Reklama
Řidičův chleba

Češi si myslí, že elektromobil by měl stát maximálně půl milionu. Elektromobilitě celkově věří

Nákup elektrického auta do budoucna plánuje velká část lidí. Doufají, že přispěje stát
Zdroj: Tiskový servis BMW

Ať se nám to líbí nebo ne, elektromobilita se postupně stává součástí našich životů a už teď je jasné, že v blízké budoucnosti bude naprostým standardem. Ostatně, řada automobilek ohlásila, že za pár let, některé už za rok či dva, postupně přestanou vyrábět a následně i prodávat auta se spalovacím motorem. Volkswagen Financial Services se proto rozhodl udělat mezi Čechy průzkum, který se týká právě elektromobility. Vyplývá z něj, že se k ní v Česku sice nestavíme úplně negativně, ale byli bychom nejraději, kdyby značnou část případného pořízení elektrického auta dotoval stát. Průzkum probíhal v dubnu letošního roku na vzorku 800 dotázaných.

V Pardubicích elektromobily nechtějí

Z průzkumu také vyplynulo, že Češi jsou k případnému nákupu elektrického auta v současné době poněkud obezřetní, ale plány na pořízení má značná část dotázaných. Zatímco během nadcházejících dvou let o pořízení elektromobilu uvažuje nebo je o něm pevně rozhodnuto 19 % řidičů, v horizontu pěti let už jejich podíl vzrostl na 26 %. Zajímavým zjištěním je, že nejčastěji o elektromobilu uvažují řidiči na Vysočině (36 %) a v Olomouckém kraji (34 %), nejméně atraktivní je pak pro motoristy z Pardubického kraje (7 %).

Zajímavé také je, že řada dotázaných by elektrické auto koupila především kvůli nulovým místním emisím. Kvůli tomu by takový vůz koupilo 44 % respondentů. Třetina kvituje nízké provozní náklady a každý dvacátý by elektromobil koupil kvůli svižnější akceleraci nebo prestiží spojenou s vlastnictvím elektromobilu.

58 % dotázaných je přesvědčeno, že elektromobilita je budoucností, ale jedním dechem zmiňují velké problémy s nedostatečnou infrastrukturou dobíjecích stanic. Podle poloviny účastníků průzkumu totiž bude trvat ještě minimálně 10 let, než bude hustota dobíjecích stanic dostatečná. Třetina (34 %) řidičů je pak toho názoru, že na její rozvoj bude stačit šest až deset let. Pouze jeden ze sta dotázaných řidičů počítá s adekvátní dobíjecí sítí v horizontu jednoho až dvou let.

Reklama

Vysoká cena je problém

Podle 37 % dotázaných by byla ideální cena elektromobilu do půl milionu korun. Pro každého šestého by pak maximální limit představovala částka 750 000 Kč. Právě vyšší pořizovací cena patří společně s limitovanou dojezdovou vzdáleností a hustotou dobíjecích stanic k nejčastěji zmiňovaným obavám.

Sedm procent dotázaných by se pak spokojilo s tím, aby stát na nákup elektrického auta přispíval zhruba pětinou, třicetiprocentní dotace by už motivovala každého čtvrtého. Státní příspěvek v hodnotě poloviny pořizovací ceny vozu by pak byl dostatečným argumentem pro 58 % řidičů.

„Průzkumy dlouhodobě ukazují, že Čechy od pořízení elektromobilu odrazuje především jejich vyšší pořizovací cena. Právě dotace jsou dle mého názoru jednou z cest, jak dostat elektromobilitu do hledáčku českých řidičů. Zatímco v západních zemích nebo na Slovensku dosahují státní příspěvky až 9 000 eur (cca 230 000 Kč – pozn. redakce), v Česku žádný dotační program pro občany nenajdeme. Stát pro letošek nechystá dokonce ani dotační program pro firmy, a Česko tak bohužel zaostává za evropskými automobilovými trendy,“ říká jednatel Volkswagen Financial Services Vratislav Strašil.


Diskuze

Miroslav - 19.07.2021 14:22:27
Docela by mne zajimalo u koho a kde delali ten pruzkum ze Cesi chteji e.auto.Nikoho takoveho ve svem okoli neznam.Ani znami a znami znamych.
Pedro - 15.07.2021 17:01:22
A teď si ještě představte, že se tento nesmysl stane realitou a všichni si pořídíme auto na baterky. Takže ty dotace budeme dávat sami sobě? Rorumím tomu dobře? Ale možná v Bruselu natisknou biliony nových eur a ty nám darují.

Elektrifikace se nevyhýbá ani těm nejvíce terénním vozidlům. Důkazem je výrobce bugin Polaris

Podívejte se na přehled novinek pro rok 2021 od americké značky Polaris
27.06.2021 07:23
|
1
Reklama

Evropská unie rozhodla, že elektrokoloběžky budou muset mít povinné ručení

Záležet ale bude na tom, do jaké kategorie koloběžka patří. Platit budou majitelé těch rychlých
24.06.2021 15:22
|
25

Rychlé zvýhodnění elektromobilů prosazují jen Zelení a TOP09. Ostatní strany jsou proti, nebo mlží

Předvolební dotazník Autosalonu se ptá i na třaskavé téma ekologické dopravy a snižování škodlivin
03.06.2021 22:28
|
2

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV