Reklama
Řidičův chleba

Když majitel spalovacího auta blokuje nabíječku, dostane pokutu. Řidič elektromobilu ne

Někteří majitelé elektromobilů parkují na nabíjecích stanicích, aniž by je využívali k dobíjení
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Síť nabíjecích stanic a celkově elektromobilita jsou v Česku stále v plenkách, a i když se to každým měsícem zlepšuje a nabíječky rostou jako houby po dešti, stále jich je nedostatek. Obzvláště pak v hustě osídlených oblastech, jako je centrum hlavního města. Kromě toho deficit nabíjecích stanic ještě navyšují bezohlední řidiči, kteří svá auta s čistě spalovacím motorem parkují na vyhrazených místech pro elektromobily a zamezují tak přístup k nabíjecím stojanům. A dělají to i přesto, že jim za to hrozí vysoké pokuty. Bohužel majitelé elektromobilů jsou vůči blokujícím vozidlům často bezmocní, jelikož zákon má v sobě mnoho šedých zón. Problémem jsou také elektrická auta, která pouze předstírají, že dobíjí, ale přitom jen parkují na volném místě. Jak se tyto situace řeší?

Místo musí mít dopravní značku

Každý druhý nově představený vůz je buď plug-in hybridní nebo elektrický, tudíž v naší redakci máme neustále nějaká elektrifikovaná auta, která musíme někde nabíjet. A jelikož většina z nás bydlí v centru Prahy, nejčastěji k doplnění „šťávy“ využíváme veřejné dobíjecí stanice se střídavým proudem (AC s maximálním výkonem 22 kW), kterých je v hlavním městě poměrně dost. Jenže přes noc, kdy je využíváme nejčastěji, jsou většinou zabrané „černými pasažéry“, tedy vozidly se spalovacím motorem, které logicky přístup k dobíjecí stanici nepotřebují.

To komplikuje život většině pražským elektromobilistům, kteří na veřejné nabíječky spoléhají. Jenže jak je možné, že to bezohledným řidičům stále prochází? Abychom to pochopili, musíme se hlouběji ponořit do silničního zákona. Každá nabíjecí stanice by správně měla mít vyhrazené parkovací místo, jako mají třeba invalidé. Avšak realita je jiná. Existuje spousta dobíjecích stanic, například v městské části Praha 10, kde je pouze nabíjecí stojan, ale bez vyhrazeného místa. Pokud tam značka není, může v tomto prostoru stát kdokoliv a žádný postih mu nehrozí.

„Aby parkovací místo osazené dobíjecí stanicí bylo vyhrazeno pouze pro elektrická či plug-in hybridní auta, musí být vyznačeno dopravní značkou 'vyhrazené parkoviště' s příslušným textem či piktogramem, například elektromobilu či dobíjecí stanice na dodatkové tabulce, která jasně určuje, jakým vozidlům je zastavení a stání povoleno," řekla Autosalonu mluvčí policie Hana Rubášová.

Z toho vyplývá, že pokud by byla každá dobíjecí stanice řádně označena, problém by byl vyřešen. Avšak ani dopravní značky nejsou všemocné a řidiči je vesele přehlížejí a parkují i u jasně vymezených dobíjecích stanic. Možná si akorát neuvědomují, že za tento přestupek jim hrozí vysoká pokuta ve výši až 1500 korun na místě nebo 2000 až 5000 Kč ve správním řízení.

Boj je často marný

Jak se ale má v této situaci zachovat bezradný majitel elektromobilu, který potřebuje nabít? V této situaci jsme se ocitli hned několikrát a téměř vždy to mělo hořkosladký konec. Představte si situaci, že večer přijedete se svým vybitým elektrickým autem před byt a potřebujete si ho přes noc dobít. Zamíříte k nabíjecímu stojanu v ulici, ale zjistíte, že místo před ním blokuje vůz se spalovacím motorem. A co teď? Zřejmě vám nezbyde nic jiného, než zkusit zavolat městskou policii. Na lince 158 vám oznámí, že hlídka to přijede prověřit. Strážníci dost často dorazí až po několika desítkách minut čekání.

Následuje průzkum situace a vyhodnocení, které v našem případě nejčastěji končilo slovy: „Přestupek nahlásíme, ale víc pro vás udělat nemůžeme. Během noci je v Praze k dispozici pouze jedna odtahová služba, která řeší urgentní případy. Na její příjezd byste museli čekat i několik hodin.“ Nakonec vás tedy strážníci stejně přesvědčí, abyste si našli místo někde jinde.

Abychom ale městské policii nekřivdili, setkali jsme se i se scénářem, kdy byl vůz z vyhrazeného místa pro elektromobily doopravdy odtažen.

