Reklama
Bonusy k TV pořadu

Vytáhli jsme sportovní deriváty Volkswagenu Golf na závodní okruh. Ne každému chutnal

Z vozů Golf GTI, GTD a GTE jsme vymáčkli veškerý potenciál. Jak se jim na trati v Sosnové dařilo?
Zdroj: Robin Běhal

Volkswagen Golf hatchback se na trhu nabízí hned v sedmi různých variantách. Od obyčejného benzíňáku, až po vrcholnou specifikaci s označením R, která má 320 koňských sil. My jsme si v televizním pořadu Autosalon vzali pod drobnohled ty tři slabší sportovní s předponou GT. Jak Golfy GTI, GTD a GTE vypadají už mnozí ví, ale málokdo tuší, jak se chovají na okruhu. Všechny sporťáky s rozdílným pohonem mezi sebou porovnáme a popíšeme si jejich dovednosti na závodní trati.

Už na první pohled dominuje GTI

Nejdříve si ale pojďme jednotlivá auta představit. Začneme nejslavnějším Golfem GTI, který pod svou kapotou ukrývá benzínový dvoulitrový čtyřválec s výkonem 245 koní. Síla se na přední kola přenáší buď pomocí sedmistupňové automatické převodovky DSG nebo 6stupňového manuálu. Oproti klasickému modelu má ostré GTIčko nižší světlou výšku a tužší sportovní podvozek. 

Teď se vrhneme na ekonomičtějšího reprezentanta Golfí rodiny, a to na naftovou variantu GTD. Ta ve svých útrobách ukrývá dieselový čtyřválcový dvoulitr s výkonem 200 koní. Ten zásadně spolupracuje pouze s převodovkou DSG. Podobně jako u modelu GTI má GTDčko nižší a tužší podvozek. 

A už nám zbývá představit pouze plug-in hybridního sourozence Golfa GTE, který je poháněn benzínovým motorem 1.4 TSI a elektromotorem. Celkový výkon pohonné soustavy je pak 245 koní. Na rozdíl od Golfu GTI a GTD nemá GTEčko snížený ani nijak upravený podvozek. 

Technický okruh v Sosnové oddělil semena od plev

Naše testování tří sportovních derivátů probíhalo na závodním okruhu v Sosnové, který má spoustu pomalých a technicky náročných pasáží, což je naprosto ideální pro zkoušku ostrých hatchbacků. Opět začneme Golfem GTI. Ten si totiž s náročnou tratí poradil ze všech nejlépe a také dokázal zajet nejrychlejší měřené kolo. Moc se nám líbilo, jak si GTIčko dokázalo poradit s ostrými zatáčkami. V nájezdu do zákruty byl Golf krásně čitelný a při průjezdu se nehrnul pryč z vrcholu zatáčky. Vůbec nejvíce nás na nadupaném benzínovém volkswagenu bavil samosvorný diferenciál, který při ubrání plynu dokázal přilepit přední kola k asfaltu a naopak donutit zadek auta k tanci. Nikdy před tím jsme s předokolkou nedriftovali, ale nový Golf nám ukázal, že to jde, dokonce velmi lehce. 

Velmi nás překvapil i výkon naftového GTDčka, od kterého jsme na závodní trati velké očekávání neměli. Na okruh diesel prostě nepatří, ale Golf nás opět přesvědčil o opaku. Motor 2.0 TDI sice neměl tak dravý zátah, jako o 45 koní silnější benzín, ale přesto s ním statečně dokázal držet krok. V zatáčkách se pak GTD chovalo velmi podobně, jako právě GTI, akorát kvůli vyšší váze bylo méně hbité a hůře se s ním trefovaly apexy. 

Co nás naopak vůbec nenadchlo, bylo chování plug-in hybridního GTEčka při jízdě na okruhu. Golf s baterkami sice dokázal jezdit rychle po přímce a dokonce v krátkém sprintu překonat GTičko, ale jakmile přišla zatáčka, byla to tragédie. Vůz se na hatchback výrazně nakláněl a vůbec nedokázal držet ideální stopu. Na rozdíl od Golfů GTI a GTD bylo těžké s GTEčkem trefovat apexy. Krom toho se elektrifikovaný hatchback oproti svým sourozencům necítil dobře na ostrých brzdách. Při sešlápnutí brzdového pedálu na podlahu byl vskutku nervózní a brzdnou dráhu měl o poznání delší.

Shrnutí a závěr

Sečteno, podtrženo. Za nás si na okruhu nejlépe vedl benzínový Volkswagen Golf GTI, který dominoval jak v dynamice, tak v zatáčkách. Na druhé místo bychom zařadili naftové GTDčko, které v zákrutách bylo srovnatelné s GTičkem, ale na rovinkách kvůli slabšímu agregátu ztrácelo. Poslední místo si bezesporu zaslouží plug-in hybridní Golf GTE, kterému bychom nejraději písmena "GT" z názvu odstranili. Se sportovním hatchbackem nemá nic společného a v porovnání se sourozenci na závodním okruhu značně zaostává. Krom toho je z této golfí rodiny nejdražší. 
Reklama

Diskuze

Korea - 01.04.2021 06:18:29
Mám novější sedmičku a jsem s ní moc spokojený. Těšil jsem se na 8 jak ji časem náhradním. Ale ouha. To auto je jiné, až mě to nemile překvapilo. Působí až laciným dojmem proti 7. Tohle se nepovedlo a počkám si raději na 9. Velké zklamání.

Test VW Golf Variant 1.5 e-TSI R-Line: Nejspíš nejlepší rodinné kombi na trhu sráží vysoká cena

Otestovali jsme novou generaci oblíbeného německého kombíku ve sportovním kabátku
17.03.2021 19:47
|
14
Reklama

Sbohem, chlape, budeš nám chybět! Test Volkswagenu Amarok 3.0 V6 150 kW Canyon

Je poslední šance si tenhle chlapácký pickup pořídit jako nový. Na skladech zbývají jednotky kusů
14.03.2021 17:52
|
1

Test nového Volkswagenu Caddy Cargo 2.0 TDI 90 kW: Zkřížili Golf s Transporterem

Nová malá dodávka skvěle jezdí, hodně pobere a skvěle vypadá. Zamrzí vyšší cena a klima na displeji
09.02.2021 21:14
|
1

Bude na co koukat: Legendy ukáží Ferrari 488 GT3, koncept od Mercedesu a novou Octavii

Automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
24.05.2024 08:15
|
0

CFMOTO zlevnilo své oblíbené cestovní enduro. Český bestseller se dostal pod hranici 200 tisíc korun

Čínský výrobce přišel s jarními slevami. Ty snížili ceny modelu 800MT Sport a motocyklu 700CL-X
23.05.2024 10:00
|
0
Reklama

Audi Q8 je nejprodávanější model značky. Po faceliftu stále jezdí báječně a takřka nemá chybu

Otestovali jsem luxusní SUV kupé s oblíbenou naftovou motorizací 50 TDI
20.05.2024 08:24
|
1

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0
Reklama
Autosalon TV