Motor, který chceš. Ale papá na dálnici
Ale teď už pojďme za volant testovaného amaroka. Hnidopich by tady na první pohled našel spoustu věcí, které už neodpovídají době. Konstrukční stáří auta se na vzhledu přístrojové desky i přístrojů podepisuje - převládají tvrdé a ne moc vzhledné plasty, nikde žádné velké displeje, volant vypadá jak z dost starého Golfu. Jenže to jsou věci, které u podobného typu auta řidič neřeší, nebo je dokonce považuje za správné.
Zvláště, když sešlápne plyn a ozve se ušlechtilé sametové dunění šestiválce, které může některým šoférům nahnat husí kůži. I když jsme testovali slabší výkonovou verzi (na výběr je i motor s výkonem až 190 kW), měli jsme neustále pocit dostatku síly. Při zdolávání terénních překážek, ale i při předjíždění na asfaltové silnici.
Naftová pohonná jednotka nádherně souzní s osmistupňovým automatem. Jejich spolupráce je hladká, logická, rychlá a sametová. V koncernu Volkswagen nenajdete moc osobních aut, kde by motor s automatickou převodovkou tvořily takhle skvěle fungující pár.
Spotřeba nafty odpovídá tomu, co udává výrobce, tedy kombinovaným hodnotám těsně pod devět litrů na 100 kilometrů. Při jízdě ustálenou rychlostí 90 km/h jsme naměřili průměrnou spotřebu 7,3 l. Motor v tu chvíli na osmičku jenom lehce pobrukuje na hladině 1600 otáček, což je při jeho pružnosti hodnota, ze které se velmi ochotně při pobídnutí plynem zvedá.
Horší je to se spotřebou podle očekávání na dálnici. Aerodynamika samozřejmě není disciplína, ve které by Amarok vynikal, a tak jsme při ustálené jízdě rychlostí 130 km/h naměřili průměrnou spotřebu 11,6 litru. Ani v tomto režimu není motor hlučný, vždyť točí se zařazeným osmým převodovým stupněm jen 2300 otáček.