Reklama
Řidičův chleba

Úřady tlačí elektromobilitu. Její rozvoj ale brzdí vysoké ceny i nedostatek materiálů

Nejvíce chybí cenné kovy, které jsou potřeba pro výrobu baterií. I proto jsou elektromobily drahé
Zdroj: Tiskový servis Coface

Jen málokteré téma je dnes motoristy tak moc komentováno, jako je elektromobilita. Jedni ji přijali, druzí se k tomu ani nechystají a pak jsou tu ještě úřady, především Evropská unie, která nejspíš brzy té druhé skupině její plány zhatí. Stále více se totiž mluví o tom, že za několik desítek let nebude možné si koupit auto se spalovacím motorem. Některé státy světa dokonce zvažují tento zákaz zavést ještě dříve. To vše ve jménu čistého ovzduší a nulových lokálních emisí. Nicméně nastupující elektromobilita má kromě těchto pozitiv také svá negativa. A ta její rozvoj zatím výrazně brzdí.

Nejsou díly a cenné kovy

Ukazuje se, že v automobilovém průmyslu jsou chybějící čipy vlastně jen podružný problém. Většina automobilek v poslední době sází hlavně na vývoj a výrobu elektromobilů nebo elektrifikovaných modelů, což s sebou nese také extrémně zvýšenou poptávku po kovech nezbytných pro výrobu baterií i samotných elektromobilů. A výsledkem toho jsou vyšší ceny jak těchto prvků, tak samotných aut. A jinak tomu asi nějakou dobu nebude. „Cena elektromobilů zůstane minimálně v příštích dvou letech pravděpodobně vysoká. Neočekáváme žádné zásadní změny v cenovém vývoji," říká Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface.

A dodal: „„Důvodem vysokých cen je zvýšená poptávka po kovech, které jsou nezbytné pro výrobu baterií, zejména po lithiu, kobaltu a mědi. Jejich nabídka však vzhledem k celosvětové podpoře elektromobility nestačí pokrýt poptávku.“ A bude hůř. Coface očekává, že ceny niklu, hliníku a mědi, tedy materiálů nezbytných k výrobě aut a baterií, ještě porostou. Stejně tak poptávka, což z elektromobility dělá tak trochu začarovaný a zároveň velmi drahý kruh.

Recyklace pokulhává

Pokud některá z automobilek komunikuje elektromobilitu, jedním dechem také mluví o recyklaci baterií jako o jediném možném postupu likvidace nefunkčních nebo starých článků. Má to ale háček. Jakkoliv je poptávka po recyklaci obrovská, zatím to nejde nijak dobře. Dle pojišťovny se lithium, jeden z hlavních prvků baterií, v tuto chvíli recykluje jen z jednoho procenta. Lépe je na tom kobalt, který je možné recyklovat z asi 60 %. Ale vzhledem k rostoucímu počtu baterií to opravdu není dost.

V bateriích je přitom používá několik desítek kilogramů kovů, ne-li stovek. Například hliník tvoří přibližně polovinu celkové hmotnosti, následuje měď, grafit a nikl. A to všechno zatím není možné plnohodnotně recyklovat nebo, a to by bylo úplně nejlepší, nahradit jinými, lépe recyklovatelnými a dostupnými prvky.

Obrovským problémem je také získávání těchto kovů. Jedním z největších producentů těchto materiálů je Demokratická republika Kongo, kde se ovšem podle dat pojišťovny Coface na těžbě často podílí malé děti a navíc je kvůli ní drancováno životní prostředí, především pak masivním odlesňováním. Dětská práce je ale v posledních letech výrazně na ústupu, v některých částech světa naštěstí vymizela úplně.  

Vyšší daně kvůli elektromobilům?

Přesto všechno segment elektromobilů každoročně roste. Zatímco v roce 2019 činil podíl e-aut 8 %, v roce 2020 to bylo již 13 %. "Podle dostupných údajů vzrostl prodej elektromobilů v prvním čtvrtletí roku 2021 meziročně o 41 %. V letošním roce se očekává růst až o 70 %," říká Ján Čarný. Přesto je podíl elektromobilů stále malý. Zatímco vozidel se spalovacími motory je v Česku víc enež šest milionů, elektromobilů asi 7000. „Důvodem je vyšší pořizovací cena v porovnání s automobily se spalovacím motorem. Tento cenový rozdíl je umocněn absencí dotačních programů motivující jednotlivce a firmy k pořízení elektromobilů. Tyto program jsou přitom obvyklé v řadě evropských zemí. Rozvoj elektromobility u nás brzdí i špatná infrastruktura dobíjecích stanic,“ vysvětlil Ján Čarný.

Brzy se ale podíl elektromobilů, i z důvodů nařízení EU, nejspíš změní. Následkem toho stát přijde o obrovské peníze za spotřební daň z pohonných hmot. Benzin a nafta prostě už nebudou tolik potřeba. Je tedy na stole otázka, zda bude nějak výrazněji zdaněn elektrický proud. Zeptali jsme se na to na Ministerstvu financí, které nám řeklo: „Trh s elektromobily v České republice tvoří stále relativně malý segment a související negativní dopad na inkaso spotřební daně z pohonných hmot či DPH je z pohledu Ministerstva financí spíše zanedbatelný. Bezpochyby ale můžeme sledovat rostoucí trend na trhu s elektromobily, který do budoucna může promlouvat do diskuze o daňovém mixu.“

Zatím tedy resort financí žádné velké změny neplánuje, jakmile ale podíl elektromobilů a výrazněji stoupne a tím zároveň výrazně klesne odběr fosilních pohonných hmot a tedy i vybrané daně, zcela jistě se místo pobídek na koupi elektro auta dočkáme spíše nové daně za elektřinu.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mercedes přivezl do Prahy nový elektromobil EQS. Ujede 780 km na nabití, baterie má záruku 10 let

Auto se začne prodávat ještě letos koncem léta, ceny se tají. Chystá se i sportovní provedení AMG
27.07.2021 19:38
|
4
Reklama

Zákaz spalovacích motorů v EU od roku 2035 není definitivní. V návrhu lze najít důležité detaily

Ambiciózní plán EU směřující ke klimatické neutralitě v roce 2050 zásadně ovlivní osobní dopravu
15.07.2021 15:08
|
0

Norové měřili reálný dojezd elektromobilů v zimě i v létě. Výsledky překvapí v dobrém i zlém

Norská asistenční služba NAF prověřila dojezd dvaceti různých typů elektromobilů
27.04.2021 19:15
|
16

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6
Reklama

Prezident Pavel osedlal lehké enduro CFMOTO 450MT. Český hit roku na trhu nemá konkurenci

Někteří prezidenti jezdí na nafukovacích člunech po rybníce, jiní se nebojí vzít motorku do terénu
31.10.2024 09:53
|
18

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV