Reklama
Řidičův chleba

Řidiči se překrýváním registrační značky snaží vyhnout pokutě. Výjimečně jim to může i projít

Vše se odvíjí od toho, zda auto jede či naopak stojí, jestli je překrytá celá značka nebo jen část
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.tv

Na motoristických fórech koluje mezi řidiči nespočet způsobů, jak obelstít zákon a vyhnout se tak pokutě. Problém je, že v drtivé většině případů se jim to stejně nakonec tvrdě vymstí. A přesně to platí také pro trik s přelepováním či překrýváním registrační značky, který už patří mezi ty závažnější. Hrozí za něj totiž vysoký finanční trest i zákaz řízení. Existuje ovšem situace, kdy za překrytou SPZ žádný trest nedostanete. Důvodem je skulinka v zákoně.

Auto s otáčejícími se SPZ

Vlající poutko od tašky, list ze stromu nebo třeba bílá lepící páska. Tím vším se vynalézaví čeští řidiči snaží zakrýt registrační značku svého vozu, aby se například vyhnuli pokutě z rychlostních kamer. Ve finále je ale stejně úplně jedno, čím je zakrytá, protože jakmile se rozjedete a zastaví vás policejní hlídka, dost pravděpodobně se dočkáte pokuty pět až deset tisíc korun i zákazu řízení na šest až dvanáct měsíců.

„Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích řídí vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakrytá, nečitelná nebo upravená tak, že je znemožněna nebo podstatně snížena její čitelnost," uvádí zákon. Podle mluvčího policejního prezídia Ondřeje Moravčíka neobstojí ani žádné výmluvy typu: „Ten list se tam objevil zcela náhodou...“ Povinností řidiče totiž je dohlédnout na to, aby SPZ byla při jízdě vždy zcela čitelná.

S ještě výrazně zajímavějším a propracovanějším řešením než je list nebo lepící páska, přišel v minulém týdnu řidič Subaru Forester. Ten totiž využíval jakýsi mechanický systém, který byl schopen přetáčet registrační značku. Pražští policisté si toho všimli při silniční kontrole, kdy prvně zaznamenali jinou značku, než která byla na autě po jeho zastavení. 

„Řidič, i jakožto provozovatel vozidla, byl oznámen příslušnému správnímu orgánu pro podezření z hned několika přestupků, za které mu může hrozit trest zákazu činnosti od šesti do dvanácti měsíců, ale i pokuta do výše až padesát tisíc korun,“ píše se na serveru Týdeník policie.

Při parkování sankce nehrozí

Výše uvedené se však týká situací, kdy řidiče s autem jede. Pokud vůz stojí a má zakrytou SPZ, nic mu vlastně nehrozí. „V tuto chvíli je připravována novela zákona, která řeší, že zaparkované vozidlo musí mít viditelnou registrační značku, nyní to tak musí být podle zákona pouze v provozu,“ řekl sesterskému webu CNN Prima NEWS mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník.

V současné době tak zatím stále platí, že jakmile bude řidič stát na modré zóně a přelepí si registrační značku, nejenže se dost pravděpodobně vyhne pokutě za parkování, ale zároveň se nemusí bát, že by dostal nějaký trest. Podle mluvčí TSK Barbory Liškové však v metropoli nestačí přelepit pouze část registrační značky. „Kamerové systémy na vozech, které denně dohlíží na správné parkování v Praze, už jsou natolik vyspělé, že si dokáží zbylou odkrytou část značky doplnit na základě barvy a typu auta.“

Do boje s lepiči a překrývači už se však pustili i samotní řidiči kamerových vozidel, kteří buď předmět z SPZ sundají, nebo zavolají městskou policii. Odkrývat zahalené registrační značky se mnohdy snaží také kolemjdoucí, kteří takové chování odsuzují.
Reklama

Diskuze

K49 - 18.06.2024 08:06:40
Jak se prosím řeší auta s ukrajinskou značkou?Máte v databázi i vozidla z Ukrajiny?Asi ne......Na Ukrajinu se posílají pouze peníze a ne pokuty.
MiraS - 30.05.2024 10:48:37
Tak už se těšíme, až bude trestné mít zakrytou SPZ u zaparkovaného auta. Už totiž vidím ty nejmenované skupinky polointeligentních výlupků, kteří se budou bavit sprejováním SPZ na parkovišti....

Těhotné řidičky věří, že je bezpečnostní pás nebezpečný pro plod. Je to mýtus

Výjimka pro těhotné z povinnosti se poutat neexistuje. Gynekologové radí nevypínat ani airbag
27.05.2024 10:00
|
0
Reklama

Až 100 tisíc korun na nové auto nebo jeho opravu. Někteří řidiči mají nárok na speciální příspěvek

Stát proplatí 70 procent z celkové pořizovací ceny vozu. Žádat o příspěvek je možné opakovaně
17.05.2024 07:50
|
4

Křižovatka s jedenácti ostrůvky má ochránit chodce a cyklisty. Řidiče přivádí k šílenství

Takzvaná holandská křižovatka zpomaluje řidiče v úseku, kde často dochází k překročení rychlosti
08.05.2024 09:23
|
11

Dvě značky, jeden význam. Řidiči si na českých silnicích musí poradit s matoucím dopravním značením

Byť si jsou některé značky opravdu velmi podobné, zpravidla mají odlišný význam. Tedy až na výjimky
18.06.2024 08:00
|
3

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
10
Reklama

Řidiči zbytečně čekají fronty na úřadech. Přitom vše mohou vyřídit z domova a bez poplatků

O řidičský průkaz je možné už tři roky požádat z pohodlí domova. Většina motoristů to však neví
10.06.2024 08:09
|
5

Normální levné auto nemusí být jen od Dacie. Nový Citroën C3 stojí 380 tisíc, nežere a skvěle jezdí

Poprvé jsme se svezli malým crossoverem, který může pomoct Citroënu se v Česku znovu nadechnout
07.06.2024 13:28
|
5
Reklama
Autosalon TV