Reklama
Testy

Test Volkswagenu Golf GTI Clubsport 45: Jízdně nejlepší předokolka současnosti, ale ten interiér

Speciální edice oslavuje 45 let od uvedení první generace Golfu GTI na trh. Úpravy jsou drobné
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

V rámci týdenního testu jsme prověřili vůbec nejsportovnějšího člena rodiny "Gétéčkových". Takzvaný Volkswagen Golf GTI Clubsport 45 je speciální edicí, která oslavuje pětačtyřicet let od vzniku prvního modelu GTI. I přes poměrně nudné designové úpravy, patří wolfsburgská střela k tomu nejlepšímu, co si aktuálně můžete na trhu pořídit. Pochopitelně chcete-li hothatch s předním pohonem.

Zrození legendy

Na světě snad neexistuje jiná automobilka, která by měla tolik verzí pro jeden jediný model jako právě Volkswagen. Pochopitelně se bavíme o bestselleru jménem Golf, jehož osmé vydání se aktuálně prodává hned v deseti odlišných základních provedeních. Většina z nich se v nabídce objevuje vůbec poprvé, některá mají zase dlouholetou tradici a pro wolfsburskou značku velký význam. Takové sportovně laděné GTI je na trhu už pětačtyřicet let a stalo se doslova etalonem mezi hothatchi.

Psal se rok 1975, když na frankfurtském autosalonu debutovala vůbec první generace sportovního hatchbacku Golf GTI. Z výrobní linky tehdy sjelo pouze pět tisíc exemplářů, právě takový počet měl totiž stačit k tomu, aby se Volkswagen mohl zúčastnit závodů první skupiny produkčních cestovních vozů. Sami inženýři měli o úspěchu svého nového modelu značné pochybnosti, jenže to co se stalo, čekal asi málokdo. Povinných pět tisíc kusů se vyprodalo mávnutím čarovného proutku a vůz se stal v mžiku prodejním hitem.

Klíčem k úspěchu byly pochopitelně velmi slušné sportovní předpoklady, kterými byla první generace "gétéíčka" vystlaná až ke stropu, ale také cena. Vůz se při uvedení na trh prodával za 13 850 německých marek, a to nebyla vůbec špatná částka. Ještě když pod kapotou pracovala čtyřválcová atmosférická šestnáctistovka o výkonu 110 koní. Taková hnací síla stačila k tomu, aby se 844 kilogramů vážící hatchback katapultoval na stovku během 9 sekund. Maximální rychlost pak činila dokonce až 182 km/h.

S ubíhajícím časem přibývala i další vydání, přičemž dnes v roce 2021 mezi námi jezdí v pořadí již osmé GTI. Za tu dobu, konkrétně za 45 let se změnilo opravdu hodně. Volkswagen Golf GTI nyní váží dvojnásobek, má více jak dvojnásobný výkon a také výrazně vyšší pořizovací cenu. Hlavně zatímco  dříve bylo na autě použito minimum elektroniky, dnes je elektřina doslova mozkem celého vozu. I přes to má ale první a osmá generace něco společného. Jde o jedny z nejlepších sporťáků své doby.
Reklama

Volkswagen Golf GTI na steroidech

My jsme však netestovali ledajaké "gétéíčko", do redakce nám totiž přistálo rovnou to nejostřejší a nejvýkonnější z celé nabídky. Nese označení GTI Clubsport a bylo navíc ještě vyšperkováno příplatkovým paketem "45 let", který oslavuje právě pětačtyřicáté narozeniny modelu Golf GTI. Verze Clubsport však není u Volkswagenu úplnou novinkou, poprvé se objevila už v roce 2016 na "sedmičkovém" Golfu, kdy vznikla zase k jubilejnímu 40. výročí.

Rozdíly mezi výchozím provedením a Clubsportem jsou patrné už od prvního pohledu. Nelze si nevšimnout odvážnějšího designu, kterému vévodí agresivní maska chladiče s většími otvory pro přísun vzduchu k motoru. Dalším poznávacím znamením vrcholné verze je mohutnější zadní spoiler a uprostřed umístěná červená písmena GTI. Výroční paket v ceníku pojmenovaný jako "GTI Clubsport 45 let sport paket" pak záď zkoušeného vozu doplnil ještě o dvě koncovky výfukové soustavy od slovinské značky Akrapovič. Součástí téhož paketu jsou i 19" kola z lehké slitiny Scottsdale nebo třeba černé kryty vnějších zpětných zrcátek a černě lakovaná střecha.

V interiéru naším očím neuniklo červené prošívaní, alkantarovo-kožená sedadla, logo „45“ na volantu i na nástupových prazích a upravené zobrazení palubního počítače. Jenže to je tak všechno. Vlastně ani nemáte pocit, že sedíte v té nejnadupanější verzi "gétéíčka", ale o tom už více v galerii. Tu najdete na konci tohoto testu. V sériové výbavě řidiče potěší Matrix LED světlomety (IQ.Light) s červenou ozdobnou lištou typickou pro všechny verze modelu GTI.

