Reklama
Nová auta

Wrangler do zásuvky? Zvykejte si! Celý Jeep bude v budoucnu elektrický, říká šéfka značky

Nový Jeep Wrangler přijde do Evropy za rok. Elektrifikace všech modelů je nevyhnutelná věc
Zdroj: Tiskový servis Jeep

Jeep Wrangler, klasický americký off-road, nekoupíte už jinak než s plug-in hybridním motorem. Je to trochu paradox, protože s tímto autem si fanoušci značky spojují spíš žíznivé spalovací motory. Drsné image už ale nesmí hrát hlavní roli. Nyní značka bojuje o evropského zákazník a půlka její modelové řady se vyrábí v Evropě. „Očekáváme růst a i to je důvod, proč už pod kapotou Wrangleru nebude nafta k dispozici,“ říká v evropská šéfka Jeepu Antonella Bruno v rozhovoru pro Autosalon.

Nasadit hybridní pohon do off-roadu je poměrně odvážný krok. Jak těžké ho bylo dostat na palubu?
Ve čtyřdveřovém provedení jsme pro něj našli dostatek místa, ve dvoudveřovém se ale neobjeví. Tam prostor není. Výhodou bylo, že jsme mohli nechat klasický pohon všech kol s tím, že jsme jen přidali elektromotor a baterie. Výsledkem tak je, že můžete jet v režimu 4x2 nebo 4x4 ať už právě jedete na benzin nebo elektřinu. Systém také sám určuje, jak silná bude rekuperace energie. Řidič si také může zvolit maximální dobíjení za jízdy pomocí tlačítka.

Je to váš hybridní systém?
Na tu otázku nemohu příliš konkrétně odpovědět. Ale jak je dnes běžné, vyvíjeli jsme ho ve spolupráci s dodavateli a je americký. Chci podotknout, že už od začátku vývoje aktuální generace Wrangleru, který přišel na trh v roce 2018, jsme integraci hybridu plánovali.

A co čistě elektrický pohon?
Elektromobilita je součástí našeho strategického plánu, který chceme zveřejnit až na konci roku. Přitom ukážeme naše budoucí projekty. Aktuálně řešíme, co je vhodné pro jaké využití. Každopádně je pravda, že v budoucnu budou všechny modely Jeepu buď elektrické, nebo alespoň elektrifikované.

Při pohledu do vaší aktuální nabídky se ale zdá, že už jste na hybridy zaměřená automobilka.
Hybridy jsou pro nás nesmírně důležité. Už proto, že na palubě modelů Renegade a Compass místo mechanického 4x4 využíváme e-AWD (paralelní pohon všech kol s pomocí elektromotoru, pozn. red.). To nám umožnilo být na jednu stranu hybridní, na druhou si ale zachovat své DNA vozů s pohonem všech kol. A navíc, když si lidé jízdu v takovém voze vyzkouší, zjistí, že je ještě lepší než ve starém. Třeba díky vyššímu výkonu, který má řidič k dispozici.

Přesto, nebojíte se, že přijdete o zákazníky, kteří u vašich aut hledají tradiční spalovací motory?
Je pravda, že ještě stále je v některých evropských zemích včetně Česka menší poptávka po elektrifikovaných vozech. To se ale může velmi brzy změnit. Proto očekáváme růst. A i to je důvod, proč už pod kapotou Wrangleru nebude nafta k dispozici. Mimochodem, hybridní Wrangler se v Evropě nabízí zhruba od začátku roku a zatím jsou prodejní výsledky oproti verzím s čistě spalovacími motory beze změn.

Ale v Gladiatoru zatím je. Máme se bát, že i tam o ni skalní příznivci dieselu přijdou?
Ne, rozhodli jsme se ho tam nechat. Už proto, že je to jinak zaměřené auto než Wrangler. Wrangler je připraven na každodenní ježdění, lidé s ním jezdí i po městě. Tam dává plug-in hybridní řešení smysl.

