Úřady tlačí elektromobilitu. Její rozvoj ale brzdí vysoké ceny i nedostatek materiálů
Nejsou díly a cenné kovy
Ukazuje se, že v automobilovém průmyslu jsou chybějící čipy vlastně jen podružný problém. Většina automobilek v poslední době sází hlavně na vývoj a výrobu elektromobilů nebo elektrifikovaných modelů, což s sebou nese také extrémně zvýšenou poptávku po kovech nezbytných pro výrobu baterií i samotných elektromobilů. A výsledkem toho jsou vyšší ceny jak těchto prvků, tak samotných aut. A jinak tomu asi nějakou dobu nebude. „Cena elektromobilů zůstane minimálně v příštích dvou letech pravděpodobně vysoká. Neočekáváme žádné zásadní změny v cenovém vývoji," říká Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface.
A dodal: „„Důvodem vysokých cen je zvýšená poptávka po kovech, které jsou nezbytné pro výrobu baterií, zejména po lithiu, kobaltu a mědi. Jejich nabídka však vzhledem k celosvětové podpoře elektromobility nestačí pokrýt poptávku.“ A bude hůř. Coface očekává, že ceny niklu, hliníku a mědi, tedy materiálů nezbytných k výrobě aut a baterií, ještě porostou. Stejně tak poptávka, což z elektromobility dělá tak trochu začarovaný a zároveň velmi drahý kruh.
Recyklace pokulhává
Pokud některá z automobilek komunikuje elektromobilitu, jedním dechem také mluví o recyklaci baterií jako o jediném možném postupu likvidace nefunkčních nebo starých článků. Má to ale háček. Jakkoliv je poptávka po recyklaci obrovská, zatím to nejde nijak dobře. Dle pojišťovny se lithium, jeden z hlavních prvků baterií, v tuto chvíli recykluje jen z jednoho procenta. Lépe je na tom kobalt, který je možné recyklovat z asi 60 %. Ale vzhledem k rostoucímu počtu baterií to opravdu není dost.
V bateriích je přitom používá několik desítek kilogramů kovů, ne-li stovek. Například hliník tvoří přibližně polovinu celkové hmotnosti, následuje měď, grafit a nikl. A to všechno zatím není možné plnohodnotně recyklovat nebo, a to by bylo úplně nejlepší, nahradit jinými, lépe recyklovatelnými a dostupnými prvky.
Obrovským problémem je také získávání těchto kovů. Jedním z největších producentů těchto materiálů je Demokratická republika Kongo, kde se ovšem podle dat pojišťovny Coface na těžbě často podílí malé děti a navíc je kvůli ní drancováno životní prostředí, především pak masivním odlesňováním. Dětská práce je ale v posledních letech výrazně na ústupu, v některých částech světa naštěstí vymizela úplně.
Vyšší daně kvůli elektromobilům?
Přesto všechno segment elektromobilů každoročně roste. Zatímco v roce 2019 činil podíl e-aut 8 %, v roce 2020 to bylo již 13 %. "Podle dostupných údajů vzrostl prodej elektromobilů v prvním čtvrtletí roku 2021 meziročně o 41 %. V letošním roce se očekává růst až o 70 %," říká Ján Čarný. Přesto je podíl elektromobilů stále malý. Zatímco vozidel se spalovacími motory je v Česku víc enež šest milionů, elektromobilů asi 7000. „Důvodem je vyšší pořizovací cena v porovnání s automobily se spalovacím motorem. Tento cenový rozdíl je umocněn absencí dotačních programů motivující jednotlivce a firmy k pořízení elektromobilů. Tyto program jsou přitom obvyklé v řadě evropských zemí. Rozvoj elektromobility u nás brzdí i špatná infrastruktura dobíjecích stanic,“ vysvětlil Ján Čarný.
Brzy se ale podíl elektromobilů, i z důvodů nařízení EU, nejspíš změní. Následkem toho stát přijde o obrovské peníze za spotřební daň z pohonných hmot. Benzin a nafta prostě už nebudou tolik potřeba. Je tedy na stole otázka, zda bude nějak výrazněji zdaněn elektrický proud. Zeptali jsme se na to na Ministerstvu financí, které nám řeklo: „Trh s elektromobily v České republice tvoří stále relativně malý segment a související negativní dopad na inkaso spotřební daně z pohonných hmot či DPH je z pohledu Ministerstva financí spíše zanedbatelný. Bezpochyby ale můžeme sledovat rostoucí trend na trhu s elektromobily, který do budoucna může promlouvat do diskuze o daňovém mixu.“
Zatím tedy resort financí žádné velké změny neplánuje, jakmile ale podíl elektromobilů a výrazněji stoupne a tím zároveň výrazně klesne odběr fosilních pohonných hmot a tedy i vybrané daně, zcela jistě se místo pobídek na koupi elektro auta dočkáme spíše nové daně za elektřinu.