Jak poznat elektromobil či PHEV

Při zkoumání této problematiky jsme se také věnovali tomu, jak strážníci poznají, zda je vůz u nabíjecí stanice elektrifikovaný či nikoliv. Pokud se domníváte, že se policie spoléhá na svou automobilovou znalost, tak jste vedle. Ověřování funguje pomocí systému, který dokáže pes registrační značku zjistit, o jaký druh vozidla se jedná.

Vzniká tu ale další otázka. Co když je elektromobil ze zahraničí a nemá českou RZ? „Zahraniční elektromobily, potažmo plug-in hybridy, jsou problém. Kvůli parkování je nemůžeme ztotožnit on-line v rámci přeshraniční lustrace modulu CBE systému EUCARIS a identifikovat je můžeme pouze kvůli vážnějším přestupkům, mezi které se řadí například překročení rychlosti nebo jízda na červenou a podobně,“ řekl zástupce MDCR, který nechtěl být jmenován.

Co s elektromobilem, co nedobíjí?

Dalším podobně nepříjemným fenoménem jsou elektromobily, které na vyhrazených místech u dobíjecích stanic pouze stojí, ale nenabíjí. I když to na první pohled nevypadá, je to stejně bezohledné jako v prvním scénáři, akorát v tomto případě elektromobilisté „střílí“ do vlastních řad. Bohužel v tomto ohledu je zákon zatím bezbranný.

„Pro zamezení 'obsazení' dobíjecího místa elektromobilem, který nenabíjí, je podle policie nutné takové místo označit svislým dopravním značením doplněným dodatkovou tabulkou s vhodným textem (ze kterého jasně vyplyne, že na daném místě lze stát jen v případě dobíjení) a příslušným piktogramem. V textu na dodatkové tabulce, případně přímo na dopravní značce, lze také uvést údaj o časovém omezení stání,“ řekla Autosalonu policejní mluvčí Hana Rubášová.

Stručně řečeno, policie by měla možnost řešit blokování nabíjecího místa elektromobilem, který nenabíjí, pouze v případě, kdy budou vhodně zkombinovány dopravní značky, tedy aby na dodatkové tabulce bylo výslovně napsáno „Jen pro dobíjení“, „Pouze pro dobíjení“ apod. Nyní je často na tabulce omezená doba parkování stylem „Jen pro nabíjení, max. 3 hodiny“. Ovšem v praxi není v silách policie čas parkování měřit a prokazovat překročení doby. Na to mají prostředky pouze poskytovatelé infrastruktury (PRE nebo ČEZ), kteří mohou za překročení doby nabíjení udělovat penále.

Reklama

Diskuze

Radek - 21.09.2024 12:34:14
Pokud nemám vlastní nabíječku, tak si elektroauto nepořizuju. Nabíječky všude nebudou, protože síť na to není dimenzovaná a nové zasíťování je ve hvězdách, navíc po vypnutí uhelek nebude ani ta elektrika furt, jak jsme si zvykli.
Jiří - 20.09.2024 20:35:27
Až na to, že bez těch nákladních aut a dodávek jedoucích na ropné produkty byste umřel hladem. EV v těchto případech plně selhává (pokud zrovna přímo nehoří). Stejně tak nejsou použitelné třeba pro armádu nebo záchranné složky. A Greta na tom nic nezmění,

Že má každý svůj pruh, rozhodně neplatí. Řidiči se často neumí řadit na světelné křižovatce

Jak se zachovat na křižovatce, která po odbočení pokračuje dvěma pruhy? Řada lidí je zmatených
02.08.2024 07:30
|
9
Reklama

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
14

Řidiči se překrýváním registrační značky snaží vyhnout pokutě. Výjimečně jim to může i projít

Vše se odvíjí od toho, zda auto jede či naopak stojí, jestli je překrytá celá značka nebo jen část
28.05.2024 14:00
|
2

Lexus je nejrychleji rostoucí prémiovou značkou v Česku. Už se dotahuje na německou konkurenci

Podívejte se na prodejní statistiky prémiových značek v Česku. Lexus raketově vystřelil
09.10.2024 16:00
|
0

Elektrický Enyaq RS Race je nové závodní auto od Škodovky. Řídili jsme ho mezi prvními na světě

Česká automobilka představila závodní elektromobil. Má odlehčenou karoserii z rostlin a díly od Audi
09.10.2024 10:00
|
0
Reklama

Tohle SUV budou Češi milovat. Svezli jsme se v 7místném SUV s naftovým šestiválcem a fér cenovkou

Vyzkoušeli jsme novou Mazdu CX-80. Nabízí spoustu místa a skvělý motor. Má jen jednu nedokonalost
04.10.2024 14:29
|
4

Po českých silnicích jezdí řidiči, kteří pokuty platit nemusí. Policie má na ně ale jiné páky

Špatné parkování ani vysokou rychlost vůbec řešit nemusí. V krajním případě jim ale hrozí vyhoštění
03.10.2024 10:08
|
2
Reklama
Autosalon TV