Zatímco cena obyčejného Volkswagenu Golf GTI začíná na 853 900 Kč, za Clubsport vysolíte 997 900 Kč. No a pokud uvažujete i o speciálním výročním paketu, pak si připravte minimálně dalších 130 500 Kč. Potěší ale fakt, že oproti minulému Clubsportu se novinka neprodává v limitovaném počtu, tudíž si ji může pořídit každý. Kompletní ceník Volkswagenu Golf naleznete zde.

Na cestě za rekordní jízdou

Tehdejší Volkswagen Golf GTI Clubsport z roku 2016 se nabízel hned ve dvou provedeních. To první bylo určené k běžnějšímu používání a chlubilo se výkonem 265 koní (při overboostu krátkodobě až 290 koní). No a to druhé byla ryzí závodní bestie, kterou inženýři stvořili za jediným cílem - ovládnout svou kategorii na legendárním okruhu Nürburgring. Takzvaný Clubsport S dostal vylepšený podvozek, vyšší výkon (310 koní) a hlavně výrazně spadl na váze. Volkswagenu se to nakonec opravdu povedlo, s časem 7:49,21 porazil tehdejšího krále Civic Type-R. Ovšem netrvalo dlouho a Japonci si vzali korunu zpět. Následně je překonali ještě Francouzi s modelem Renault Mégane RS Trophy-R. Otázkou tedy zůstává, zda se nový Golf GTI Clubsport pokusí vrátit úder.

Novinka má k rekordní jízdě skutečně brilantní předpoklady. Pod kapotou nyní pracuje softwarově upravený čtyřválcový dvoulitr s obřím turbodmychadlem, jehož hodnota výkonu se ustálila na 300 koních. Točivý moment pak definuje číslice 400 N.m. Stejně jako u klasického "gétéíčka" hnací síla roztáčí výhradně přední kola. Absenci do omluvného listu si u varianty Clubsport zapsala manuální převodovka, a tak jedinou volbou zůstává sedmistupňový automat DSG.

To ale vůbec nevadí, protože jeho fungování nás v ledasčem mile překvapilo. Úplně nejlépe si vede při dynamické jízdě, kdy jednotlivé kvalty sází rychlostí blesku, ale zároveň logicky. Motor nedostává do zbytečně nízkých nebo naopak do příliš vysokých otáček, ve kterých už pohonná jednotka sotva lapá po dechu. Při plné akceleraci sází převodovka jednu rychlost za druhou a při každém přeřazení vyšvihne auto prudce kupředu. Takhle dobře vyladěnou automatickou převodovku jsme snad u Volkswagenu ještě nezažili. I přes to si hrstku svých ošklivých zlozvyků ponechala. Během brzdění často pocukává a při manévrování v nízkých rychlostech zase již tradičně škube. Ovšem to už jsou jen detaily na jinak povedeném celku.

Samotný motor potom představuje takovou třešničku na čtyřkolém narozeninovém dortu, kterým je právě Volkswagen Golf GTI Clubsport 45. Dá se říci, že je vyladěný k dokonalosti. Na běžně používané jízdní režimy (Eco a Comfort) o něm vlastně ani nevíte. Svým kultivovaným projevem značně koketuje s ostatními koncernovými benzinový čtyřválci. Také spotřebou potěší nejednoho závodníka šetřílka. Ve městě wolfsburský hothatch zkonzumuje nejvíce, konkrétně 8,6 až 9 litrů na sto kilometrů. Mimo město však lze spotřebu paliva stlačit dokonce pod 6 l/100 km, což je neuvěřitelné. Na dálnici jsme pak nejčastěji jezdili za necelých 7 litrů na sto kilometrů. Pro zajímavost přidáme ještě výrobcem udávanou kombinovanou spotřebu, ta by měla činit 6,6 l/100 km.

Radost u Volkswagenu Golf GTI Clubsport 45 však tkví ve sportovní jízdě, proto se vyplatí přepnout do těch nejostřejších módů. Ty jsou tu hned dva - Sport a Nürburgring, který má být speciálně ušitý na Severní smyčku. Každopádně obě tyto nastavení vymáčknou z pohonné jednotky úplné maximum. Motor okamžitě ožije a stane se bestiálním. "Ten zvuk! Ta akcelerace! Ten neslábnoucí výkon! Tohle je prostě boží!" Právě takhle jsme nejčastěji komentovali projev dvoulitrového čtyřválce. Dechberoucí dynamiku utvrzují i papírové údaje, jenž mluví o zrychlení z nuly na 100 km/h za pouhých 5,6 sekundy, tedy o 0,7 sekundy rychleji než klasické GTI, maximálka v případě zkoušené verze Clubsport 45 činí až 269 km/h. Bez volitelného paketu je elektronicky omezena na 250 km/h.
Reklama

Režim české okresky aktivován

Stejně jako předchůdce, tak i nový Volkswagen Golf GTI Clubsport se vyznačuje opravdu špičkovým podvozkem. Inženýři jej snížili o 10 milimetrů, vylepšili uchycení kol na zadní víceprvkové nápravě i ložiska tlumičů a vpředu upravili odklon kol. Také řízení je nyní ostřejší a brzdy účinnější. Vozu pochopitelně nechybí ani elektromechanický samosvorný diferenciál na přední nápravě, který pomáhá zkrotit a zároveň co nejefektivněji využít stádo 300 rozzuřených koní. Ještě dodáme, že zkoušený exemplář měl příplatkové adaptivní tlumiče a byl obut do vysoce lepivých pneumatik od značky GoodYear.

