Reklama
Nová auta

První test Land Roveru Defender V8: Vůz, který se vypořádá s náročným terénem i závodním okruhem

Jako jedni z prvních na světě jsme vyzkoušeli nový Defender s osmiválcovým motorem
Zdroj: Tiskový servis Land Rover

V malebném prostřední Španělska jsme jako jedni z prvních na světě vyzkoušeli nejrychlejší, nejvýkonnější a nejdynamičtější Land Rover Defender všech dob. Model s osmiválcem si i přes brutální výkon 525 koní a sportovnější podvozek ponechal vynikající terénní schopnosti. Interiér nově dostal speciální design a alcantarový volant s hliníkovými pádly. Legendární Land Rover s motorem V8 by se měl na českém trhu objevit v druhé polovině tohoto roku. 

Hlavním konkurentem Defenderu V8 bude Mercedes-Benz třídy G, který dokáže za podobné peníze nabídnout ve verzích 500 a AMG G63 rovněž benzinový osmiválec a prakticky stejné terénní schopnosti.

Majestátní motor s výkonem 525 koní

S nejvýkonnějším defenderem jsme se vydali do testovacího centra Land Roveru poblíž Barcelony, kde jsem prověřili jeho sportovní i terénní dovednosti. Než se ale vrhneme na samotné dojmy z jízdy, pojďme si nový Defender s motorem V8 podrobně představit. Model s označením P525 má pod kapotou benzínový vidlicový osmiválec s objemem pěti litrů, který je dopovaný kompresorem. Jak již napovídá označení, majestátní agregát ze sebe dokáže vyprodukovat obdivuhodných 525 koní. Výkon se na stálý pohon všech čtyř kol přenáší za pomocí osmistupňové automatické převodovky. Aby offroad dokázal takto početné stádo koníků krotit, je vybaven tužším sportovněji naladěným podvozkem, speciálním dynamickým režimem (ztuhne řízení, podvozek a zrychlí se reakce převodovky a plynu) a chytrou kontrolou trakce, která nechá řidiče decentně driftovat. 

S defenderem dokáže jezdit v terénu i babička

Když už jsme nakousli techniku Land Roveru, byl by hřích nezmínit offroadovou výbavu a užitečné terénní asistenty, které nám jízdu v extrémních podmínkách podstatně ulehčovaly. Vůbec nejvíce nás zaujal systém na bázi adaptivního tempomatu, který dokázal skenovat terén před autem a přizpůsobit tak rychlost vozu pro ideální přejetí překážky. Díky tomu řidič pouze kroutil volantem a Defender odvedl náročnou práci s plynem a brzdou za něj. Dále jsme také ocenili asistent, který na displej infotainmentu promítal obraz z předních kol a jejich aktuální polohu. To se hodilo například při přejezdu úzkého mostu nebo na cestě s velkými balvany. Land Rover Defender V8 byl samozřejmě také vybaven uzávěrkou mezinápravového a zadní diferenciálu či redukční převodovkou. 

Osmiválec na první pohled nepoznáte

Pokud se na osmiválcového "Defíka" podíváte, možná ani nepoznáte, že se jedná o něco speciálního. On se totiž designově od naftového nebo plug-in hybridního modelu v podstatě neliší. Což je podle našeho názoru škoda. Čekali jsme, že nejvýkonnější defender všech dob bude mít například rozšířené blatníky nebo nějaké sportovní doplňky. Bohužel (pro někoho možná bohudík), osmiválec se liší pouze koncovkami výfuku. 

Naopak po nasednutí do kabiny offraodu už poznáme, že sedíme v něčem ne tak zcela obyčejném. Defender V8 dostal oproti jiným motorizacím jiné kožené potahy a alcantarový volant s hliníkovými pádly, které vypadají opravdu exkluzivně. 

Dvě karoserie

Defender V8 se stejně jako zbytek motorizací nabízí ve dvou karoseriích (90 a 110). Rozdíl mezi nimi je pouze v počtu dveří a ve velikosti. Technikou a interiérem jsou naprosto totožné. Ani cenou se od sebe výrazně neliší. Za pětidvéřového Defendera 110 si majitel připlatí přibližně 100 tisíc korun (model 90 startuje na 3 307 720 Kč).

