Řidiči nemají ani tušení, že je sleduje. Policie stále častěji využívá revoluční kamerové systémy
Kam se hrabou pozemní hlídky, drony v rukou policie jsou pro řidiče mnohem větším nepřítelem. Prakticky si jich totiž není možné všimnout a často číhají tam, kde byste je vůbec nečekali. Do budoucna by navíc měly dokonce umět měřit i rychlost. Co všechno už umí teď a kolik jich aktuálně policie využívá? Na to jsme se zeptali přímo jí.
Číhat mohou i u stopky
Obětí policejního dronu se stal i jeden z redaktorů našeho webu, který začal předjížděcí manévr na přerušované čáře, ale dokončil ho na plné. O kousek dál už na něj čekala policejní hlídka a s velkou parádou mu ukazovala záběry ze svého nového dronu, kde byl jasně vidět celý záznam špatně načasovaného předjížděcího manévru. Tento přestupek však není zdaleka jediným, na který policejní drony dohlíží.
„Dohlíží zpravidla na nebezpečné přestupky, které mnohdy končí závažnými nehodami. Jedná se například o předjíždění na horizontech, v místech se zákazem předjíždění a s jejich pomocí kontrolujeme i počínání řidičů na železničních přejezdech. Na rizikových křižovatkách silnic se zaměřujeme na respektování značek upravujících přednost," sdělil Autosalonu už dříve mluvčí policie Jihomoravského kraje Petr Vala.
„Policisté se díky dronům dostanou do míst, kde by jiný způsob dohledu činil problémy,“ vysvětlila redakci vrchní komisařka Irena Pilařová s tím, že do budoucna by mohly měřit také rychlost. Drony zároveň umožňují sledovat i delší silniční úseky bez povšimnutí projíždějících řidičů, kteří se chovají tak, jako kdyby žádná policie v dohledu nebyla. Sledovat maskované policejní Octavie či Superby už dnes prostě nestačí.
Bojují dokonce i se zločinci
Vedle monitorování dopravních přestupků pak drony ve službách policie plní spoustu dalších úkonů. „Pravidelně kontrolují oblasti s vyšší kriminalitou nebo riziková místa, bezpilotní systémy s termovizí pomáhají rychlému prohledávání rozsáhlých nebo těžko přístupných oblastí při pátrání po pohřešovaných osobách. Při povodních, požárech nebo jiných krizích poskytují přehled o situaci a navigují záchranáře,“ nastínila široké využití dronů Irena Pilařová.
„Používají se k zásahu proti nebezpečným pachatelům, například při vyjednávání nebo mapování okolí před vstupem jednotek, pořizují se skrz ně detailní fotografie a videa z míst trestných činů nebo dopravních nehod, která jsou špatně přístupná, během výcviku simulují různé krizové scénáře a v neposlední řadě slouží ke zvýšení důvěry veřejnosti v moderní policejní technologie při prezentacích na veřejných akcích,“ dodala Pilařová.
Drony jsou ve službách policie od června roku 2016, přičemž od té doby se už jejich počet navýšil na 150 kusů.