S řidičákem skupiny B bude možné řídit i těžší auta. Rozhodla o tom Evropská unie

Nejen samotní řidiči, ale i výrobci obytných automobilů mohou konečně slavit. Evropská unie totiž po dlouhém jednání rozhodla, že zvýší hmotností limit pro řidičské oprávnění skupiny B, a to z původních 3,5 na 4,25 tuny. Tato změna je součástí komplexní revize směrnice EU o řidičských průkazech. Jakých všech vozidel se bude výjimka týkat a jaké podmínky musí řidič splňovat?
Speciální školení nebo test
Počet příznivců obytných automobilů od dob Covidu každým rokem stoupá, což pochopitelně zvyšuje také množství firem na trhu, které je vyrábí. Problém je, že jak zákazníci, tak i výrobci jsou omezováni právě hmotnostním limitem pro nejrozšířenější řidičský průkaz, tedy pro ten „Béčkový“. Řidiči si tak jednoduše nemohou koupit ten vysněný velký obytňák s maximální výbavou, protože převyšuje hranici 3,5 tuny, i když by si ho jinak mohli a chtěli dovolit.
Výrobci by jim samozřejmě i ve svém zájmu takový obytný vůz rádi dopřáli, jenže vejít se přitom do 3,5 tuny je už dnes opravdu nelehké, v některých případech dokonce až nereálné. Zejména pak kvůli zvyšujícím se nárokům na bezpečnost, čím dál lepší výbavě, větším nádržím na vodu či odpad a nebo kvůli příslušenství. Nyní to však konečně vypadá, že Evropská unie vyslyšela volání zákazníků i výrobců a zvýší hmotnostní limit pro řízení obytného auta na řidičský průkaz skupiny B ze 3,5 na 4,25 tuny. Informoval o tom německý autoklub ADAC.
Abychom to tedy uvedli na pravou míru, výjimka se bude týkat pouze „obytňáků“, nikoliv osobních automobilů, u těch bude stále platit hranice 3,5 tuny, zmiňuje web Motor1.de. A nic se podle dostupných informací nebude prozatím měnit ani u elektromobilů, u kterých se po zvýšení hmotnostního limitu taktéž v minulosti volalo. I tak ale bude typ paliva hrát svou roli. Řidiči v budoucnu budou moci řídit obytný vůz do hmotnosti 4,25 tuny, nicméně ještě předtím budou muset podstoupit speciální školení nebo splnit test.
Ještě to není jisté
Povinné to ale nemusí být všude a vždycky. Zda bude vyžadováno školení, testování nebo dokonce obojí, bude totiž na uvážení každého členského státu. Jakmile bude mít vozidlo alternativní pohon a řidič bude držitelem řidičského oprávnění alespoň dva roky, školení ani test nebude vyžadováno vůbec, píše se na serveru Reisemobil-international.de. Zvýšení hmotnostního limitu je spolu s dalšími změnami součástí plánované komplexní reformy čtvrté směrnice Evropské unie o řidičských průkazech.
Nutno ale dodat, že zvýšení hmotnostního limitu ještě nebylo s konečnou platností přijato a musí ho nejprve formálně přijmout evropský parlament a rada. Pokud ho definitivně schválí, bude pak na jednotlivých členských státech, aby tuto změnu zavedly do vnitrostátního práva, a to nejpozději do roku 2030.