Když se všechny výše zmíněné atributy přenesou do reálného provozu, je to něco neuvěřitelného. Clubsport dokáže maskovat pohon výhradně přední nápravy tak, že si připadáte skoro jako ve čtyřkolce. Pneumatiky se v zatáčce pevně zakousnou do asfaltu a je téměř nemožné ztratit adhezi. To by řidič musel do zákruty vletět pod plným plynem, ale i tak by měl co dělat, aby jej odtrhl. Díky takto lepivé přední nápravě dokáže samosvorný diferenciál lépe přenést maximální výkon na silnici. Spíše než nedotáčivosti se tak dočkáte kontrolovatelné přetáčivosti.

Zatímco u dřívějších "gétéíček" byla elektronika takový nenápadným sluhou, dnes je řídícím mozkem celého auta. Takzvaný systém Vehicle Dynamics Manager dohlíží na všechny elektronické asistenty jako je ESP (stabilizační systém), ASR (systém zabraňující protiprokluzu kol), řízení elektronického diferenciálu či adaptivního podvozku a zajišťuje jejich efektivní využití. Často je i mezi sebou provazuje.

Vedle toho má řidič k dispozici jednotlivé jízdní režimy, které upraví charakter vozu podle aktuálních potřeb. Jak už jsme avizovali, lze vybírat mezi Individual, Eco, Comfort, Sport a speciálním módem Nürburgring. Rozdíl mezi dvěma nejostřejšími režimy tkví v tuhosti podvozku. Při klasickém sportovním nastavení působí obzvláště tvrdě, naopak při přepnutí do speciálního módu lehce změkne, aby si poradil se všemi pověstnými nástrahami asfaltu na Severní smyčce.

Tohle nastavení se pochopitelně hodí také na dynamickou jízdu po českých okreskách, kde jeden výmol střídá druhý. Podvozek Golfu GTI Clubsport je ale celkově poměrně komfortní. Nastražené nerovnosti zvládá v porovnání s ostatními hothacthy žehlit výrazně lépe. I proto se dá používat jako každodenní dopravní prostředek a ne jen jako "víkendovka". 

Nejlepší z nejlepších

Závěrem bychom chtěli dodat jen jediné. Volkswagen Golf GTI Clubsport 45 je v současnosti tím nejlepším, co si můžete napříč modelovou řadou Volkswagenu pořídit. A to není zdaleka všechno, protože dokonalá souhra špičkového podvozku, ostrého řízení, vysoce účinných brzd a výkonného motoru dělá z Clubsportu tu nejlépe jezdící předokolku všech dob! Doposud nikdy jsme se nesetkali s autem s předním pohonem, které by takto drželo v zatáčkách. Na svou obranu ještě dodáme, že týden po této verzi jsme testovali nejvrcholnější Golf vůbec, tedy "R" s pohonem všech čtyř kol a ten grip byl zcela srovnatelný.

Ve čtení testu pokračujte uvnitř galerie, do které vstoupíte kliknutím na VSTOUPIT DO GALERIE. Najdete tu spousty dalších dojmů ať už z exteriéru, tak i interiéru.
Reklama

Diskuze

Vojta - 28.10.2023 11:06:29
Přínosný a zajímavý článek o skvělém autě. Díky za něj.Vojta
Matus - 21.08.2021 07:21:09
Na záver už len dodám ,že na Slovensku a v Česku jedine dobre autá sú Škoda a Volkswagen aj každý jeden porovnávací test výhra jeden so spomenutých takže asi to budú najdokonalejšie auta sveta.

První test Land Roveru Defender V8: Vůz, který se vypořádá s náročným terénem i závodním okruhem

Jako jedni z prvních na světě jsme vyzkoušeli nový Defender s osmiválcovým motorem
24.07.2021 19:18
|
1
Reklama

Test Toyoty C-HR v nejdražším provedení GR Sport 2.0 Hybrid: Po pěti letech stále na vrcholu

Ceny stylového crossoveru začínají na 634 900 Kč, námi zkoušená nejdražší verze přijde na 844 900 Kč
17.07.2021 08:38
|
0
Reklama

První test nové Škody Kodiaq RS: Díky benzinovému motoru 2.0 TSI je teď méně Kodiaqem a více RS

Vyzkoušeli jsme novou verzi nejrychlejšího SUV značky Škoda. Už nejezdí na naftu, což je dobré i zlé
01.07.2021 20:03
|
7

Test Peugeotu 508 Hybrid: Superbe boj se! Tohle je "Barbie Ken" mezi manažerskými vozy střední třídy

Plug-in hybridní ústrojí Peugeotu 508 se chlubí výkonem 225 koní a dojezdem na jedno nabití až 54 km
17.06.2021 14:04
|
4

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
17
Reklama

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3
Reklama
Autosalon TV