Místo zabavení řidičáku omezovač rychlosti. Ve Spojených státech se chystá nový způsob trestu

V americkém státě Virginie se připravuje zákon, který by umožnil soudům nařídit instalaci omezovače rychlosti do aut řidičů odsouzených za bezohlednou jízdu. Tento krok je reakcí na rostoucí počet nehod způsobených vysokou rychlostí a má za cíl zvýšit bezpečnost na silnicích. Jak by fungoval?
Manipulovat s ním se nevyplatí
Na rozdíl od „inteligentního asistentu“, kterým musí být od loňského července povinně vybavena všechna nově vyrobená auta v Evropské unii, by ten americký řidiče jen vizuálně a akusticky nevaroval, ale natvrdo by mu zamezil zrychlit nad limit. A to omezením výkonu motoru. Dodatečnou instalaci zařízení, které se bez problému vejde do výdechu klimatizace, by podle nového návrhu zákona mohli nařizovat soudci. Informoval o tom The Washington Post.
Podle dostupných informací by mělo jít o jakousi alternativu k odebrání řidičského průkazu pro ty, kteří byli ve Virginii usvědčeni z častého nebo výrazného porušování rychlostních předpisů. Tamní úřady totiž neustále bojují s tím, že mnoho řidičů i přes zákaz řízení nadále usedá za volant, protože nemají jinou možnost, jak se dostat do práce nebo například odvézt děti do školy.
Omezovač rychlosti by pak byl na náklady hříšníka instalován do všech jeho registrovaných vozidel. Osvobozeni od nákladu na jejich instalaci by byli pouze lidé ve špatné finanční situaci. Manipulace s tímto zařízením nebo řízení jiného vozidla bez omezovače by pak samozřejmě bylo považováno za přestupek, za který by hrozil dokonce i trest odnětí svobody až na jeden rok. Pokud bude zákon schválen, mohl by podle webu Car and Driver vstoupit v platnost 1. července 2026.
Podobné návrhy se přitom objevují už i v dalších amerických státech, jako je například Maryland. Zavedení omezovače rychlosti jako sankce pro řidiče s opakovanými přestupky by totiž podle mnohých mohlo přispět ke snížení počtu nehod způsobených vysokou rychlostí a zvýšit bezpečnost na silnicích. Odpůrci tohoto opatření však poukazují na možné technické problémy a otázky spojené s osobní svobodou řidičů. Byli byste pro zavedení něčeho podobného také v Česku? Dejte nám vědět do komentářů.