Jízdní dojmy na silnici

Teď se ale pojďme věnovat tomu nejdůležitějšímu, a to jízdním vlastnostem. S osmiválcovým defendrem jsme si užili opravdu hodně zábavy a s čistým svědomím můžeme napsat, že se jedná o vůbec nejzajímavější auto, které jsme v roce 2021 řídili. "Defík" V8 totiž není jen obyčejný offroad, který by byl na normální ježdění nepoužitelný. Naopak se jedná o neuvěřitelně všestranný vůz, které dokáže zdolat hory doly, a ještě k tomu pobavit na klikatých okreskách. Právě na hladkém asfaltu nás Defender přesvědčil o svých kvalitách. To, že Land Rover umí udělat schopný "teréňák" jsme věděli, ale že dokáže postavit skvělý offroad, který zvládne hltat zatáčky, jako čiperný hatchback? O tom se nám ani nesnilo. 

Defender s osmiválcem pod kapotou se v zákrutách možná nakláněl více než nějaký malý sporťák, ale dokázal je projíždět ve stejné rychlosti a s podobnou lehkostí. Bylo pro nás až nepochopitelné, jak land rover dokázal držet ideální spotu, a to i přes to, že byl obut do pneumatik určených převážně do terénu. Příjemným překvapením byly také brzdy, které dokázaly obří stroj bez problému krotit. 
Reklama

V terénu dokáže více, než si myslíte

Když už jsme se začali rozplývat nad parádními schopnostmi Defenderu V8 na asfaltu, pojďme si ještě zabásnit o jeho dovednostech mimo zpevněné komunikace. Značka Land Rover na kapotě prozrazuje, že nejvýkonnější "Defík" nemá být jen leštěnka do města, ale pořádně tvrdý offroad. Čímž v reálu také je. V podstatě žádná překážka pro něj nebyla problém. Navíc díky všemožným terénním asistentům a uzávěrkám nám jízda v extrémních podmínkách nepřišla zas tak extrémní. Doslova s prstem v nose jsme s defenderem vyšplhali horu, přebrodili potok nebo sjeli strmou skalní stěnu.

Závěr a hodnocení

Když to shrneme. Land Rover Defender V8 nás svými schopnostmi jednoduše uchvátil. Majestátní vidlicový osmiválec svým projevem vykouzlil úsměv na tváři a výfukové potrubí by si zasloužilo cenu Grammy za nejhezčí automobilovou skladbu roku. Kdyby Defender V8 nestál tolik, co stojí, už by dávno parkoval v naší garáži.

Diskuze

Pepa - 27.07.2021 22:46:35
V8 nebo V6 to je ta správná cesta automobilového průmyslu a né auta na 6 nebo 8 tužkových baterii což by nejraději viděli eurochytráci co si do práce lítají nebo se vozí V8 s osobním řidičem. Povinně by měli cestovat na elektrokole, ale bez baterií.

Tatra 613 T měla být Range Roverem z Kopřivnice. Na další velké SUV Česko nakonec čekalo 30 let

Spojení zkušeností s vývojem terénních vozidel a luxusních limuzín se přímo nabízelo
01.05.2021 19:30
|
9
Reklama

Starý Land Rover, který má 600 koní a vnitřnosti Tesly? To není vtip, ale E-Lander

Off-roadová legenda minulého století dostala elektrický pohon
09.09.2020 19:54
|
0

Nový Land Rover Defender není jen další leštěnka pro rozmazlené manželky, ale tvrdý teréňák

Anglický off-road obsadil Ameriku. Místo domorodců mu stál v cestě terén
06.08.2020 11:40
|
2

Natankovali jsme na největší benzince světa. Má 106 stojanů a palivo tam stojí polovinu

Na Floridě jsme navštívili pobočku Buc-ee’s. Spíš než čerpací stanici připomíná obchodní centrum
21.07.2024 09:37
|
3

Poprvé za volantem MG Cyberster: Není to ryzí sportovní vůz, ale pohodlný roadster na výlety

V rámci Festivalu rychlosti v Goodwoodu jsem si vyzkoušel první elektrický kabriolet na světě
18.07.2024 08:36
|
0
Reklama

V Goodwoodu se představilo nové MG HS. Má velký kufr a benzinový i plug-in hybridní motor

Na Festivalu rychlosti jsem si prohlédli novou generaci čínského SUV. Je prostornější a líbivější
12.07.2024 14:01
|
0

Naživo jsme viděli nová BMW M5 a X3. Sportovní sedan nabízí 727 koní a SUV běžné spalovací motory

Dvě mnichovské novinky se představily v Karlových Varech na filmovém festivalu
11.07.2024 11:00
|
0
Reklama
Autosalon TV