motorů a bude se soustředit jen na elektřinu. Pro spotřebitele by sice byla krásná možnost vybrat si z nabídky mnoha druhů pohonu, ale automobilky nemají peníze na to paralelně vyvíjet auta na ropné produkty a na elektřinu. A hádejte, ke kterému směru se kvůli nutnosti plnit emisní limity asi přiklonily...

Na nejnovějších elektromobilech je vidět, že jsou už nyní v mnoha ohledech o krok dál než nejmodernější auta se spalovacími motory, která jsou ve vývojových centrech na vedlejší koleji. Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Škoda Enyaq iV nebo třeba nejnověji Mercedes EQS - to jsou auta, která z hlediska technologií, ale i dynamiky, komfortu či jízdních vlastností výrazně přeskočila nové generace vozů na ropná paliva. A už je začínají dohánět i tam, kde byly dosud elektromobily velmi špatné - třeba v dojezdové vzdálenosti na "plnou nádrž".

Čeká nás přechodné období

Kolega novinář Franta Dvořák nedávno napsal na webu idnes.cz za nadšeného potlesku odpůrců elektromobility, že nastupující věk elektrických aut ničí tu nádhernou dobu trvající v Česku jen několik krátkých let, kdy si každý z průměrného platu mohl našetřit na nové auto, které ho komfortně kamkoli dovezlo. Z tohoto úzce vymezeného úhlu pohledu bez zmínění souvislostí má naprostou pravdu. A z tohoto úhlu pohledu nenávist k elektromobilům chápu a rozumím ji.

Nové předpisy, nařízení a regulace nahrávající elektrickým autům totiž nevyhnutelně zdražují ta se starší koncepcí. A budou zdražovat i jejich provoz. Jak si myslíte, že stát nahradí spotřební daň z benzinu, nebo nafty? Ministerstvo financí mi na tuto otázku odpovědělo vyhýbavě ve smyslu, že to zatím není potřeba řešit, ale tipnul bych si, že stát neuvalí vyšší daň na elektřinu, když bude muset kvůli globálním dohodám zařídit, aby se elektomobily prosadily. Naopak si myslím, že napaří ještě vyšší daně na klasická paliva.

Jenže zakonzervovat stávající stav, nebo ještě lépe stav před deseti lety, kdy auta byla nejlevnější, protože nemusela mít spoustu současných povinných bezpečnostních prvků výbavy a tak nízké emise, kvůli výše uvedeným globálním změnám prostě nelze. Přesto bych do budoucna věci ohledně "demokratizace individuální mobility" ve věku elektromobilů neviděl jen černě. První vlna elektromobilů sice logicky zahrnovala většinou ty nejdražší segmenty, ale se zvyšujícím se počtem elektrických aut a díky obrovským investicím do jejich technologie se brzy dočkáme i modelů za výrazně lidovější ceny. Vzhledem k tomu, že elektromobily jsou technicky vzato výrazně jednodušší než auta se spalovacím motorem, je podle mne jen otázkou let, kdy se jejich ceny vzhledem k příjmům lidí dostanou na úroveň, kde nyní jsou, nebo kde dokonce ještě před velkým zdražením z posledních let byla auta na fosilní paliva.

Samozřejmě je před námi přechodné období, během kterého se musí vyřešit spousta problémů, které jsou s elektromobilitou spojené - a to zejména přístup k rychlému nabíjení pro většinu občanů. Také je nutné zajistit co nejméně bolestný útlum aut s motory spalovacími. Je téměř jisté, že se během tohoto období ohledně elektromobility vynoří další problémy, které bude nutné řešit. A že dojde na opatření, která určitou skupinu majitelů aut se spalovacími motory poškodí.

Každopádně ale z nejširšího úhlu pohledu nevidím jako produktivní elektromobily nenávidět, nebo je sabotovat. Naše současná vláda má sklony k populismu, a proto se ve shodě s převažujícím veřejným míněním snaží elektromobilitu a její rozvoj v Česku nepodporovat nebo brzdit. Takové švejkování ale může Česko do budoucna poškodit. Jak už jsem napsal: o tom, že elektromobily převládnou, se dávno rozhodlo a nemá cenu teď řešit, jestli je to dobře, nebo špatně. Dobře se bude mít ten stát a jeho občané, jehož lídři se novému trendu přizpůsobí a vytěží z něj co nejvíc. Lidé z firem zapojených do autoprůmyslu v Česku už to dávno vědí, a proto jsou z postoje vlády a z některých prohlášení premiéra Babiše ohledně elektromobility zděšeni. Hrozí totiž, že se Česko místo automobilové velmoci stane izolovaným skanzenem.

To je pohled firemní a globální, který se ale ve finále může stát pro spoustu lidí pohledem velmi osobním, protože automobilový průmysl živí v Česku přímo či přeneseně spoustu obyvatel.

Běžný občan si ale auto většinou nepořizuje proto, aby zachraňoval planetu, nebo podpořil firmu či stát, takže naprosto chápu, že aktuálně nevidí moc důvodů, proč by si měl elektromobil pořídit. Zejména pokud se s ním třeba nikdy nesvezl. A zatím ještě má šanci si vybrat z mnoha jiných alternativ. Volí takové auto, které je pro něj nejvýhodnější z hlediska praktického použití i provozních nákladů. V současnosti ještě v tomto ohledu suverénně vedou auta se spalovací koncepcí, ale doba se bude opravdu rychle měnit a každý, koho individuální mobilita zajímá a baví, nebo prostě chce na autě co nejméně prodělat, by měl s elektromobily počítat.

Za tým webu i pořadu Autosalonu.tv slibuji, že situaci budeme sledovat a informovat o ní bez emocí, s nadhledem a ze všech úhlů pohledu, zejména se zaměřením na potřeby co nejvíce českých řidičů. Spousta z vás nám více či méně slušně píše, ať elektromobily úplně ignorujeme. Doufám, že teď pochopili, proč to nebudeme dělat. Stejně tak ale rozhodně nebudeme ignorovat ani auta se spalovacími motory, a to ani poté, co elektromobily převládnou v nabídce nových vozů. Protože rozumím tomu, že se spousta lidí dlouho nebude chtít aut na benzin a naftu z mnoha důvodů zbavit.

Diskuze

Pavel - 11.09.2021 00:43:57
Krásný článek , je přece rozhodnuto o nás bez nás a právě Elektrika je to pravé ořechové tak nevím článek opravdu na úrovni mentality KLDR
Jirka_jj - 19.08.2021 09:07:30
Běžné auto za svoji životnost vymění min. 3 majitele Vozidlo tak není "přímým odpadem" min 15-20 let. Současný elektromobil má za 8 let baterie KO. Za 8 let tady máme kompletní neprodejný šrot za milion, který neumíme recyklovat.

Elektromobily nás nezajímají, ukazují data z českých firem. Jsme pozadu se sítí nabíječek

Protože je málo nabíjecích stanic, je málo elektromobilů. A obráceně. Je to začarovaný kruh
25.07.2021 19:46
|
12
Reklama

Potenciál solární energie v praxi: Nizozemský elektromobil ujel na jedno nabití 710 km

Lightyear One nevyžaduje dobíjení ze sítě klidně i celé týdny. Dobíjí se postupně ze slunce
21.07.2021 16:56
|
9

Zůstatková hodnota elektromobilů prudce klesá. Už několikaletá auta jsou prakticky bezcenná

Nůžky mezi kupní cenou a tou, za kterou jste schopní elektroauto prodat, se drasticky rozevírají
14.07.2021 08:32
|
25

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0
Reklama

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV