Po českých silnicích jezdí řidiči, kteří pokuty platit nemusí. Policie má na ně ale jiné páky
Pokud žijete v Praze nebo jiném velkém městě, tak vám nebudou auta s modrou registrační značkou cizí. Jde o vozidla diplomatů, kteří mají oproti běžným řidičům jednu obrovskou výhodu - jsou imunní vůči českým dopravním zákonům. Diplomaté, jako zástupci svých zemí, jsou chráněni na základě mezinárodního práva před standardními pokutami. Policie je tak proti nim často bezbranná. Přesto existují způsoby, jak je potrestat.
Diplomaté mají imunitu
V České republice se problematika dopravních přestupků spáchaných diplomaty stává čím dál tím více diskutovaným tématem. Například v naší redakci máme osobní zkušenost, kdy diplomat několik dní parkoval na zákazu stání a policie s tím nedokázala nic udělat. Jak to ale funguje a jsou velvyslanci s registrační značkou „CD“ doopravdy imunní vůči pokutám za porušování dopravních předpisů?
Ze zákona zjednodušeně vyplývá, že některé osoby nemohou být potrestány za spáchání menších přestupků. Týká se to hlavně členů diplomatických misí a jejich diplomatického personálu - tedy velvyslanců, vyslanců, chargé d’affaires, tajemníků, konzulů a podobně.
To fakticky znamená, že policie nemůže dát autu s modrou registrační značkou běžnou pokutu a musí tyto přestupky řešit jiným způsobem.
Existuje řešení. A je docela ostré
Na otázku, jak se tedy v realitě trestají diplomaté bez pokory před českými zákony, nám odpověděl zástupce z ministerstva dopravy, který nechtěl být v článku jmenován. Redakce jeho jméno zná.
„Obecně to funguje tak, že když se diplomat dopustí jednání majícího znaky přestupku, nelze ho trestat podle našich zákonů. V takovém případě je dobré, když se policie, obecní policie, popřípadě další orgány, které přestupek zjistí, obrátí na Diplomatický protokol. To je útvar ministerstva zahraničí, který zajišťuje provoz misí cizích států v Česku, a to po všech stránkách.“
A jakým způsobem tedy dokáže český stát diplomaty potrestat?
„Tento útvar může navrhnout následná opatření vůči konkrétním diplomatům nebo vysílajícímu státu, o nichž pak rozhoduje ministr nebo případně vláda. Může jít o písemné upozornění, omezení počtu vozidel pro velvyslanectví, předvolání velvyslance, snížení počtu pracovních míst na velvyslanectví, případně o samotné vyhoštění daného diplomata.“
„Vídeňská úmluva o diplomatických a konzulárních stycích totiž umožňuje vyhostit kteréhokoliv diplomata kdykoliv a bez důvodu, státy toho ale využívají poměrně střízlivě, protože logicky takové kroky mohou vést ke zhoršení nebo k přerušení diplomatických styků. Takže míra postihu je vázána na politický zájem.“
Co dělat se špatně parkujícím diplomatem?
Pokud se dostanete do stejné situace jako my a před vaším pozemkem zaparkuje vůz s modrou registrační značkou na zákazu stání, nemyslete si, že jste bezmocní. I v tomto případě mohou vzít strážníci spravedlnost do svých rukou.
„V případě, že je vozidlo s diplomatickou značkou zachyceno automatizovaným radarem nebo semaforovou kamerou, či přistiženo při špatném parkování bez řidiče, může příslušný orgán poslat výzvu k zaplacení pokuty přímo tomu velvyslanectví, jemuž vůz náleží. Pokud danou částku zaplatí, věc je vyřešena, pokud ne, zase je potřeba věc řešit přes Diplomatický protokol,“ vysvětlil pracovník ministerstva.