Před pár lety jste byli klíčovou automobilkou tehdejšího koncernu FCA. Dnes máte na trhu vlastně jen čtyři modely, chybí tu Cherokee i Grand Cherokee. Bude se nyní nabídka pod novým koncernem Stellantis zase rozšiřovat?
Ano, bude. Teď alespoň mohu říci, že v červnu příštího roku přijde nový Grand Cherokee, který se ještě do konce letoška představí ve Spojených státech. Z logiky věci o něm teď nemohu detailněji mluvit. Stejně tak vás musím odkázat na plánované představení strategie ohledně dalších nových modelů. Například Wagoneer, který v USA navazuje na silnou tradici, se ale zatím do Evropy nechystá.

Budou nějaké větší rozdíly mezi modely v USA a v Evropě? Řekněme, že Compass pro Evropany bude mít jiný design než pro Američany?
Vždy tu nějaké drobné rozdíly jsou, nicméně i z ekonomického hlediska dává smysl mít co nejvíce společných dílů a tím šetřit náklady. Modely jako Grand Cherokee a Wrangler ale dál budou stylově spíš americké, zatímco Renegade a Compass jsou více zaměřené na Evropu. Také se už oba vyrábějí v italské továrně v Malfi.

Nejste už spíš italskou než americkou značkou?
Ne, to v žádném případě. Jistě, jsme rádi, že se v Itálii vyrábí Renegade a Compass a Italové nás do jisté míry vzali za své. Aktuálně je díky tomu Itálie pro nás tím nejdůležitějším trhem, dělá asi 50 procent našich evropských prodejů. Wrangler se nejlépe prodává v Německu nebo ve Francii a i díky hybridnímu pohonu si slibujeme větší zájem i na dalších trzích.
Reklama

Diskuze

Miroslav - 17.10.2022 20:33:08
Doufám že ne ono žen článek je docela blbost. Ve státech ba naopak začali nově dělat wranglera s 5.7 Hemi. Ono upřímně s motorizaci co se dodává do Evropy je to zcela k ničemu a neprodejné. Elektro je uz totální blbost.
Slávek - 13.09.2022 06:22:39
Další značka která se rozhodla to zabalit? A nebo bude součásti výbavy i benzínová nebo naftová elektrocentrála?

Pick-up Jeep Gladiator zvládne v terénu leccos. Překvapil především svými vodními hrátkami

V Autosalonu však tentokrát nebudeme zkoušet brodivost, ale něco úplně jiného
20.04.2021 13:14
|
0
Reklama

Jeep slaví 80. výročí speciálními modely. Retrospektivní reklama se natáčela v Česku

Speciální edice 80th Anniversary bude zahrnovat modely Renegade, Compass, Wrangler a Gladiator
29.01.2021 09:56
|
0

Není pohon všech kol jako pohon všech kol. U vozů značky Jeep jsme našli devět odlišných systémů

Víte, jak se od sebe liší Active Drive, Quadra-Trac, Rock-Trac, Command-Trac nebo 4xe?
06.01.2021 19:11
|
1

Kvíz: Multikára pomáhala socialistickým budovatelům. Jak se vyznáte v její historii?

Kdy konečně mohla vyjet ze skladů na silnice a kolik toho opravdu uvezla? Na to se ptáme v kvízu
19.05.2024 09:43
|
1

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1
Reklama

Pozor na ojetiny z Německa, většina jich prošla nehodou. Opravy vyjdou na desítky tisíc

Podle pojišťoven dosahuje průměrná výše poškození dovezených vozů na 290 tisíc korun
13.05.2024 15:39
|
1

Ojetý Volkswagen Phaeton vás za 100 tisíc zahrne komfortem. Očekává ale pečlivého majitele

Naftový šestiválec je držák, kterého se bát nemusíte. Horší je to s elektronikou i puchýři karoserie
13.05.2024 12:58
|
0
Reklama
Autosalon TV